Bilinmeyen Kod

Bilinmeyen Kod

Puan : 7/10 2 oy
Yönetmen: Michael Haneke
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: 2000 (118 dk)
Vizyon Tarihi: 24 Kasım 2000 Cuma
Senaryo: Michael Haneke
Yapımcı Firma: MK2 Productions
Yapım Ülkesi: Fransa / Almanya / Romanya
Orijinal Dil: Fransızca
Orijinal Adı: Code inconnu: Récit incomplet de divers voyages
Resmi Site: www.code-inconnu.com/
Dağıtıcı Firma: Belge Film

Bilinmeyen Kod Filminin Konusu

Avusturyalı yönetmen Michael Haneke, 1997 yılında çevirdiği 'Funny Games' 'den sonraki bu son filminde, Paris'te yaşayan bir gurup 'sıradan' insanın hayatından bölümler yansıtıyor.

Kalabalık bir bulvarda, adamın biri garip bir dilencinin eline buruşturulmuş bir kağıt parçası atar. Bu kağıtta yazılanlar, kendi hayatlarını yaşamakta olan öğretmen Amadou (Ona Lu Yenke), sinema oyuncusu Anne (Juliette Binoche) ve dilenci Maria'yı (Luminita Gheorghiu)bir şekilde birbirine bağlar.

Juliette Binoche will be deservedly praised for her unglamorous portrayal of an aspiring actress, but this really is a film which adds up to more than its many and varied parts. Other 'daring' art-film directors may get more of the limelight by making noisy, gimmicky films, supposedly pushing at this or that boundary of what is 'permissible'. This much quieter film says more and has more of an impact than most films you're likely to see in a year.

Bilinmeyen Kod Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 2 Yorum
  • Film Notu 8/10
    Yorumcu 25.01.2007 10:28:00
    Sinemada felsefik anlatımı sevenler için mutlaka izlenmesi hatta arşivlenmesi gereken bir film. Bu türden hoşlanmayanlara son derece sıkıcı ve anlamsız gelebilir. Alışılmışın dışındaki kamera teknikleri, uzun ve kopuk diyaloglar, bazen 7-8 dakikayı bulan tek plan sahneler sıradan sinema izleyicisi için katlanılması zor şeyler. Öte yandan yabancılaşma ve yabancılar üzerine harika bir anlatım diyebiliriz. Filmin başında gelişen küçük bir olayla yolları kesişen bir kaç insanın, sonrasında birbirinden kopuk devam eden yaşamlarını izlerken insan ilişkileri ve kent kaosu üzerine uzun uzun düşüneyoruz. Bence Michael Haneke yine kendi tarzını konuşturmuş ve takdirleri hak etmiş. Juliette Binoche Sergilediği doğal ve abartısız oyunculuğuyla hayranlıkları hak ediyor.
  • Film Notu 8/10
    pinokyo baba 28.11.2000 00:21:00
    Bence değişik tarzda: izlenebilir bir film.Değişik-karekterleri-insan ve olayları bir araya getirip mantıklı bir bağlantılar kuran sürükleyici bir film...

Bilinmeyen Kod Filminin Oyuncuları