Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir?

Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir?

Puan : 5/10 20 oy
Yönetmen: Donald Petrie
Oyuncular
Tür: Komedi, Romantik
Yapım Yılı: 2003 (116 dk)
Vizyon Tarihi: 25 Nisan 2003 Cuma
Senaryo: Michele Alexander, Jeannie Long
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: How to Lose a Guy in 10 Days
Resmi Site: www.howtoloseaguymovie.com/
Dağıtıcı Firma: UIP

Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir? Filminin Konusu

Composure dergisindeki “Nasıl Yapmalı” köşesinin yazarı olan Andie Anderson’ın (Kate Hudson) önünde kısa sürede teslim etmesi gereken alışılmadık bir görev vardır. Kadınların erkeklerle ilişkilerinde yaptığı ve onların kaçmasına sebep olan hataları birinci elden deneyimleyerek yazması gerekmektedir. Önündeki süre ise sadece 10 gündür.

Bu süre içinde bir erkek bulması, onu kendisine aşık etmesi, sonra da kendisinden bıktıracak klasik flört hatalarını yapması gerekmektedir. Bu görev için hedef seçtiği Benjamin Barry (Matthew McConaughey) adlı reklamcı gencin durumu da başka bir alemdir. O da kendi patronuyla iddiaya girmiştir ve istediği kadını 10 gün içinde kendisine aşık edebileceğini ileri sürmektedir.

Herkesin dürüstlük aradığını söylediği bir dünyada tamamen aldatmacaya dayalı bir ilişkinin yürüme şansı var mıdır? Haydi bahse girelim!

Paramount Pictures’ın sunduğu “How to Lose a Guy in 10 Days”in yönetmenliğini Donald Petrie üstlendi. Yapımcılığını Lynda Obst, Robert Evans ve Christine Peters gerçekleştirdi. Senaryosunu Kristen Buckley, Brian Regan, Burr Steers ve Michele Alexander birlikte yazdı. Başrollerde Kate Hudson, Matthew McConaughey, Adam Goldberg, Thomas Lennon, Shalom Harlow, Bebe Neuwirth ve Celia Weston kamera karşısına geçti.

Çekim Bilgileri

ÇEKİM MEKANLARI
“How to Lose a Guy in 10 Days”in dış mekan çekimlerinin tamamı, dünya üzerindeki en romantik kentlerden biris...
Devamı için tıklayın...
ÇEKİM MEKANLARI
“How to Lose a Guy in 10 Days”in dış mekan çekimlerinin tamamı, dünya üzerindeki en romantik kentlerden birisi olarak bilinen New York’ta gerçekleştirildi. Filmin çekimlerine Greenwich Village’de başlandı. New York’un ünlü ufuk görüntüsünün de yer aldığı Staten Island Ferry gibi tanıdık romantik noktalarda devam edildi. Madison Square Garden ve Manhattan Bridge gibi yerler de çekimlerin yapıldığı mekanlar arasında bulunuyordu.
Kendisi de bir New York’lu olan yapımcı Lynda Obst, filmin yıldızlarından birisinin New York olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor: “Bu kent dünyadaki başka hiçbir yere benzemez. 11 Eylül gibi bir


