Jennifer Lopez

Jennifer Lopez

Jennifer Lopez
Makyaj, Oyuncu, Seslendirme, Yapımcı

Doğum Tarihi: 24.07.1969

Doğum Yeri: New York, ABD

ABD'li oyuncu, R&B ve latin pop müzik şanatçısı, moda tasarımcısı ve dansçıdır. J.Lo ismi ile de bilinir.

Jennifer Lopez Latin müziğin kadın öncüsü olup Latin müziğin patlama yapmasını sağlamıştır. 2000'li yılların en başarılı 3. kadın sanatçısıdır, 2000’li yılların en çok radyoda dinlenen 8. kadın sanatçısıdır, 2000'li yılların en başarılı 8. dans/club sanatçısıdır, 'Ain't It Funny (Murder Remix) ' şarkısı 2000'li yılların en popüler 2. şarkısı, en iyi 2. pop şarkısı ve en iyi 3. R&B şarkısı seçilmiştir. Aynı hafta hem albümü (J.Lo) , hem de filmi (The Wedding Planner) 1 numara olan tek kadın sanatçıdır. 2007 yılında Guinness rekorlar kitabına en güçlü kadın sanatçı olarak tarihe geçmiştir. 2010 yılında Dünya Müzik Ödülleri'nde sanata üstün katkılarından dolayı efsane ödülünü kazanmıştır. Tüm dünyada 55 milyondan fazla kayıt satmıştır.

TV ve Sinema Kariyeri

16 yaşında ilk filmi olan 'My Little Girl (Küçük Kızım) 'de oynamadan önce sadece müzikal tiyatro oyunlarında yer almıştı. Televizyon dünyasına girişi ise 1990'da Fox TV'nin 'Fly Girl' adlı yarışmasını kazanması ve bu sayede komedi dizisi 'In Living Color (Yaşayan Renklerde) 'de rol almaya hak elde etmesiyle başlar. Daha fazla TV işi ise oyunculuğunu 'Second Chances (İkinci Şans) ' ve 'Hotel Malibu (Malibu Oteli) 'nde göstermesiyle başlar.Kısa dönemlik 'South Central (Güney Merkez) ' ve bir televizyon filmi olan 'Nurses On The Line (Hemşireler Hatta) :The Crash of Flight 7 (Uçuş 7'nin Enkazı) ' ile oyunculuk kariyerine devam eder. Fakat büyük beyaz perde ilk çıkışını Gregor Nava'nın bir filmi olan 'Mi Familia (Ailem) 'de rol almadan önce Wesley Snipes ve Woody Harrelson'la oynadığı 1995'in sevilen filmi 'Money Train (Para Treni) ' ile yaptı. Kazandığı deneyim onu o günlerde proje aşamasında olan bir başyapıtta baş rol oynamaya itecekti. Öldürülen Tejano yıldızı Selena Quintanilla'nın hayatının anlatıldığı 'Selena' filmi... Jennifer Lopez artık Hollywood'da büyük bir yıldız olmaya doğru ilerliyordu. 1998'te George Clooney'le oynadığı 'Out of Sight (Görüş Dışı) ' için o zamana kadar ondan başka bir bayan Latin oyuncunun alamamış olduğu yükseklikte bir ücret aldı. Filimleri Dünya Çapında 800.000.00 Milion Gişe Rekotu Kırmıştır:

Müzik Kariyeri

Jennifer Lopez 'Selena' filmi ile tam anlamıyla müzik dünyasına adım atmış oldu. Büyük plak şirketlerini ve Emilio Estefan, Rodney Jerkins ve p.diddy gibi başarılı prodüktörleri arkasına alarak Latin pop müzik piyasasında yer bulmaya çalışacaktı.

1999'da yazın en tutulan albümlerinden biri olan 'On the 6'i çıkardı. Albüm ismini Jennifer Lopez'in dans ve şan derslerine giderken bindiği 6 numaralı trenden geliyordu. İlk single Rodney Jerkins'in prodüktörlüğünü üstlendiği 'If You Had My Love' oldu ve şarkı 5 hafta ABD listelerinde bir numarada oturdu. Onu izleyen 'Waiting For Tonight' Atlantik Okyanusunu'da geçti. Albümün diğer göze çarpan parçaları Corey Rooney tarafından yazılan ve Sean Combs'un yapımını üstlendiği Bronx'lu Fat Joe ve 2000'de ölen rapçi Big Punisher'ın içeren 'Feelin' So Good', Jennifer Lopez'in en sevdiği erkek Latin yıldızı Marc Anthony'yle bir düet olan 'No Me Ames' ve Trackmasters'ın prodükte ettiği 'Should Never Been'.

