Beyaz Zakkum

Beyaz Zakkum (White Oleander)

Puan : 3/10 9 oy
Yönetmen: Peter Kosminsky
Oyuncular
Slogan: Zakkum zehirli olabilir... Bir annenin sevgisi de.
Tür: Drama
Yapım Yılı: 2002 (109 dk)
Vizyon Tarihi: 15 Kasım 2002 Cuma
Senaryo: Janet Fitch, Mary Agnes Donoghue
Yapımcı Firma: Gaylord Films
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: White Oleander
Resmi Site: www.whiteoleander.com
Dağıtıcı Firma: Umut Sanat

Beyaz Zakkum Filminin Konusu

White Oleander,–her biri kendi kanunlarına, tehlikelerine, öğrenilecek kendi ağır derslerine sahip- bir seri Los Angeles yetimler yurdundaki zorlu serüveni bir öz-keşif yolculuğuna dönüşen Astrid adlı kızın unutulmaz hikayesini anlatıyor. Janet Finch’in En çok satanlarda yerini almış romanı White Oleander’dan uyarlanan film bir genç kadının zorluklar ve olgunluktan keyif ve gerçek bağımsızlığa uzanan hikayesini takip ediyor.

Uzlaşmaz ama baştan çıkarıcı Annesi Ingrid (MICHELLE PFEIFFER), erkek arkadaşını kendisini terk ettiği için öldürdükten sonra, on beş yaşındaki Astrid (ALISON LOHMAN) annesinin tutuklanışına şahit olur. Bu, her ikisinin de yaşamlarının rotasını değiştirecek bir olaydır.

Genç Astrid, aniden tek başına kalmıştır.

Birkaç yetimler yurduna girip çıktıktan (ve aralarında ROBIN WRIGHT PENN ve RENEE ZELLWEGER’in de bulunduğu birkaç bakıcı anneden) sonra Astrid, içine atıldığı yol vermez ve çoğunlukla insafsız olan dünyada hayatta kalabilmek için ihtiyacı olan tekniklerde ustalaşmak için çabalar.

Astrid kendi kimliğini sürekli değişen çevresine uydurabilmek için ümitsizce uğraşır. Parmaklıkların ardından Ingrid’in güçlü etkisi Astrid’in hayatındaki tek değişmezdir.

İyi, ve de kötü için...

Çocukluktan yetişkinliğe geçişini oluşturan üç yılda Astrid, geçmişten özgürlüğünü kazanmak için cesaret ve bağımsızlığın, öfke ve bağışlamanın, sevgi ve hayatta kalmanın değerini öğrenmek zorundadır

Açıklar

YAPIM BİLGİLERİ
Kitaptan Filme

Prodüktör John Wells, Janet Fitch’in White Oleander kitabının ilk kopyalarından bi...
Devamı için tıklayın...
YAPIM BİLGİLERİ
Kitaptan Filme

Prodüktör John Wells, Janet Fitch’in White Oleander kitabının ilk kopyalarından birini bir gecede okuyup bitirdiğinde zaman kaybetmeden kitabın film haklarını opsiyonladı. Prodüktör olduğu kadar, ER, The West Wing, ve Third Watch’ın arkasındaki yaratıcı güçlerden biri olan tanınmış yazar ve yönetmen Wells, kitap hakkında, “Karakterler çok güzel çizilmişti,” yorumunda bulunuyor. “Silinmez karakterleriyle ve uyandırıcı mesajıyla sıra dışı düzeyde iyi yazılmış bir kitap. Kendimi bütünüyle Astrid’in yolculuğunun içinde buldum.”

Wells, hikayenin büyüme, bizi birey olarak tanımlamaya ve ebeveynlerimizinkinden ayrı bir kimlik oluşturmamıza yardım eden sayısız deneyimi atlatma evrensel temasını gösterme biçiminden etkilenmişti. “Astrid’in yüz yüze geldiği felaketleri deneyimleyelim ya da deneyimlemeyelim, yetişkinler olarak bu hepimizin öyle ya da böyle araştırmak zorunda olduğu bir geçiş,” diyor Wells. “Bir yetişkin olmanın bir kısmı ebeveynlerimizin kendilerinin birçok hata ve sıkıntılarının olduğunun, onların da insan olduğu ve sınırsız gücü olan yaratıklar olmadığının farkındalığıdır. Sevgileri, gerçek olmakla beraber, kendileri gibi kusurlu olabilir, ve eğer ilerleyeceksek bunu olduğu gibi kabul etmek zorundayızdır.”