facidan sonra New York’u yenilenmiş restoranları ve hayat dolu insanlarıyla görmek şaşırtıcıydı. Her zaman keyif aldıkları eski yaşamlarına geri dönmeye kararlıydılar. New York insanına özgü bu canlılığın izlerini filmin her karesinde bulabileceksiniz.”
New York’taki iki haftalık çekimlerin ardından Kanada’ya geçen çekim ekipleri ve oyuncular, bu ülkede filmin en görkemli sahnelerinden birisi olan parti sahnesini gerçekleştirdiler. Pırıl pırıl gece giysileri ve smokinler giymiş çok sayıda figüran bu sahnede görev aldı. Bu sahnede ayrıca değeri 15 milyon doları bulan Harry Winston mücevherlerinin de kullanılması nedeniyle gerçek güvenlik görevlileri yer aldı. Kulaklık takan ve telsiz kullanan güvenlik görevlileri de kendilerini canlandırdığı için o kalabalıkta aktör ve figüranlardan ayrılabilmeleri imkansız hale geldi.
Büyük bir dikkatle çekilen parti sahnesi aynı zamanda filmin en önemli sahnelerinden birisiydi. Çünkü Warren Reklamcılık tarafından düzenlenen elmas partisinin galası niteliğindeki bu partide Andie ile Benjamin bir süredir devam eden ilişkilerindeki gerçeği keşfediyorlardı.
Çok sıkı güvenlik önlemlerine rağmen çekimlerin tam bir neşe içinde geçtiği görüldü. Marvin Hamlisch’in kendi orijinal şarkılarından oluşan spontane bir konser verdiği çekimlerde Bebe Neuwirth ile Robert Klein de şarkılar söyleyerek ona eşlik ettiler.
Yapımcı Lynda Obst o geceyi şu sözlerle anımsıyor: “Sete geldiğimde herkesin şarkı söylemekte olduğunu gördüm. Senaryoda böyle bir şey yer almadığı halde şimdiye kadar tanık olduğum en spontane sinema büyülerinden olduğunu söyleyebilirim.”
KOSTÜMLER NASIL SEÇİLDİ
Filmin titizlikle planlanan unsurlarından birisi ise elbette ki kostümleriydi. İki ana karakterin ve yardımcı oyuncuların büyük çoğunluğunun moda ve reklamcılık alanında çalışıyor olması nedeniyle giysilerinin bu mesleklere özgü çağdaş stili yansıtması gerekiyordu. Filmin kostüm tasarımlarını daha önce “The Royal Tenenbaums”ta oyuncuları giydirmiş olan Karen Patch üstlendi.
Yapımcı Lynda Obst ve başrol oyuncusu Kate Hudson ile çekimler öncesinde Paris’i dükkan dükkan dolaşıp araştırma yapan Karen Patch, nasıl bir çalışma yaptığını şöyle anlatıyor:
“Ünlü tasarımcıların giysilerini bulunduran mağazaları dolaştık. Kate’in stil duygusu çok gelişmiş. Değişik giysiler için de kusursuz bir bedeni var. Yeni tarz kentli görünümü yansıtan giysilerde olduğu kadar Harry Winston’ın özel olarak onun için yarattığı 87 karatlık sarı elmas takıyı takarken de mükemmel görünüyordu. Diğer oyunculardan Bebe Neuwirth’in giysileri Chanel’dan seçilirken Matthew McConaughey’in Brioni tarafından hazırlanan kostümü 6 bin dolar değerindeydi.”
Filmin prodüksiyon tasarımlarını ise Thérèse DePrez hayata geçirdi. Daha önce “Hedwig and the Angry Inch” adlı filmde aynı görevi yapmış olan Thérèse DePrez, en çok Composure dergisiyle ilgili setleri yaratırken zorlandı. Prodüksiyon tasarımcılığına başlamadan önce hem reklamcılık alanında hem de çeşitli dergilerde çalışan Thérèse DePrez, Elle ve Interview dergilerindeki eski arkadaşlarını ziyaret ederek onların fikirlerini aldı.
“Composure dergisiyle ilgili set, filmin en büyük setlerinden birisiydi ama dergi ortamını önceden bildiğim için epeyce şanslıydım” diyen Thérèse DePrez, izlediği çalışma yöntemini şöyle anlatıyor: “Arka plan renkleri olarak beyaz, bej ve krem gibi nötral renkleri seçtim. Böylece renk unsurunun büyük çoğunluğu reklamlardan ve giysilerden geldi. Bu tekniğin uygulanması sayesinde sahnelere canlılık gelir. Bu tip kreatif filmlerde meşgul ve yaratıcı bir ortam sağlar.”

Açıklar

PRODÜKSİYON NOTLARI
İnsanlar kendilerini daha samimi yakınlaşmalardan koruyabilmek için çeşit çeşit oyun oynama ihtiyacını du...
Devamı için tıklayın...
PRODÜKSİYON NOTLARI
İnsanlar kendilerini daha samimi yakınlaşmalardan koruyabilmek için çeşit çeşit oyun oynama ihtiyacını duyarlar. “How to Lose a Guy in 10 Days”in özünde işte bu oyunların bir yansıması var. Sanki birbirlerine aitmiş iki görünen iki karizmatik insan çevresinde dönen filmin konu akışı baştan sona kadar çeşitli sürprizlerle dopdolu…
Filmin başrolündeki iki yıldızdan birincisi “Almost Famous”taki performansıyla Altın Küre ödülünü kucaklayan ve aynı zamanda Oscar ödülüne aday gösterilen Kate Hudson… Diğeri ise “Frailty” ve “The Wedding Planner” ile ünlenen Matthew McConaughey… Romantizm ile komediyi başarıyla harmanlayan “How to Lose a Guy in 10 Days” sanki ikisi için yapılmış bir film…
Senaryoyu çok özel bulduğu için bu projede yer almayı kabul ettiğini söyleyen Kate Hudson, “Gerçekten zekice bir senaryoydu. Sivri yanları da vardı. Flört olgusunu ele alma biçimini sevdim. Ayrıca Matthew ile birlikte çalışma şansını yakalamak da harikaydi. Bence Matthew yakışıklı olduğu kadar tatlı bir insan” diyor.
Filmde yakışıklı reklamcının portresini çizen Matthew McConaughey de, filmdeki rol arkadaşına övgüler yağdırarak şunları söylüyor: “Kalplere hitap eden böyle bir filmde yer aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu filmde benim karşımda Kate Hudson’dan başka bir kadın oyuncunun yer aldığını hayal bile edemiyorum. O inanılmaz yetenekli bir oyuncu.”


