Brandon Lee

Brandon Lee

Brandon Lee
Oyuncu

Doğum Tarihi: 1.2.1965

Ölüm Tarihi: 31.3.1993

Doğum Yeri: Kaliforniya, ABD

Brandon Bruce Lee (d. 1 Şubat 1965 - ö. 31 Mart 1993) Çin kökenli ABD'li aktör. Ünlü Kung Fu ustası Bruce Lee ve İngiliz karısı Linda Lee Emery'nin oğludur.

Brandon Lee Oakland, Kaliforniya'da doğdu. Doğumundan bir hafta sonra dedesi Hoi-Chuen öldü ve bunun üzerine ailesi Los Angeles, Kaliforniya'ya taşındı. Brandon Lee henüz 8 yaşında iken babası Bruce Lee Ejder kalesini bitirdikten sonra yarım kalan ölüm oyunun bitirmek için hong kong'a döner.Betty Ting Pei isimli arkadasının evinde basının ağrıdığını söyler.Arkadası ona bir hap verir ve Bruce Lee yatağından bir daha kalkamaz.

Brandon Lee 1993 yılında ünlü Çizgi roman yazarı James O'Barr'ın The Crow adlı çizgi romanından beyaz perdeye uyarlanan filminde baş karakter olan Eric Draven'ı canlandırdı. Yönetmen Alex Proyas tarafından beyazperdeye aktarılan film, rock müzisyeni olan Eric'in sevgilisinin bir grup serseri tarafından tecavüze uğramasını ve ardından olay yerine gelen Eric'in aynı serseriler tarafından öldürülmesinden sonra gelişen fantastik olayları anlatmaktadır. Daha sonra bir karga tarafından hayata geri döndürülen Eric, sevgilisinin intikamını almaya başlar.
Ölümü

Brandon Lee'nin ölümü de babasının ölümü gibi ani ve beklenmedik bir şekilde olmuştur. Lee, The Crow (film)'inin çekimlerinin bitmesine sekiz gün kala, 31 Mart 1993 tarihinde, çekimler sırasında yanlışlıkla doldurulmuş bir silah ile vurularak hayatını kaybetmiştir. Olay, Lee'nin evlenmesine yalnızca iki hafta kala meydana gelmiştir.

Brandon Lee'nin ölümünden sonra nişanlısı Eliza Hutton ve annesi, The Crow filminin yapımcısı Alex Proyas'den filmi tamamlayıp yayınlanmasını istemiştir. Bunun üzerine son sahneler Brandon Lee olmadan tamamlanmış ve film bu şekilde yayınlanmıştır. Günümüzde 4. serisi de yayınlanan film büyük bir hayranlık uyandırmış ve kült bir yapım olmuştur [kaynak belirtilmeli].

Ölümünden sonra Brandon Lee'nin mezarı babası Bruce Lee'nin yanına yapılmıştır.
Brandon Lee, The Crow filminde Eric Draven rolünde (1994)
Filmografi

  Kung Fu: The Movie (1986) .... Chung Wang
  Legacy of Rage (Long zai jiang hu) (1986) ..... Brandon Ma
  Kung Fu: The Next Generation (1987) .... Johnny Caine
  Ohara (TV bölüm 1988) ..... Kenji
  Laser Mission (also known as Soldier of Fortune) (1990) ..... Michael Gold
  Showdown in Little Tokyo (1991) .... Johnny Murata
  Rapid Fire (1992) ..... Jake Lo
  The Crow (1994) .... Eric Draven

Görev Aldığı Yapımlar

  • Karga, The Crow, 1994, Oyuncu

Brandon Lee Fotoğrafları

Brandon Lee Haberleri

Portreler