Azınlık Raporu

Azınlık Raporu (Minority Report)

Puan : 7/10 31 oy
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular
Tür: Aksiyon, Fantastik
Yapım Yılı: 2002 (145 dk)
Senaryo: Philip K. Dick, Scott Frank
Yapımcı Firma: 20th Century Fox [us]
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Minority Report
Resmi Site: www.minorityreport.com/

Azınlık Raporu Filminin Konusu

Washington yıl 2054, cinayet suçu artık tamamen durdurulmuştur. Gelecek artık görülebilmekte ve suç daha işlenmeden cezalandırılmaktadır. Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan , 'Pre-Cogs'lar tarafından tüm detayları ile görüntülerinin düzenlendiği ve önceden harekete geçildiği Suç-öncesi bölümünün görevi suçluları bulmak ve onları durdurarak ceza almalarını sağlamaktır. Psişik canlılar olan “Pre-Cogs”lar asla hata yapmazlar. Bu ulusal olarak kurulan en mükemmel suç önleyici organizasyon olmuştur. Ve bu sistem için en çok çalışan da organizasyonun başında bulunan Şef John Anderton (Tom Cruise)dan başkası değildir. Bundan yıllar önce trajik bir şekilde oğlunu kaybeden Anderton tüm gücünü ve arzusunu sisteme vermiş böylece kendisinin yaşadığına benzer bir olayı başkalarının da yaşamasına engel olmaya çalışmaktadır. Bu olayın üzerinden altı yıl geçmiştir ve onun tek arzusu yaratmış oldukları sistemin kusursuz işleyişini sağlamaktır.

Anderton'ın bu konuda asla şüphesi yoktur. Taa ki sistem onu bir numaralı şüpheli ilan edene kadar...