Yönetmen Donald Petrie ise başroldeki iki oyuncunun ekrandaki uyumunun yanısıra filmin konusunun önceden kestirilemeyen akışını ilginç bulduğunu vurgulayarak, “Önüme komedi ağırlıklı bir senaryo geldiğinde herşeyden önce yüksek sesle güldürüp güldürmediğine bakarım. Aradığım herşey vardı bu senaryoda. Beklenmedik sürprizler ve iniş çıkışlarla doluydu. Sadece bu özellikleri bile bunu diğer romantik komedi filmlerinden ayırmaya yeterliydi” diyor.
Bugüne dek aralarında çifte Oscar ve Altın Küre adayı “Sleepless in Seattle”in de yer aldığı çok sayıda başarılı romantikt komediye yapımcı olarak imzasını atan Lynda Obst, zekice diyaloglar ile romantizm ağırlıklı öykü arasındaki keyifli dengeye dikkat çekerek şunları söylüyor:
“Romantik komedi tarzındaki filmlerin çoğunda aşk olgusu mizaha oranla ağır basar. Ancak bu filmde mizah ile romantizmin hemen hemen eşit düzeyde olduğunu göreceksiniz. Gerçekten büyük bir romantik komedi filminin sırrı aslında izleyicilerin o filmdeki karakterleri hissedebilmesinde yatar. Bunun yanısıra karakterlerin birbirleriyle uyumlu biçimde tasarlamak da çok önemlidir. Ayrıca bunların yeteri kadar gerçek olması gerekir ki, insanlar o karakterlerde kendilerini düşleyebilsinler.”

Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir? Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 20 Yorum
 • Film Notu 10/10
  esra 20.04.2009 14:58:00
  bu filmi izlediğim zamanki kadar eylendiğimi hatırlamıyorum sadece kate hudson değil matthew de oyunculuğunu göstermiş
 • Film Notu 10/10
  sedef 25.11.2006 17:57:00
  harikaydı çok beğendm tek kelimeyle süperdi
 • Film Notu 10/10
  ahmet yaşar B_J_K 22.11.2006 12:09:00
  filminizi çok beyendim.başrolde ben olmak isterdim doğrusu,filmdeki sarışın bayan çok güzeldi ahmet yaş... başarılıydınız...tebrik ederim...ahmet..
 • Film Notu 10/10
  ahmet 22.11.2006 09:07:00
  filminiz çok güzel.çok çekici sizi bu başarılarınızdan dolayı tebrik ederim.ahmet...
 • Film Notu 10/10
  ilknur uçan 20.11.2006 14:54:00
  güzel bir filmdi fakat başrol oyuncusu ben olmalıydım bir erkek on günde nasıl mı kaybedilir,sahip olmadığın şeyi asla kaybetmezsin bu süperdi iştee..
 • Film Notu 10/10
  rock 23.07.2006 22:17:00
  Bence film süüüüüpperrr ötesi.Herkes izlesin beyenmeyenlerede diyecek bir lafım yoktur.....
 • Film Notu 9/10
  hande atılgan 23.07.2006 22:11:00
  Film bence çok çok... güzeldi herkes izlemeli.Güzel değil diyenlerde film seçmeyi ve izlemeyi bilmiyor demektir
 • Film Notu 10/10
  ASLI AYDIN 22.07.2006 11:39:00
  çok harik bir flimdi izlenmeye değer herkes izlemeli bence
 • Film Notu 8/10
  elf elfcik 8.07.2006 20:22:00
  çok hoş zewkli bi film
 • Film Notu -/10
  sinem sezer 29.05.2006 12:44:00
  harika bir filmdi amerikan yapımı olup gerçek bir romantik komedi olarak izlenmesi gerekir

Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir? Filminin Oyuncuları