Yönetmen: Reha Erdem
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: (110 dk)
Vizyon Tarihi: 29 Eylül 2006 Cuma
Senaryo: Reha Erdem
Yapımcı Firma: Atlantik Film
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.5vakit.com/
Dağıtıcı Firma: Özen Film

Beş Vakit Filminin Özeti

Sırtını yüksek kayalıklara dayamış, yüzünü yüce bir denize dönmüş, etekleri zeytinliklerle süslü küçük fakir bir köy.Köyün sakinleri sert bir coğrafyayla başa çıkmak için uğraş veren, sade ve çalışkan insanlardır. Yiyeceklerini, günü gününe, topraktan ve besledikleri az sayıdaki hayvandan çıkarırlar.

Çevrelerindeki hayvanlar ve ağaçlar gibi kendilerinin de gelip geçici olduklarının bilgisini taşırlar. Bu yüzden ağırbaşlıdırlar.

Toprak, hava ve suyun, gecenin, gündüzün ve mevsimlerin ritmine göre yaşarlar.

Zaman her gün ezan sesiyle beş ayrı vakte bölünür. İnsana özgü bütün olaylar her gün bu beş vakit dilimi içinde yaşanır.

Yetişkinler büyüklerinden gördüklerini çocukları üzerinde devam ettirirler. Sevgilerini beceriksizce gösterip, dayağı cennetten çıkma sayarlar. Babalar daima oğullarından birini ötekine üstün tutar. Anneler kızlarına acımasızca buyurur.

Çocukluktan gençliğe geçen, 12-13 yaşlarında üç çocuk Ömer, Yakup ve Yıldız bu beş vakitli filmde, köy sakinleri arasında öne çıkar.

İmamının oğlu Ömer umutsuzca babasının ölmesini diler. Sadece dilemekle onun ölmeyeceğini anlayınca babasını öldürmek için çocukça yollar aramaya koyulur. Suçluluk dolu düşüncelerini arkadaşı Yakup’la paylaşır.

Öğrenciler köyün tek sınıflı okulunda öğrenim görür. Aileler, genç bir kadın olan öğretmene minnettarlıklarını evlerinde pişirdikleri ekmeği, koyunlarının sütünü hediye ederek gösterirler.

Yakup öğretmenine aşıktır. Suçluluk dolu düşüncelerini arkadaşı Ömer’den bile gizlemeye çalışır. Bir gün babasını öğretmeni gözetlerken görünce o da Ömer gibi babasını öldürmeyi aklından geçirir.

Çekim Bilgileri

Filmde kullanılan evler genellikle oldukları gibi bırakıldı. Gerekli aksesuarların bir kısmı Ayvacık Pazarı ve Edremit civarından ... Devamı için tıklayın...
Filmde kullanılan evler genellikle oldukları gibi bırakıldı. Gerekli aksesuarların bir kısmı Ayvacık Pazarı ve Edremit civarından elde edildi. İlköğretim sekiz yıla çıkarıldıktan sonra kapanan Kozlu İlkokulu film için baştan aşağı boyandı ve yeniden dekore edildi.

Filmdeki yağmur sahneleri su tankerlerinden kimi zamanda çeşmelerden özel bir sistemle su çekilerek yapıldı. Filmin çekimleri için 150 den fazla hayvan kullanıldı.

Filmin başrolünü paylaşan Özkan Özen, Ali Bey Kayalı ve Elit İşcan uzun süren çalışmalar sonucunda, binlerce çocuk arasından seçildi. İstanbul’lu olan Elit İşcan ve Barış Utku Sarma hariç filmde rol alan tüm çocuklar Ayvacık’lı. Film süresince çocukların okullarından özel izinler alındı. Çocukların dışında filmde rol alan diğer oyuncuların neredeyse hepsine göz renklerini koyulaştırmak için lens takıldı. Sevinç Erbulak için özel hamile protezi yapıldı. Bülent Emin Yarar film için ezan okumayı öğrendi. Kozlu Köyünün tamamına yakını filmde küçük roller aldı.

Açıklar

“Beş Vakit”, 24 Eylül- 29 Ekim tarihleri arasında Ayvacık’a bağlı Kozlu köyünde sesli olarak çekildi. Film, HD olarak çekildikten ... Devamı için tıklayın...
“Beş Vakit”, 24 Eylül- 29 Ekim tarihleri arasında Ayvacık’a bağlı Kozlu köyünde sesli olarak çekildi. Film, HD olarak çekildikten sonra 35 mm’ye aktarıldı. Filmin tamamı Kozlu köyünün içinde ve köyün Güzelçeşme, Bakacak Kayası, Gedik, Çimenli Kıran, Yarıklı Kaya gibi tepelerinde çekildi. Köyün tepelerine ulaşım atlar ve eşeklerle sağlandı. Çok küçük bir ekip’ten oluşan filmin ekibi çekimler boyunca Kozlu köyünde yaşadı. Kozlu köyü sakinleri film süresince ekibe yardımcı olmak için ellerinden geleni yaptılar.

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 2 Yorum
  • Film Notu 7/10
    naile karagöz 28.10.2010 14:24:00
    konu,işleyiş,bakış açısı,müzikler gayet iyi. ama bazen çok yavaş diye düşündüğüm olmadı değil
  • Film Notu 9/10
    gökhan güney 28.4.2010 22:59:00
    film gerek müziğiyle, gerek temasıyla dört dörtlük bir film. çocukların oyunculukları şahane. arka fon olarakta bir köy kullanılması isabet olmuş. kameranın kişileri arkadan takip etmesi de hoşuma gitti. fakat bu takipler biraz fazla olmuş gibiydi. ama yine de bu eksi, filmin son dönem filmlerimiz içinde özel bir yeri olmayacağı anlamına gelmez.

Beş Vakit Filminin Oyuncuları


>> >> Beş Vakit

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor