Adnan Dinçer

Adnan Dinçer

Adnan Dinçer
Oyuncu

Doğum Tarihi: 8.2.1942

Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye

Türk teknik direktör, eski futbolcu, öğretmen-akademisyen, yazar.

UEFA Pro Lisansa sahip Adnan Dinçer, taktik bilgisinin yanı sıra, bütçesiz takımlarda yaşadığı başarılar ve alt yapıdan çıkardığı futbolcularla bilinir. Kaleci antrenörlüğünü Türkiye’de ilk defa uygulayan, ilk defa 14-16 yaş millî takımını kuran, ilk defa bir bayan futbol antrenörüne ekibinde yer veren hoca olarak Türk futbol tarihine geçmiştir. Antalyaspor’u 1985-86 ve 1993-94 sezonları olmak üzere iki defa Süper Lig’e çıkarmıştır.

İstanbul’un en eski semtlerinden Eyüpsultan'da doğan Adnan Dinçer bu semtin takımı olan Eyüpspor’da santrfor mevkiinde futbol oynadı ve takım kaptanlığını yaptı. Aktif futbolculuk kariyerini bitirdikten sonra teknik direktörlük kurslarına yazılan Dinçer 1975’te B, 1978’de A kursunu bitirdi ve 1979’da teknik direktörlük belgesini aldı. 1975 yılında çalıştırmaya başladığı Beşiktaş Genç takımında 'Avrupa düzeyinde futbol oynayan gençler yetiştireceğiz 'mottosuyla Serpil Hamdi Tüzün ile birlikte 5 sene boyunca Beşiktaş ve Türk futboluna sayısız isimler kazandırdı. 1980’den 1996’ya dek Beşiktaş A takımının değişmezi ve kaptanı olan Rıza Çalımbay’ı keşfedip çalıştırarak onun futbolcu olmasını sağlayan Dinçer ayrıca Sinan Engin, Ziya Doğan gibi isimleri de Beşiktaş’ta yetiştirdi. Adnan Dinçer'in antrene ettiği Beşiktaş Genç Takımı 2 defa İstanbul PAF Ligi Şampiyonluğu, 2 defa da Türkiye Şampiyonluğuna ulaştı.

Beşiktaş’tan ayrıldıktan sonra Yeşilköy’de bir futbol okulu açan ve Yeşilköyspor'u çalıştıran Adnan Dinçer, Yeşilköyspor A takımını 2. Amatör Lig'den 1. Amatör Lig'e çıkartmış, sadece 5 gol yiyerek namağlup olan Yeşilköy Genç Takımı'nı ise İstanbul Şampiyonu yapmıştır. O sezon elde ettiği başarılarla Türkiye 20 yaş altı millî futbol takımı’nın başına geçen Adnan Dinçer ilk defa 14-16 yaş millî takımını oluşturmuş ve tüm Türkiye’yi bir scout gibi tarayarak genç millî takıma oyuncu kazandırmıştır.

Adnan Dinçer millî takımın ardından önce Beykozspor’a oradan da Samsunspor’a gitti. (1982-1983 sezonu)

Samsunspor’un ardından Çorluspor’a teknik direktör olan Dinçer'in ekibi burada 3 aşamalı sezonun tamamında şampiyon oldu. (1983-84)

1984 yılında Çorluspor'un sonrasında Fenerbahçe altyapısının başına getirilen Adnan Dinçer, burada alt yapı sistemini baştan aşağı yeniledi ve yaklaşık 1 sene kadar çalıştı. 1984-85 sezonunun ikinci yarısında ligin son sırasında sadece 9 puanı bulunan Antalyaspor’un başına geçen Dinçer, Antalyaspor'u ligin en çok puan toplayan ikinci takımı haline getirmesine ve Milliyet gazetesi tarafından yılın hocası olmasına rağmen takımın ikinci lige düşmesini engelleyemedi. Bir sezon sonra aynı takımı tamamen gençlerden oluşan takviyelerle yenileyip yeniden süper lige çıkaran Dinçer ardından İngiltere'ye Sir Bobby Robson'un yanına giderek 1 sene süresince Lilleshall Futbol Merkezi'nde çalışmalarda bulundu. Daha sonra da Köln Spor Akademsi'nde 1 ay süresince eğitimlere katıldı.

Adnan Dinçer Türkiye'ye tekrar döndüğünde sırasıyla Bakırköyspor, Kahramanmaraşspor, Eyüpspor, Kocaelispor, Mersin İdmanyurdu ve İstanbulspor'u çalıştırdı. 1993-94 sezonunun son haftalarında yine 2. ligde yer alan Antalyaspor'un başına geçerek takımı önce play-off'a ardından Süper Lig'e çıkardı. Böylece 8 yıl aradan sonra Antalyaspor'u ikinci defa Süper Lig'e çıkarmış oldu. Bu başarısını tekrarlamaya 1996-97 sezonunda çok yaklaşan Dinçer'in o sezon başında olduğu Kartalspor yarı finalde Adanaspor'a penaltı atışları sonucunda elendi.

2000 senesinde İstanbul Güngörenspor'u 3. ligden 2. lige çıkaran Adnan Dinçer 2007 yılına dek İstanbul'daki çeşitli kulüplerde takım çalıştırmaya ve sportif direktörlük görevinde bulunmaya devam etti.

Filmografi

2017 Teknik Direktör Adnan Dinçer (Belgesel)

Görev Aldığı Yapımlar

Adnan Dinçer Fotoğrafları

Portreler