Amy Adams

Amy Adams

Amy Adams
Oyuncu

Doğum Tarihi: 20.9.1974

Doğum Yeri: Vicenza, İtalya

Akademi Ödülü'ne aday gösterilmiş, ABD'li film ve televizyon oyuncusu.

Biyografi

Adams Amerikalı bir çift olan Kathryn ve Richard Adams'ın kızı olarak 1974 yılında Vicenza, İtalya'da doğmuştur.[1] Daha sonra Colorado'ya taşınmışlar ve burada Douglas County High School'da eğitim görmüştür.

2002'den bu yana aktör Darren LeGallo ile birliktedir.

Oyunculuk Kariyeri

1999 yılında dropp Dead Gorgeous isimli komedi filmiyle kariyerine başladı. Cruel Intentions 2 (2000) , Catch Me If You Can (2002) ve Talladega Nights (2006) gibi filmlerde rol aldı. The Office, Buffy the Vampire Slayer, Charmed, The West Wing, Dr. Vegas ve Smallville gibi dizilere misafir oyuncu olarak konuk olmuştur.

En önemli rolü Oscar'a aday olduğunu Junebug filmidir. 2005 yapımı Junebug filmi ile En İyi Yardımcı Aktris dalında Independent Spirit Awards ve Broadcast Film Critics Association Awards kazanmış; Satellite, Screen Actors Guild ve Oscar'a aday gösterilmiştir. Ayrıca Sundance Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazanmıştır. Kariyerinde bu gelişmeler ile birlikte Akademi Ödülleri'ni dağıtan Academy of Motion Picture Arts and Sciences üye olması için davet edildi. [3]

2007 yılında Walt Disney'in Enchanted isimli filminde Patrick Dempsey, Susan Sarandon, James Marsden ve Idina Menzel ile birlikte yer aldı. Film 21 Kasımda ABD'de vizyona girdi ve girdiği hafta en çok izlenen film oldu.[4]Film hakkında RottenTomatoes sitesinde %93 oranında olumlu yorum yapıldı.[5] Adams bu film ile En İyi Kadın Oyuncu - Müzikal/Komedi dalında Altın Küre'ye aday gösterildi. [6]

2008 yapımı Sunshine Cleaning filminde Emily Blunt ile birlikte rol almıştır. Aynı yıl John Patrick Stanley aynı isimli oyunundan uyarlanan Doubt isimli filmde Meryl Streep ve Philip Seymour Hoffman ile birlikte rol almıştır.Bu filmle de Oscar adayı olmuştur.

Filmografi

2010
Leap Year
2009
Sunshine Cleaning
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
Julie & Julia
2008
Doubt (Akademi Ödülü adaylığı: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)
Miss Pettigrew Lives for a Day
Sunshine Cleaning
2007
Charlie Wilson's War
Underdog (seslendirme)
Enchanted
2006
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Tenacious D in: The Pick of Destiny
Moonlight Serenade
2005
Standing Still
Junebug (Akademi Ödülü adaylığı: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu)
The Wedding Date
2004
The Last Run
2002
Catch Me If You Can
Serving Sara
Pumpkin
The Slaughter Rule
2000
The Chromium Hook
Psycho Beach Party
Cruel Intentions 2
1999
dropp Dead Gorgeous

Görev Aldığı Yapımlar

Amy Adams Fotoğrafları

Amy Adams Haberleri

Portreler


Vizyondakiler