Alan Ritchson

Alan Ritchson

Alan Ritchson
Oyuncu

Doğum Tarihi: 28.11.1984

Doğum Yeri: ABD

Alan Ritchson 1984'te Grand Forks Kuzey Dakota'da dünyaya gelmiştir. 

Üç çocuklu bir ailenin ortanca çocuğudur; abisi Eric ve kardeşi Brian. 1956 doğumlu babası, ABD Hava Kuvvetleri'nden emekli başçavuş, 1958 doğumlu annesi ise bir lise öğretmenidir. Ailesiyle birlikte çocukluk yıllarını Rantoul, Illinois'te geçirmiştir. 10 yaşından sonra Florida'da yaşamaya başlamış ve Niceville Lisesi'ne devam etmiş ve 2001'de mezun olmuştur. Ritchson 1.88m. boyundadır. Hollywood'daki Extreme Boot Camp West adlı askeri tarzdaki fitness merkezinin sahibidir.

Modellik kariyeri
İlk modellik denemesi için Abercrombie and Fitch'in kataloğunda poz vermiştir. Ayrıca internet üzerinden iç çamaşırı satışı yapan bir site için de modellik yapmıştır. 2008 yılında N2N Bodywear'de poz vermesini sağlayan Los Angeles'taki Vision Model Management ajansı ile sözleşme imzalamıştır. 2009'un başlarında en son modelliğini Abercrombie and Fitch için yapmıştır.

Diğer yapımları

Alan Ritchon oyunculuğun yanı sıra müzikle de uğraşmaktadır. İlk albümü This is Next Time 2005 yılında piyasaya çıkmıştır. Neredeyse bütün şarkılarının sözlerini, araba kullanırken yazmıştır. Bunun yanı sıra Rusya'da yanınlanan bir sakız reklamında da rol almıştır. Beowulf filminden yararlanılarak yaratılan 2007 yapımı Beowulf: The Game 'de Beowful karakteri için model olmuştur.

İlk olarak 2004 yılında, American Idol yarışmasında ekrana çıktı ve yarışmanın üçüncü sezonundaki en iyi 87 yarışmacıydı. Ancak en çok ünlendiği ilk sahne Paula Abdul için yaptığı striptiz sahnesiyle olmuştur.

Smallville dizisinde Aquaman rolünü üstlenmiş ve Arthur Curry karakterini canlandırmıştır.

Smallville'deki bu rolü, Aquaman'in animasyonlar hericindeki resmen lisanslı bir dizide ilk kez görünmesi anlamını da taşıyordu. Smallville'deki rol arkadaşı Justin Hartley tanıtım için çekilen pilot bölümde bu rolü canlandırmış olsa da Alan Ritchson'un daha sonra bu rolü tekrar canlandırması ve farklı projelerde de aynı rolü canlandırması, karakteri onunla özdeşleştirmiştir. Ritchson daha sonra animasyon filmi olan Justice League: The New Frontier'de ve Smallville'in final sezonunda da rol almıştır.

2009 yılında CSI: Miami'nin sekizinci sezonunun 19. bölümünde öldürülmüş kurbanı canlandırdı. 90210 adlı dizide ise, Trevor Donovan'ın canlandırdığı dizinin ana karakteri Teddy ile aşk yaşayan gay arkadaşı rolünü üstlenmiştir. 2010 yılından itibaren Spike TV'nin yeni dizisi Blue Mountain State'de başrollerden biri olan Thad Castle karakterini canlandırmıştır. Dizi üç sezon yayınlanmıştır. Bu rolde, üniversitenin amerikan futbol takımının kaptanı rolünü oynamıştır.

Sinema kariyeri
2006 yapımı The Butcher adlı filmde rol almıştır. 2008 yılında çekilen fakat dağıtımı 2012 yılına kalanSpring Break '83 'te ve 2009 yapımı Fired Up!'ta da yer almıştır. 2007 yılında yönetmen Robert Zemeckis, Beowulf filminin yapımında Alan Rtichson'ın yüz yapısını, vücut yapısını ve hareketlerini Beowulf karakterini yaratmada kullanmıştır.

Görev Aldığı Yapımlar

Alan Ritchson Fotoğrafları

Alan Ritchson Haberleri