Natalie Portman

Natalie Portman

Natalie Portman
Oyuncu

Doğum Tarihi: 9.6.1981

Doğum Yeri: Jerusalem, İsrail

Natali Herşlag, İsrailli-ABD'li Akademi Ödüllü aktris. 14 yaşında, Luc Besson'unLéon adlı filminde oynadığı rolle dünya çapında üne kavuşan Portman, 2005 yılında Closer filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscarına aday gösterildi ve aynı dalda Altın Küre ödülünü aldı.2011 yılında Black Swan filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscarına ve Altın Küre'ye aday gösterildi.Altın Küre'yi ve Oscar'ı kazandı.


Biyografi

İlk yılları


Natalie Portman 9 Haziran 1981 yılında Kudüs'te dünyaya geldi. Aktris anne ile doktor babanın tek çocuğudur. 3 yaşına geldiğinde ailesi ile birlikteWashington'a taşındılar. En son konakladıkları yer Syosset New York idi. Natalie Portman, 1999 yılında liseyi burada (Syosset High School) bitirdi. Oldukça başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi. Daha sonra Harvard Üniversitesi Psikoloji bölümüne gitti ve burdan 2003 yılında mezun oldu. Aynı zamanda Hebrew Üniversitesi'nde (Kudüs) yüksek lisans yapmakta ve eğitim görmektedir.

Oyunculuk Kariyeri

Sinema kariyerine ilk adımı modellik sayesinde olmuştur.Syosset'te bir pizza salonunda revlon ajansın bir çalışanı tarafından 12 yaşındayken keşfedilmiştir.Kendisi modellikten çok aktrislik yapmak istediğini belirtmiştir. Daha sonra tiyatro kamplarına gitmeye başlamıştır ve yaz tatillerini buralarda geçirmiştir. 12 yaşında, Luc Besson'un kült filmi Léon'da oynama fırsatı elde etmiştir. Ardından Heat, Everyone Says I Love You ve Mars Attacks! gibi filmlerde rol almıştır. Al Pacino ile Robert De Niro'nun rol aldığı Heat filminde Al Pacino'nun kızı olarak küçük bir rolde oynadı. 1996 senesinde Woody Allen'ın Everyone Says I Love You ve Ted Demme'nin Beautiful Girls filmlerinde oynadı. Aynı sene Tim Burton'un Mars Attacks! filminde Amerikan Başkanı'nın kızını canlandırdı. 1999 yılında Susan Sarandon ile birlikte rol aldığı Anywhere But Here filmi ile Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülüne aday gösterildi ve George Lucas'ın Star Wars serisinde Padmé Amidala karakterini canlandırmak için anlaşma yaptı. 2002 yılında Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı gösterime girdi. Ayrıca Jude Law ve Nicole Kidman'ın rol aldığı Soğuk Dağ filminde küçük bir rol aldı. 2004 yılında Garden State ve Closer filmlerinde rol aldı. Closer filmindeki Alice rolü ile Yardımcı Kadın Oyuncu dalında BAFTA ve Oscar'a aday gösterildi. Altın Küre ödülü aldı.

2005 yılında Star Wars serisinin son filmi Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı gösterime girdi ve yılın en çok izlenen filmi oldu. V for Vendetta'nın film uyarlamasında yer aldı ve film için saçlarını kestirdi.Ardından 1792'de İspanya'da geçen Goya's Ghosts filminde Goya’nın ilham perisi rolünde yer aldı.

Mr. Magorium's Wonder Emporium filminde Dustin Hoffman ile birlikte rol aldı. Eric Bana ve Scarlett Johansson ile birlikte rol aldığı The Other Boleyn Girlfilminde ise Anne Boleyn'i canlandırdı.Yönetmeni Wes Anderson olan The Darjeeling Limited filminde küçük bir rol aldı. The Simpsons'ın 18. sezonunda Little Big Girl bölümünde Darcy karakterini seslendirdi.Ayrıca Paul McCartney'in Dance Tonight klibinde yer aldı.2010 yılında Black Swan filminde Nina karakterini canlandırdı.Canlandırmış olduğu bu karakter ile Oscar'ı kazandı.

Kişisel Hayatı

Harvard Üniversitesi Psikoloji okumuş ve 2003 yılında mezun olmuştur. Aynı zamanda Hebrew Üniversitesi'nde (Kudüs) yükseklisans yapmakta ve eğitim görmektedir. İbraniceve İngilizce'yi anadili gibi konuşabilmektedir. Bunların yanında çeşitli düzeylerde İspanyolca, Fransızca , Almanca, Japonca bilmektedir. Ayrıca Arapça öğrenmektedir. 8 yaşından beri vejeteryandır. 2002 yılında People dergisi tarafından Dünya'nın En Güzel 50 Kadını arasında gösterilmiştir.Black Swan filminde tanımış olduğu Benjamin Millepied ile beraberdir.

Filmografi

1994 

  Léon
  Developing

1995 

  Büyük Hesaplaşma

1996 

  Beautiful Girls
  Everyone Says I Love You
  Çılgın Marslılar

1999   

  Yıldız Savaşları: Bölüm I - Gizli Tehlike
  Anywhere but Here

2000 

  Where the Heart Is

2001 

  Zoolander

2002   

  Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı

2003 

  Cold Mountain

2004 


  Garden State
  Closer

2005 

  Yıldız Savaşları: Bölüm III - Sith'in İntikamı
  Free Zone

2006 

  V for Vendetta
  Paris, je t'aime
  Goya'nın Hayaletleri

2007 

  My Blueberry Nights
  Küs Kardeşler Limited Şirketi
  Hotel Chevalier
  Sihirli Oyuncakçı

2008 

  Boleyn Kızı

2009   

  New York, I Love You
  Brothers

2010 

  Love and Other Impossible Pursuits
  Hesher
  Your Highness
  Black Swan

2011 

  Thor
  Bağlanmak Yok

Görev Aldığı Yapımlar

Natalie Portman Fotoğrafları

Natalie Portman İle İlgili Haberler

Portreler


Dizi Fragmanları