Ayça Damgacı

Ayça Damgacı

Ayça Damgacı
Oyuncu, Senarist

Doğum Tarihi: 1.01.1973

Doğum Yeri: İstanbul, Türkiye

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. 

Başından geçen olaylara dayanan, senaryosunu yazdığı ve başrolünü oynadığı 2008 yapımı Gitmek filmiyle tanınır.

İktisat okumaktan vazgeçti ve oyuncu olmaya karar verdi. Önce Şahika Tekand Oyunculuk ve Sanat Stüdyosu'na devam etti. Ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Tiyatro Oyunevi kadrosuna katıldı. Ayrıca Göçebe Şarkılar adlı bir grupta solistlik yapıyor.

Damgacı 2001 yazında tanıştığı Kuzey Iraklı Kürt yönetmen Ravin Asaf'tan film teklifi aldı. Saddam Hüseyin döneminde yağmalanan köylerden birinin hikâyesini anlatan Sarı Günler adlı bu filmde oynamayı kabul etti. Adıyaman'daki sette Kuzey Iraklı oyuncu Hama Ali Khan'la tanıştı. Birbirlerine aşık oldular. Ancak Khan'ın Türkiye'de kalma izni film süresiyle sınırlıydı. Çekimlerin ardından Irak'a döndü. Çift bundan sonra telefonlaşmaya ve mektuplaşmaya devam etti. Bir süre sonra Damgacı, Khan'ın yanına, savaş halindeki Irak'a gitmeye karar verdi. Irak sınırını geçemeyen Damgacı ile Khan sonunda İran'da buluştu.
Khan'la tanıştıkları zaman İstanbul'daki arkadaşlarına ondan 'tam bir Kürt Marlon Brando' diye söz eden Damgacı, hikâyelerinden yola çıkarak yazdığı senaryoya da Gitmek: My Marlon and Brando adını verdi. Filmi, senaryoyu Damgacı'yla birlikte yazan ve Tiyatro Oyunevi'nde oyuncu yönetmenliği yapan Kürt yönetmen Hüseyin Karabey çekti. Film ilk kez Rotterdam Film Festivali'nde seyirciyle buluştu.

Ödüller
27. Uluslararası İstanbul Film Festivali - Gitmek, En İyi Kadın Oyuncu
15. Altın Koza Film Festivali - Gitmek, En İyi Kadın Oyuncu (Selen Uçer'le paylaştı.)
14. Uluslararası Saraybosna Film Festivali, 'Gitmek', En İyi Kadın Oyuncu
14. Türkiye/Almanya Film Festivali Nurnberg, Gitmek En iyi Kadın Oyuncu

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları
Yala Ama Yutma!
Beklerken
İstanbul'da Bir Dava
Dillerde Günahkar
Döne Döne
Unutmak
Ormanların Hemen Önündeki Gece
Evlenme
Ceza Kolonisinde
Bebek Fil

Görev Aldığı Yapımlar

Ayça Damgacı Fotoğrafları

Ayça Damgacı Haberleri