Azınlık Raporu Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 31 Yorum
 • Film Notu 10/10
  coşkun coşkuner 8.9.2007 14:36:00
  senaryoo mükemmel en çoook beğendim sahne tom cruisun suuç öncesi polisleriyle hawada uçarak kapışması colin farellın ölmesine üzüldüm stewen spielbergin bütün senayoları harika
 • Film Notu 10/10
  yönetmen89 29.8.2007 18:17:00
  Philip K. Dick'in kısa bir öyküsünden sinemaya uyarlanmış,zekice kurgulanmış bir Steven Spielberg filmi.Oscar ödüllü dahi Yönetmen Steven ile süperstar Tom Cruise'un ilk buluşması olan Azınlık Raporu son derece karanlık bir gelecek tablosu çiziyor ve Bilim-Kurgunun yanı sıra macera,aksiyon ve polisiye-gerilim öğelerini de barındırıyor.Şunu da belirtmelikli Tom Cruise'un da en iyi filmlerinden biri.İnsan kendi kadarinin önüne geçebilir mi,cinayetlerden önceden görülüp dudurulsa kurbanlar sağsalim kurtarılsa katillere işlemedikleri ama işleyeceklerine kesin gözüyle bakılmasından ve sistemin asla hata yapmamasından dolayı tutuklansalar ne olurVe sistemin başı olan şef John Anderton Kahinler tarafından öngörüldüğü üzere hiç tanımadağı birini 36 saat içinde öldürüceği öğrense masum olduğunu ispatlamak için neler yapmalıdırEğer biri ona tuzak kurduysa bunu kim neden yaparİşte bizde Anderton'la birlikte bu sorularını cevaplarını bulmaya çalışıyoruz.Bugünlerde artık tüm Dünya'da suç oranları en gelişmiş toplumlarda bile gün geçtikçe artmakta.Azınlık Raporu'da bizi 2050'lere götürüp suç oranlarının çok daha arrttığı ve cinayetleri önlemek için geliştirilmiş bir sistemden bahsediyor.Bunu yaparken de bize zekice sorular soruyor.Ünlü yönetmen Steven Spielberg'ün Yapay Zeka'nın hemen sonrasında çektiği Azınlık Raporu başarılı yönetimi,iyi çekilmiş ve iyi oynanmış sahneleri Micheal Kahn'in usta işi kurgusu,iyi de yazılmış senaryosuyla gerçekten ilgi çekici bir film.Görüntü yönetmenliği de çok ama çok başarılı.Jon Williams imzalı müzikleri de unutmamalı tabi.Son zamanlarda yapılmış en özgün ve en zeki Bilimkurgulardan biri.
 • Film Notu 7/10
  ezgi oktay 26.8.2006 01:28:00
  çok etkilendim:)
 • Film Notu 10/10
  gamze 14.5.2006 15:48:00
  çok iyi
 • Film Notu 9/10
  Gülçin Düzgün 17.5.2005 14:51:00
  Çekim aşamasından beri merakla beklediğim bir filmdi Azınlık Raporu, Philip K. Dick gibi bilim - Kurgunun karanlık tarafıyla ilgilenen bir yazarın öyküsü, Steven Spielberg gibi iyimser bir yönetmen tarafından nasıl sinemaya uyarlanır dı Ridley Scott %%2%Blade Runner%%2%da olağanüstü bir iş çıkarmıştı, aynı performansı Spielberg gösterebilir miydi Evet sonunda Spielberg bunu başarmıştı:)))))
 • Film Notu -/10
  selen 27.4.2005 09:47:00
  etkileyici ilginç süperrrr bi filmdi her ne kdr tom cruise ı sevmesemde
 • Film Notu 10/10
  alpinist 14.2.2005 15:44:00
  bu filmin kader konusunu işleyişi açısından kült olduğuna inanıyorum.ayrıca Tom Cruise%%1%un katil olacağını öğrendiği andan itibaren yaşadığı her saniye tanrı ve kader inancı kokuyor.yani düşününce adem ile havva%%1%ya dokunan ender filmlerden biri bence
 • Film Notu 10/10
  Yiğit Sönmez 21.1.2005 18:50:00
  Beni hem sinema aşığı yapan hem de ileride bir meslek olarak sinemayı seçme isteğimi oluşturan en önemli ve ilk film yönetmen Steven Spielberg%%1%in 93 yapımı Jurassic Park%%1%ı idi.Bu mükemmel gerilimi izledikten sonra tam bir sinema hastası olmuş üstelik bundan böyle de Spielberg%%1%in sıkı bir takipçisi olmuştu.Gelgelelim Azınlık raporu%%1%da beni çepeçevre saran bir başyapıt benim için.Bilim-kurgu romanlarının dahi yazarı Philip K.Dick%%1%in öyküsünden sinemaya uyarlanan ve senaryosunu Scott Frank ile John Coen%%1%in ortaklaşa yazdıkları Yönetmenliğini oscarlı isim Steven Spielberg%%1%in üstlendiği Tom cruis%%1%un başrolünde oynadığı Minorty Report kesinlekle sinema tarhinin en başarılı Bilim-kurgularından biri.Gri tonlarının görüntüde çok ustaca kullanıldığın film aynı zamanda tartışmaya açık yalın bir gerçeklede seyirciyi kendi arasında somut bir sorgulamaya yöneltiyor.Aksiyonun,gerilimin ve Bilim-kurgunun bu kadar iyi harmanlayan bir film daha izlemedi.İşte Spielberg farkı burada hemen göze çarpıyor.
 • Film Notu 8/10
  berk 19.12.2002 23:15:00
  Gelecek ve abartı teknoloji üzerine genelde kötü filmler yapılır. Ama bu film güzel. Süper değil ama güzel.
 • Film Notu 4/10
  ilker toprak 9.12.2002 22:45:00
  Steven Spielberg%%1%in ismini yönetmen hanesinden ve Colin Farrell ile Tom Cruise%%1%yi de oyuncu listesinden silerseniz... Mesela yönetmenin karşısına Jack Dahleer yazar ve sıradan iki oyuncu yerleştirirseniz kadroya... Alın size, hiç kimsenin isminden bile söz etmeyeceği ve zamanına-parasına kıymaya tenezzül dahi etmeyeceği sıradan, basit hiçbir mesajı olmayan yada geleceği anlatıp, orta çağvari mesajları barıdıran (kadercilik, kutsala inanç vs.) sıradan tam bir %%2%made in america%%2% klasik aksiyonu... Gidin izleyin görün inanmıyorsanız !

Azınlık Raporu Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • PARANOYA BAŞLADI

  PARANOYA BAŞLADI

  Minority Report, bir paranoya öyküsü! Paranoyanın başrolünde ise artık komploya uğrayan kahraman rolleriyle özdeşleşmek üzere olan Tom Cruise yer alıy..
  12.10.2002