Ahmet Şafak

Ahmet Şafak

Ahmet Şafak
Oyuncu, Senarist

Doğum Tarihi: 8.1.1962

Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye

Türk oyuncu, ressam, gazeteci-yazar, müzisyen ve senarist.

Tam adı Ahmet Şafak Demirci'dir ve Aslen Rizeli'dir. Bütün öğrenim hayatını İstanbul’da sürdürdü. İşletme eğitimi alırken yarım bıraktı ve Azerbaycan Bakü Devlet İnce Sanat (Devlet Konservatuarı) Üniversitesi'nde kompozitörlük bölümü okudu.

1991 yılında gazeteciliğe başladı, binlerce köşe yazısı yazdı ve 1998 yılında gazeteciliği bırakarak müzik hayatına başladı. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Daha önce gazetecilik yaptığı yıllarda, sosyal-politik inceleme dallarında, yayınlanmış 6 adet kitabı vardır. 2002 Yılında TGRT’de “Söz-müzik Ahmet Şafak” adıyla müzik-söyleşi programı sundu ve hazırlığını üstlendi.

Söz ve müzikleri tamamen kendisine ait dokuz albüm çıkardı. Bunlardan biri tamamen anonim türkülerdir. 2000 yılında çıkardığı “Yalnız Kurt” isimli ikinci albümü herkes tarafından tanınmasını sağlamıştır.

“Sarıkamış” isimli şarkısıyla 2005 yılı Kral Tv Müzik Ödülleri Özgün Müzik kategorisinde “En İyi Erkek Solist” ödülü almıştır. 2011 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in tarafından verilen ülkenin en önemli madalyalarından biri olan Terakki Ordön ödülünü kazandı

Türkiye’nin en fazla halk konseri veren sanatçısıdır. Ayrıca Avrupa ve Türk ülkelerinde de konserler vermektedir. Azerbaycan Devlet Filarmoni salonunda konser veren ilk Anadolu Türkü olmuştur. 2007 yılında Bakü’de verdiği konserin tüm gelirlerini Azerbaycan ordusuna bağışlayarak “Fahri Ferman” ödülüne layık görülmüştür.

Filmografi

2019 Kuşatma Yedi Uyuyanlar
2004 Anadolu Efsaneleri - Kıyan Tepesi

Televizyon

2003 Rabia
2001 Avcı

Senaryo

2019 Kuşatma Yedi Uyuyanlar

Görev Aldığı Yapımlar

Ahmet Şafak Fotoğrafları

Ahmet Şafak Haberleri

Portreler