Combs'la geçirdiği iki yıl sayesinde medyanın gözünden düşmesine liste başı hit single 'Love Don't Cost A Thing' son verdi. İkinci albüm J.Lonun piyasaya çıkması herkesin ilgisini Jennifer Lopez'in üstüne çekmişti.Bu albümle hem bir albümü(J Lo) hem de bir filmi(The Wedding Planner) aynı anda 1 numara olan ilk kadın oyuncu ve sanatçıdır. Albüm basmakalıp urban beatleri ve biraz Latin havasından oluşmuş bir albümdü. İkinci single olarak 'Play' seçildi ve sonrasında 'I'm Real'in rapçi Ja Rule da içinde bulunduran bir remiksi. Remiksin başarısı bir remiks albümü çıkarma fikrini ortaya attı. Bu albümle Amerikan tarihinde en fazla satan remiks albümü dalında bir rekor kırdı ki albüm yine Ja Rule'u içeren 'Ain't It Funny'nin remiksi ile çıktı. Bundan sonra üçüncü stüdyo albümü için çalışmalar başladı.

2002 Aralık'ta yeni hit Jadakiss ve Styles'ı içeren 'Jenny From The Block' tanıtıldı. Video'da Jennifer Lopez'in yeni erkek arkadaşı Ben Affleck de bulunuyordu. Ardından ikinci single olarak ünlü rapçi LL Cool J destekli 'All I Have' yayınlandı. Ardından fazla zaman geçmeden üçüncü single 'I'm Glad' hayranlarıyla buluştu.

2005 yılına gelindiğinde dünyanın bir numaralı yıldızı konumundaki Jennifer Lopez, 'Get Right' hit single'ı ve takiben Rebirth albümü ile müzik dünyasına geri döndü. 'Get Right' şarkısı büyük bir başarı yakalamıştır.

2007 Jennifer Lopez uzun süredir beklenen İspanyolca albümü Como Ama Una Mujer i piyasaya sürmüştür. Albümün ilk single'ı olan Que Hiciste' nin remix versiyonu 28 Kasım 2006'da, orijinal versiyonu ise 1 hafta sonra internette yayınlanmıştır. Şarkı latin ve rock ezgilerini barındırmaktadır. Que Hiciste'nin klibi ise Ocak 2007 içinde televizyonlarda dönmeye başlamıştır. 2007 yılının Ekim ayında İngilizce albümünü yayınlamıştır. Brave adlı albümün ilk single ise Do It Well'dir. Şarkı birçok Avrupa ülkesinde Top 20'ye girmiştir.

2011' da İse Love ' ' Adlı Albümünü Çıkarmaya Hazırlanıyo'dur:

110.000.000 (180 milyon TL) dolarlık servetiyle en zengin Latin Amerikalı ve Hollywood'un eğlence sektöründeki en zengin kadını. Aynı zamanda 2007 Forbes Dergisi verilerine göre 'Dünya'nın En Zengin Ünlüleri' listesinde 11.sıradadır. Çıkardığı Glow By Jennifer Lopez isimli parfümü 1 sene içerisinde 110 milyon dolar gelir yaptı ve satış rekoru kırdı. Bu parfüm 4 ayda 9 ülkede en çok satan parfüm oldu. 2007 Guinness rekorlar kitabına en güçlü kadın sanatçı olarak geçti. Şu an ünlü Latin şarkıcı Marc Anthony ile evlidir.

Diskografisi

Albüm

1999
On the 6
2001
J. Lo
2002
J to tha L-O! : The Remixes
This Is Me... Then
2005
Rebirth
2007
Como Ama una Mujer
Brave
2011
Love?

DVD

2000
Feelin' So Good (DVD)
2003
Let's Get Loud (DVD)
The Reel Me

Görev Aldığı Yapımlar

Jennifer Lopez Fotoğrafları

Jennifer Lopez İle İlgili Haberler

Portreler


Dizi Fragmanları