Prodüktör Hunt Lowry de White Oleander’e karşı güçlü bir tepki hissetti. Bir gece senaryoyu okuduktan sonra, ertesi sabah telefonda, Wells ile proje için adım atmak üzere toplantı ayarlar haldeydi. Sayısız senaryo ve teklif alan bir adam olarak Lowry, yapımını gerçekleştirmek için projeleri seçerken içgüdülerine güvenir ve kararını malzemeden “olumlu bir biçimde, gerçek ve duygusal olarak” ne kadar etkilendiği esasına göre verir. “White Oleander gibi bir öyküyü diğerlerinden ayıran,” diyor Lowry, “öykünün kendisine öylece dalmış olup bir öykü ya da senaryo okuduğumu unutabilmiş olmamdır.”
Yayımlanmasından iki hafta sonra, White Oleander, Oprah Winfrey tarafından kitap kulübünün Mayıs 1999 seçimi olarak belirlendi, ve bu onu aralarında The New York Times, Los Angeles Times, Washington Post, ve USA Today’in de bulunduğu Amerika çapındaki birçok gazetenin en çok satanlar listesinde ilk beşe yükseltti. Kitap, yaşamı tasdik eden mesajıyla kendini özdeşleştiren okuyucuların kalplerine dokundu. Kitabın Ağustos 2002 itibariyle basılmış 1,5 milyon kopyası bulunuyor. White Oleander, aynı zamanda, İngiltere ve Hollanda’da en çok satanlar listesinde yer alıp, haklarının 25 ülkede satılmasıyla uluslar arası bir başarı haline geldi.

Çok beğenilen romanı anlatım ya da karakterlerden ödün vermeden iyi bir senaryoya dönüştürmek için Wells, senaryoları arasında Deceived, Paradise ve Iris Reiner Dart’ın Beaches romanının duygulu uyarlaması da bulunan Mary Agnes Donoghue’yu tuttu.
Niyet film zamanı elverdiği ölçüde öyküyü mümkün olduğunca tam olarak sunabilmekti. “Kitabın yalnızca bir bölümünü kullanıp başka bir şeye dönüştürmek niyetinde değildik. Öyküyü bir bütün olarak sevdik ve kapsamını azaltmamız gerektiğini bilerek aslına mümkün olduğunca sadık bir uyarlama yapmak istedik. Okuyucu bazı bölümleri sıkıştırmak zorunda kaldığımızı fark edecektir,” diye anlatıyor Wells: “Mary Agnes kitaptan seçmeler yaparken harika bir iş başardı ve Janet taslağını okuyup bazı çok yararlı notlar çıkardı. Britanya’da yaşayıp çalışan Kosminsky, Wells kendisine yaklaştığında projeyi kabul etmeye karşı aslında gönülsüzdü. Programı zaten doluydu ve bir Los Angeles çekimi ailesinden uzak kalması anlamına geliyordu. “Senaryoyu okuduğumda İngiltere’de yaptığım filmlerin koşuşturmasının ortasındaydım ve özellikle bir tanesinin çekimleri başlamak üzereydi. Senaryoyu okuyup, ardından romanı da okumuş ve “basitçe karşı koyamadığını” keşfetmiş. “bu genç kadın ve yolculuğundan müthiş etkilendim.”
Asrtid’in bir sürü yetimhanedeki deneyimleri bir birey olarak gelişimini ileri itmişken, ne Janet Finch ne de yapımcıların, Beyaz Zakkum’un çocuk esirgenme sisteminin afişe edilmesi olarak ortaya konulması gibi bir niyetleri yoktu. Kosminsky bunu özellikle anladı ve bu, Wells’in bu proje için doğru yönetmen olduğuna ikna edilmesi için başka bir neden oluşturdu. “Bazı insanlar öykünün otomatik olarak çocuk esirgeme sistemine bir suçlama olduğunu varsaydılar ama kitap bununla ilgili değil, “ diyor Wells. “Kitap, genç bir insanın şartlar ne olursa olsun kendi kimliğini bulabileceğini ve çok kuvvetli bir ebeveynin gölgesinden kurtulabileceği ile ilgili. Yetimhaneler sadece metamorfozlara mekan oluşturuyor. Bu böyle oldukça Astrid’in idealden uzak bazı yerleştirmelere maruz kalmış olması onun kötü şansından kaynaklanıyor.”
“Kendi yaşından hiçbir arkadaşı yok, “ diye devam ediyor Kosminsky, “Astrid yetişkin toplumunun kenarına oturuyor, bir çizim masasında gördüklerini karalıyor. Onu tek başına yetiştirmiş olan annesini idealize ediyor. Ingrid, Viking soyundan geldiklerinden söz etmekten hoşlanıyor ve Astrid ikisini dünyaya karşı birleşmiş bir güç, Viking savaşçıları olarak hayal ediyor. Ardından gerçek son derece dramatik bir biçimde zorla içeri giriyor. Annesi ondan bir anda çekilip alınıyor ve çok düşman bir dünyaya kendini savunmaya bırakılıyor.”
Ingrid’in mahkumiyetini takip eden yıllarda Astrid her yeni yetimhaneye yerleştirildiğinde Kosminsky, annesi ile beraberkenki gibi davranmayı sürdürdüğünü gözlemlemiş-kendinden bekleneni anlamaya çalışıp ona göre davranmak. “Bukalemun gibi,” diyor Kosminsky, “Her yeni dünyanın rengini tahmin etmeye çalışıyor. Ancak çabaları kızıyla hapisten iletişim kuran Ingrid tarafından çokça göz ardı ediliyor, hayatı üzerindeki kendi idealist standartlarıyla uyuşmayan her yeni etkiyi eleştiriyor. Bu da Astrid’i ne kadar ilerleme kaydettiğini sorgulamaya sevk ediyor.”
“Seni sadece o insanlardan koruyorum,” diyor Ingrid, ama John Wells’in işaret ettiği gibi “Ingrid öncelikle kendini korumakla ilgili-bu durumda, kızının kontrolünü kaybetmemek için. Bu da Janet’in zakkumu bir simge ve kitabın başlığı olarak seçmesinin ardında yatan anlam. O, kendini kendi zehrini üreterek koruyan güzel bir çiçek.”
Zamanın geçişi ve bazıları travmatik olan bir seri deneyimle Astrid’in gerçek güç ve karakteri oluşmaya başlıyor. Krizmatik ve talepkar annesinin güç güçlü etkisinden gittikçe uzaklaşıp ve ard arda gelen sıkıntılı yerleştirmelerle güçlenip kendi karar verme yetisine güvenmeye ve kararlarını vermeye başlıyor. Eninde sonunda sadeceannesini değil herkesi gittikçe artan bir açıklıkla görecektir-oldukları gibi, kendisinin onların olmasını istediği gibi değil. Sadece böyle bağımsız bir kadın olma yolunda ilerleyebilecektir.

