Aşkın Yedinci Güneşi

Aşkın Yedinci Güneşi

Puan : 4/10 1 oy
Yönetmen: Vangelis Serdaris
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: 2001
Vizyon Tarihi: 17 Mayıs 2002 Cuma
Senaryo: Vangelis Serdaris
Yapımcı Firma: Vangelis Serdaris Film Production
Yapım Ülkesi: Yunanistan
Orijinal Dil: Yunanca
Orijinal Adı: O Evdomos Ilios Tou Erota

Aşkın Yedinci Güneşi Filminin Konusu

1920’lerin başı Yunanistan... Genç ve duru bir güzelliğe sahip Aglaia, hizmetçi olarak, Yunan ordusundan Binbaşı Dimitrios’un evine kabul edilir. Aglaia, eve girdiği ilk andan itibaren çekici ve masum duruşuyla Binbaşı Dimitrios, karısı Elena ve emireri Perikles’in haz nesnesi haline gelir. Binbaşı ve karısı arasında sessiz bir iktidar savaşı sürmektedir. Elena, aristokrat eğilimlere sahip, tutkulu ve dominant bir kadındır. Örtük bir eşcinsel kimlik olarak Elena, Aglaia ile ilişkisini homo-erotik bir oyun üzerinden kurgular. Aynı zamanda emireri Perikles de Aglaia ile ilgilenmektedir. Fakat ilk olarak Aglaia’ya Binbaşı sahip olur. Binbaşı Dimitrios’un tüm hayatını askeri kimliği kaplamaktadır; güç ve iktidar O’nun elindedir.Bu arada Yunanistan tarihinin en bunalımlı günlerini yaşamaktadır. Binbaşı Anadolu’ya savaşa gönderilir. Orada O’nu bir bozgun beklemektedir. Binbaşı’nın yokluğunda evin hakimi karısı Elena’dır ve lezbiyen eğilimlerini Aglaia ile yaşamaya başlamıştır. Anadolu bozgunu sonrasında Binbaşı trajik bir kahraman olarak eve döner. Bu noktada, koşulların değişmesi ile birlikte dengelerin, değerlerin ve sahip olunan kimliklerin çöküşünü izlemeye başlarız...

Aldığı Ödüller

Yönetmenliğini Vangelis Serdaris’in üstlendiği Aşkın 7. Güneşi, geçtiğimiz Kasım ayında Selanik Film Festivali’nde ikincilik ödülü... Devamı için tıklayın...
Yönetmenliğini Vangelis Serdaris’in üstlendiği Aşkın 7. Güneşi, geçtiğimiz Kasım ayında Selanik Film Festivali’nde ikincilik ödülü aldı. En İyi Senaryo, En iyi Yönetmen, En İyi Kurgu dallarında da ödüller alan film, son dönem Yunan sinemasının en çok izlenen yapımlarından biri.
21.Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Dünya Festivallerinden bölümünde yer alan Aşkın 7. Güneşi filminde bir çok ünlü Yunan sanatçının imzası var. Türkiye’de en çok tanınanı da Zorba filminin müziklerini de besteleyen Mikis Teodorakis. Filmin müzikleri Yunanlı müzisyen Teodorakis’e ait. Filmin bir başka önemli özelliği de üç yapımcı firmadan birinin Türk olması; Akademi Sanat İletişimi.Türkiye’deki tüm hakları Pi Film Prodüksiyon şirketine ait olan Aşkın 7. Güneşi, Yunan tarihinde “Küçük Asya Felaketi” olarak anılan Kurtuluş Savaşı dönemine tarafsız ve özeleştirel yaklaşımı ile de farklılaşıyor.
Yönetmen Vangelis Serdaris, ülkemizde bir önceki filmi Vassiliki ile adından söz ettirdi. Siyasal bilimler ve sinema eğitimi alan Serdaris, Yunan televizyonu için bir çok belgesel de yönetmiş. Rembetiko filminin yapımcılarından biri olan Serdaris’in diğer filmleri; Atina’da Soygun, Bir Hayat Memat Sorunu, Aşıklar Çetesi, Atlı Kız, Bir Vicdan Meselesi, Engelli Yarış, Sera’dır.

Aşkın Yedinci Güneşi Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Aşkın Yedinci Güneşi Filminin Oyuncuları