Girdap

Girdap

Puan : 1/10 1 oy
Yönetmen: Talip Karamahmutoğlu
Oyuncular
:
Yapım Yılı:
Vizyon Tarihi: 21 Mart 2008 Cuma
Senaryo: Onur Aydın
Yapımcı Firma: Kuzey Yapım
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.girdapfilmi.com
Dağıtıcı Firma: Warner Bros

Girdap Filminin Özeti

YORUM YAP
İstanbul Üniversitesi’ni kazanan Umut, Antalya’dan gelip okul kaydını yaptırdıktan sonra; kantindeki ilanlar yoluyla kiralık bir ev ve iki ev arkadaşı bulur.

İki arkadaşıyla birlikte paylaştığı öğrenci evinde yaşadığı bazı mistik, doğa üstü olaylar; Umut’un bilgilenme kaynaklarını çeşitlendirdiği gibi, bu donanım farklılığı onun arkadaş çevresini ve yaşam tarzını da değiştirir.

Karşılaştığı metafizik olaylarla başa çıkmanın bir yolu olarak; ibadetlerle ve ritüellerle örülü daha dini bir hayat tarzını seçen Umut için başlangıçta her şey iyi gitmektedir.

Fakat, bilgilenme kaynaklarının onu götürdüğü yer “Siyasal Ümmetçi” bir çevre olunca; Umut’un da dini yaşantısı, yalnızca ibadetlerle sınırlı kalmayıp “siyasallaşır” ve o artık bir “fundamentalist” olur.

Bu başkalaşım kahramanımızı; başlangıçtaki arkadaş çevresinden, kız arkadaşından ve son olarak da (seçimi sebebiyle çatıştığı) ailesinden koparır, uzaklaştırır.

Başlangıçta ve camiye gittiği günlerde sevgi ve hayat dolu olan Umut; siyasallaştıktan sonra, kin ve nefretin donattığı saldırgan bir kişiliğe bürünmüştür.

Bu ruh ve düşünce halinin Umut’u götürdüğü son; “intihar eylemcisi” olmaktır…
 

Girdap Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • Bulanık Suda Balık Avlama

  Bulanık Suda Balık Avlama

  Talip Karamahmutoğlu’nun yazıp yönettiği “Girdap” Din baronlarının, gençleri çeşitli oyunlarla kandırdıktan sonra radikal islam fikrini benimsetip, en..
  21.3.2008


Girdap Filmi Kullanıcı Yorumları

Toplam 1 Yorum
 • Film Notu
  1
  vatandaş 10.01.2013 06:13:00
  İslami değerleri tamamen yanlış anlatmış. daha çok insanları İslam'dan soğutmak için çekilmiş. ama orda anlatılanları gerçek İslam alimlerine sorsanız öyle İslam dini yok. Tabi günahlar içinde bir din yok.

Girdap Filmine Yorum Yap