Hz. Muhammed'i Anlatan Filmlere Ödül Verilecek

22.10.2014
Hz. Muhammed'i Anlatan Filmlere Ödül Verilecek
'Seni Anlamayan Yürek Kalmasın'

Siyer Vakfı'nın 'hayatın her alanı ve anının tartışılmaz rehberi' Hz. Muhammed'i, en doğru şekilde tanıtabilmek amacıyla 'Seni Anlamayan Yürek Kalmasın' temasıyla düzenlediği kısa film yarışmasının ödül töreni, 26 Ekim'de  Fatih  Ali Emiri Efendi  Kültür Merkezi'nde yapılacak. 

Siyer Vakfı Kültür Komisyonu Başkanı Mehmet  Kaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 yılında kurulan vakfın,  Hicri  1435'i (4 Kasım 2013-25 Ekim 2014 arası) 'Siyer Yılı'  ilan ettiğini hatırlattı. 

Hz. Muhammed'in,  hem ülke  halkı  hem de uluslararası alanda daha doğru tanınması, son nefesine kadar taviz vermeden yürüttüğü hak davasının, insanlığa ışık tutan düşüncelerinin derinlemesine anlaşılması ve layıkıyla sevilip hürmet görmesi için birçok akademik, kültürel ve sanatsal etkinlik düzenlendiğini anlatan  Kaman, vakfın da 'Alemlere Rahmet' başlığı, 'Seni Anlamayan Yürek Kalmasın' temasıyla  ulusal kısa metrajlı film yarışması düzenlediğini belirtti.

Türkiye'de ilk kez düzenlenen  yarışmaya ocak ayında başlayan başvuruların  1 Eylülitibarıyla sona erdiğini dile getiren  Kaman, yarışmaya, Kur'an-ı Kerim'de 'en güzel örnek, en kamil misal, numunei imtisal' olarak tanımlanan Hz. Muhammed'i,  hadis-i şeriflerinden yola çıkarak anlatan 15'er dakikalık 50 kısa filmin  katıldığını aktardı. 

Büyük jürinin 50 film arasından 15'ini seçtiğini kaydeden  Kaman, başkanlığını sinema yazarı  İhsan Kabil'in yaptığı, sanat eleştirmeni-gazeteci  Bedir Acar, yazar ve televizyon programcıları  Bünyamin Yılmaz ve  Tarık Tufan, İslam tarihçisi  Yrd. Doç. Dr. Nihal Şahin Utku, akademisyen  Merve Kavakçı  İslam ve kendisinden oluşan jürinin ise dereceye girenleri tespit ettiğini anlattı. 

Ödül töreninin  26 Ekim'de  Fatih  Ali Emiri Efendi  Kültür Merkezi'nde gerçekleştirileceğini ifade eden  Kaman,  birinciye 8, ikinciye 5,  üçüncüye ise 3 bin lira  ödül verileceğini bildirdi. 

Kaman,  merhum  Yücel Çakmaklı  anısına 2 bin  lira,  Suriye  asıllı, 'Çağrı'  ve 'Er-  Risale'  filmlerinin yönetmeni  Mustafa Akkad  anısına bin  lira, Hz. Muhammed'in  takdirine mazhar olan şair  Hassan Bin Sabit anısına da bin  lira mansiyon ödülü takdim edileceğini kaydetti.

Törende, ilk üçe giren filmlerin de gösterileceğini söyleyen  Kaman, 'Ben de jürideydim, filmleri izledim. Özellikle ilk 3'e giren  eserler bizleri hem  duygulandırdı hem hüzünlendirdi. Filmler çok kaliteli. Hem senaryo açısından hem de sinematografik anlamda. İlk yarışma olması dolayısıyla beklenilen kalitenin çok çok üzerinde' diye konuştu. 

Mehmet  Kaman, yarışmayı geleneksel hale getirmeyi planladıklarını belirtti.
En Son Haberler


>> >> Hz. Muhammed'i Anlatan Filmlere Ödül Verilecek

Haberler


Vizyondaki Filmler