Beyaz Zakkum Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 9 Yorum
 • Film Notu 5/10
  ilhan üney 19.05.2009 23:40:00
  beyaz zakkum kitabı harika severek okuduğum okurken sanki içnde olduğum bir romandı flmi hakkında aynı fikirde deilim. zaten filmin alakasının olmama sebebi 2 saat olması, bu film en az 6 saatlik bi fiil olrak uyarlanabilirdi.
 • Film Notu 8/10
  tugce cbn 2.12.2007 14:15:00
  beyaz zakkum un(janet fitch) bir filmi olduğunu yeni öğrendim film hakkında herhangibir fikrm yok ama kitap olağanüstüydü.kitabı okuduktan sonra kendimi bir yaş daha büyümüş hissettim..film kitaptan farklı olması doğal zaten hangi uyarlama film kitabına bağlı kalıyor ki.....
 • Film Notu 1/10
  meltem 13.07.2007 00:44:00
  bu filmin kitabı muhteşem film berbat çünkü kitapla filmin alakası yok malesef,lütfen kitabını okuyun filmi boşwerin
 • Film Notu 6/10
  dilara 3.03.2004 21:03:00
  Bence kitap süperdi. Ama filmle kitabın alakası yok. Filmde bir sürü eksik var. Filmini yapmasalar daha iyi olurmuş.
 • Film Notu 1/10
  Ali ARSLAN 15.12.2002 23:06:00
  filmi kesinlikle izlemeyin...!!!
 • Film Notu 1/10
  görkem şimşek 27.11.2002 15:59:00
  roman süperdi fakat fılm tam bır rezalettı.romandakı bazı cok onemlı detaylar atlanmıs cekımler berbat ızlerken kameranın mıkrofonu barız bı bıcımde ortadaydı.
 • Film Notu 1/10
  yakup cemil 25.11.2002 10:37:00
  Sadece ve sadece hanımlara hitap eden sıradanında altınta bir film...
 • Film Notu 5/10
  melis ceylan 16.11.2002 22:43:00
  çok ağır pek beğenmedim sonu daha iyi olabilirdi
 • Film Notu -/10
  Mehmet Alsancak 16.11.2002 00:39:00
  Valla filmi seyretmedim ama kitap beni hayatımda en çok etkileyen kitaplardan birisi olmuştu..İnşallah güzel olmuştur...

Beyaz Zakkum Filminin Oyuncuları