3 Kadın 3 Kader

3 Kadın 3 Kader

Puan : 5/10 1 oy
Yönetmen: Ahmet Faik Akıncı
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: 2012 (104 dk)
Vizyon Tarihi: 27 Eylül 2013 Cuma
Senaryo: Ahmet Faik Akıncı
Yapımcı Firma: Fons Yapım
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: https://www.facebook.com/uckadinuckader
Dağıtıcı Firma: Özen Film

3 Kadın 3 Kader Filminin Konusu

Film, 3 genç kızın, şiddete, tecavüze ve istismara uğramasını 3 ayrı hikaye ile anlatıyor.

Henüz 13 yaşında olan Zeynep, bir gün okula gelemez, hasta olduğu söylenir. Aradan birkaç saat geçmemiştir, Zeynep öğretmeninin karşında iki gözü iki çeşme ağlayarak; ağabeyinin kaçırdığı kıza karşılık kendisinin berdel verildiğini anlatır. Yalvararak kendisini kurtarmasını, dedesi yaşında bir adamla evlenmek istemediğini söyler. Ali öğretmenin başvurmadığı makam, çalmadığı kapı kalmaz. Sonunda kanunlarını dağdan alan halkın törelerinin önüne geçebilecek bir mercii bulamaz. Küçük Zeynep 13 yaşında, 70 yaşında ki bir adamın karısı olarak gelin edilir.

17 yaşında lise öğrencisi olan Zeynep, geçim sıkıntısı çektikleri için, zor günlerinde annesiyle gittikleri yardım derneklerinden birinde zengin işadamı Hacı ile tanışır. Giydiği kıyafetler, taktığı takılarla arkadaşlarının arkasında da fazlaca dikkat çekmeye başlayan Zeynep, okula gitmez olmuştur. Babası olanlardan şüphelenir. Zeynep, babasının kendisini konuşmaya zorlaması ve doktor muayenesine götürmesi ile her şeyi anlatır. Zeynep, holding sahibi Hacı Bey’den hamiledir.

20 yaşında ki Zeynep bir süredir peşinde olan Hasan’ın sevda türkülerine kayıtsız kalamamaktadır. Babası, Zeynep’i yaşı geçkince olmasına rağmen, köyün zengin esnaflarından arkadaşı Ramazan ile baş göz etmek niyetindedir. Annesi durumu öğrenince, kızının Hasan’la birlikte yeni bir hayata başlaması için elinden gelen imkanları kullanarak, onların İstanbul’a gitmelerini sağlar.

Üçünün de adı Zeynep idi. Kaderlerinin kesiştiği noktada toplumun kadına biçtiği rolü yaşamak zorunda kaldılar.

Yapım Öyküsü

13, 17 ve 20 yaşlarında üç genç kızın, başkaları tarafından yazılan kaderlerine nasıl mahkûm bırakıldığını, hayatlarının baharında... Devamı için tıklayın...
13, 17 ve 20 yaşlarında üç genç kızın, başkaları tarafından yazılan kaderlerine nasıl mahkûm bırakıldığını, hayatlarının baharında yaşadıkları dramın anlatıldığı “Üç Kadın Üç Kader” filminde, ülkemiz şartlarında hiç de yabancısı olmadığımız, gazetelerde ve televizyonlarda sık sık karşılaştığımız olaylar, sarsıcı bir gerçeklik ile aktarılmaktadır. Ataerkil toplumun ikinci plana ittiği kadınlarımız, başta erkekler olmak üzere, devlet, aile ve töreler tarafından hor görülmekte, ezilmekte hatta tüm kesimlerden defalarca şiddete maruz bırakılmaktadır. Sadece 2010 yılı içerisinde; 217 kadın ve 3 çocuk, erkekler tarafından öldürüldü, 164 kadın ve 4 çocuk yaralandı, üstelik bu rakamların sadece devletimiz tarafından ‘kayıt altına’ alınabilenlerden ibaret olduğunu belirtmeliyiz. ‘Meclis Kadın - Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’na göre, Türkiye'de 5 milyon 439 bin kadın çocuk denilebilecek yaşta, 7 milyon kadın ‘aile’ kararıyla, 2 milyon kadın ise başlık parası karşılığında evlendiriliyor. Nazım Hikmet’in de dediği gibi “Kurduğu sofrada bile yeri, sarı öküzden sonra gelen Anadolu kadını”, 2013 yılında dahi toplumdaki konumunda bir ilerleme kaydedememiştir. “Üç Kadın Üç Kader” filmi, bir feryat, bir karşı duruş ve bir çaba olmayı amaçlamakta, belki bir insana, aileye ya da yüzbinlere ulaşarak, bu duruma kayıtsız kalmayan, kalamayan insanların sesi olarak akan kanlara ve ölümlere dikkat çekme, uyarma hatta önleme arzusundadır.

İlginç Notlar

•Yönetmen Faik Ahmet Akıncı daha önce çektiği İŞ ve EKMEK filmlerinde ünlü oyuncular ile çalıştı, birçok festivalden ödüllerle dön... Devamı için tıklayın...
•Yönetmen Faik Ahmet Akıncı daha önce çektiği İŞ ve EKMEK filmlerinde ünlü oyuncular ile çalıştı, birçok festivalden ödüllerle döndü. •Sumru Yavrucuk ve Berhan Şimşek’in rol aldığı “İŞ” filmi ile Cahit Berkay Ankara Film Festivali’nde En İyi Müzik ödülünü kazandı. •Fikret Hakan, Demir Karahan’ın rol aldığı “EKMEK” filmi Zonguldak’ta maden işçileri ile çekildi. •“İş” filmi o güne kadar ki gişe ölçümü yapılan Türk filmleri arasında en yüksek gişeye sahip oldu. •Yönetmen Faik Ahmet Akıncı, 2010 yılında gösterime giren Menemen’de şehit edilen Mustafa Fehmi Kubilay’ın hikayesini konu alan “KUBİLAY” filmi ile dikkatleri yeniden üzerine çekmiş, aynı dönemde vizyona giren “Hür Adam” ve “New York’ta 5 Minare” filmlerine rakip görülmüş ve Haberturk gazetesinde “VİZYONDA İDEOLOJİ SAVAŞLARI” başlıklı haberle gündeme oturmuştu. •Filmin müziklerini Hollywood ve Kanada’da birçok filmin yanı sıra belgesel ve reklam müziğinde imzası bulunan Mustafa Yazıcıoğlu üstlendi. •Filmin müziklerini besteleyen film müziği bestecisi Mustafa Yazıcıoğlu, yaptığı film müzikleri ile, bugüne kadar 2005 New York Film Festivali “En İyi Film Müziği”, 2011 Toronto Film Festivali “En İyi Belgesel Müziği” ödülleri de dahil olmak üzere toplamda 9 ödüle layık görülmüştür. •Atatürkçü Düşünce Derneği, Petrol-İş Sendikası, Yol-İş Sendikası, Şişli Belediyesi, Ödemiş Belediyesi ve Maltepe Belediyesi filme destek oldu. Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin filmde konuk oyuncu olarak yer aldı. •Filmin çekimleri İstanbul ve İzmir’de yapıldı. •Filmin çekim aşaması 6 ay süren titiz çalışmalarla bitirildi.

3 Kadın 3 Kader Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

3 Kadın 3 Kader Filminin Oyuncuları


Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor