Brokeback Dağı

Brokeback Dağı (Brokeback Mountain)

Puan : 7/10 100 oy
Yönetmen: Ang Lee
Oyuncular
Tür: Drama, Romantik
Yapım Yılı: 2005 (134 dk)
Vizyon Tarihi: 24 Mart 2006 Cuma
Senaryo: E. Annie Proulx, Larry McMurtry
Yapımcı Firma: Alberta Filmworks Inc.
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Brokeback Mountain
Resmi Site: www.brokebackmountain.com/

Brokeback Dağı Filminin Konusu

Oscar ödüllü sinemacı Ang Lee, 2005 Venedik Uluslararası Film Festivalinde en iyi film dalında Altın Aslan ödülünü kazanan Brokeback Dağı ile destansı bir Amerikan aşk hikayesini perdeye taşıyor. Pulitzer ödüllü Annie Proulx’un bir kısa hikayesine dayanan film için uyarlama, Pulitzer ödüllü yazar Larry McMurtry ve Diana Ossana tarafından gerçekleştirildi. Wyoming ve Teksas’ın büyüleyici manzaralarında çekilen filmde biri çiftlik kahyası, biri rodeo kovboyu olan iki genç erkeğin hikayesi anlatılıyor. 1963 yılında tanışan ikili arasında beklenmedik şekilde bir ömür boyu sürecek bir bağ kurulur ve beraberinde getirdiği sorunlar, mutluluklar ve trajediler aşkın dayanıklığını gözler önüne serer.

Wyoming, Signal’da bir sabah erken saatlerde Ennis Del Mar (Heath Ledger) ve Jack Twist (Jake Gyllenhaal) bölgenin çiftçilerinden Joe Aguirre (Randy Quaid) yanında iş bulmak amacıyla girdikleri sırada tanışırlar. Ennis ve Jack’in doğdukları dünya hızla değişmekte ancak çok az gelişmektedir. İki delikanlı da kendileri için önceden çizilmiş yolun farkındadır - sürekli bir iş bulmak, evlenmek ve bir aile kurmak. Ama ikisi de ifade edemedikleri bir şeye karşı açlık hissetmektedirler. Aquirre ikisini muhteşem Brokeback Dağı’nda çoban olarak yolladığında aralarında önce bir dostluk, sonraları daha yakın bir ilişki başlar.

Yaz sonunda iki gencin Brokeback’ten inip yollarını ayırması gerekir. Wyoming’de kalan Ennis, sevgilisi Alma’yla (Michelle Williams) evlenir ve hayatını sürdürürken ondan iki kızı olur. Jack ise Teksas’ta rodeo kraliçesi Lureen Newsome’ın (Anne Hathaway) dikkatini çeker. Flört ettikten sonra evlenirler ve bir oğulları olur, aynı zamanda Lureen’in babasının şirketinde çalışmaya başlarlar.

Aradan dört yıl geçer. Bir gün Alma, Ennis’e Wyoming’i ziyarete gelmek üzere olan Jack’ten bir kartpostal getirir. Ennis dört gözle arkadaşının gelmesini bekler ve sonunda Jack geldiğinde, aradan geçen zamanın iki erkeğin arasındaki bağı daha da güçlendirdiğini hemen anlarlar. Sonraki yıllarda Ennis ve Jack, aralarındaki gizli bağı canlı tutmak için çabalarlar. Yılda birkaç kez buluşurlar. Birbirlerinden ayrı olduklarında bile sadakat, bağlılık ve güven gibi ezelden beri cevap aranan sorularla karşılaşırlar. Sonuç olarak hayatlarındaki tek değişmez doğanın bir gücüdür: sevgi.

Brokeback Dağı Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 100 Yorum
 • Film Notu 10/10
  seçil çağlayan 8.01.2008 15:16:00
  film herşeyiyle süper söylenecek çok birşey kalmıyor oyuncular özellikle jake gyllenhaal harika bir oyun sergiliyor. gerçektende etkisinden çok zor çıkılan bir film.
 • Film Notu 7/10
  yasin atayılmaz 1.01.2008 18:34:00
  senaryo ne kadar güzel olursa olsun dağ sahneleri baymış... geçişler,kamera,müzikler (Gustavo Santaolalla hayranı olduğum şahıs) dikkat çekici ve iyi olmuş... oyuncuları beğenmedim daha değişik kişiler olabilirdi... (etkisinden zor çıkılan bir film)
 • Film Notu 1/10
  ayça 20.11.2007 23:23:00
  Ben sadece yazık diyorum yorumlara ve puanlara baktımda ne aradığını ne istediğini bilmeyen boşlukta,farklılık ve özgürlük kavramlarının ardında kıvranan zavallı insanlar olmuşuz.Allah hepimizi ıslah etsin.Ve birbirinize bakıp apaçık bir sapkınlığa düşmeyin lütfen.
 • Film Notu -/10
  16.08.2007 14:37:00
  bu güne dek en beğendim film temel içgüdü idi ama artık değişti.şu anda brokeback dağı filmi.......gerçekten çok beğendim ve çok etkilendim...özellikle filmin sonunsa çok fena oldum hiç beklemedşiğim bir final idi....gözlerim doldu.merak ettiğim konu ise bu genç ve yakışıklı arkadaşların gerçek hayattaki kimlikleri ne bunu bilen varsa yazarsa sevinirim.......oyuncuları kutluyorum .....SEVİŞME SAHNELERİNDE BU KADAR ALNI AÇIK ÇIKABİLMEK MÜKEMMEL.....
 • Film Notu 9/10
  burak coşkun 7.08.2007 15:46:00
  Filmi vizyona girdiği gün izlemiş ve çok beğenmiştim. Ama dün akşam evde yalnızken dvd de izleyince, hayran kaldığımı ve ne çok ayrıntıyı atladığımı farkettim. Filmin geçtiği dönemde iki eşcinsel erkeğin yaşadığı bu aşk, günümüzde adına aşk denilen yakınlaşmaların sığlığını tokat gibi vurdu yüzüme. Yaşamın ve toplumun,önüne çıkardığı engellemelerin mutsuz ettiği insanların hayatı, doğanın usulca akışı ve mevsimlerin döngüsü fon edinilerek, çok iyi anlatılmış filmde. Aşkın sadece karşı cinsten iki insan arasında yaşanması gerekmediğini, gerek kendimizden, gerekse sevdiklerimizden, yakın ya da uzak çevremizden kaynaklanan bir engele çarptığında aşkın nasıl da yakıcı ve yok edici olduğunu gösteren bir başyapıt bence. Film, aşkı, toplumun genel kabul gören cinsel rollerinden soyutlanarak izlemeyi başaranlara, bugüne dek vaadedilmemiş bir tutku, bir yalnızlık öyküsü ve yoğun acının yakıcı çaresizliğini vaadediyor nasırlaşmış yüreklere.
 • Film Notu 10/10
  esin narin 13.07.2007 16:46:00
  pardon yarım kaldı mükemmel bir filmdi ama garibimede gitmedi degil galiba boyle şeyler bize hala uzak
 • Film Notu 10/10
  sena yaldız 12.07.2007 21:50:00
  ya bu filmi anlamak biraz bazı arkadaşlara zor gelmiş,filmin kahramanları erkek diye kompleks yapmışlar.Tabi bu yüzden de anlayamamışlar,bir Türk erkeği için çok normal.
 • Film Notu 10/10
  ayşe aydın 6.06.2007 13:05:00
  sıradışı ama tek kelimeyle mükemmel: oyuncuların cesareti, görüntüler, sevgi aşk sadakat ve güven anlamında. Günümüzde erkek ve kadın arasında bile böyle aşk olması neredeyse mümkün değil. Bana aşkı özlettiler.
 • Film Notu 10/10
  yunus kılıç 5.06.2007 00:17:00
  film çok güzeldi.konusundan tutun oyuncularına kadar.hangi film bu kadar tuttu bu konuyla ilgili.çünkü farklı digerlerinden.kötü şeyler yazanlar da saygılıyım ama bence bu filmdeki sevgi bi çok erkek-kadın sevgisinden kat kat daha güçlüydü.cdsini de aldım.tavsiye de ederim.ayrıca başarılı oyuncu jake gyllenhall ın cesareti de kutlanmalı.türkiye de cidden sürüncemede olan konularda oyuncular sorumluluk almayı bilmeli.cesaretinden dolayı heath ledger ve jacob benjamin gyllenhallı tekrar kutluyorum
 • Film Notu 9/10
  uluc kaşıkcı 20.05.2007 17:55:00
  bence cok duygusal ve sürükleyiciydi ama fakat enisin karısı için hic kolay bir durum olmadı buna ramen cok sabretti karşılıgını ise cok kötü ödedi zor bir durum ama günümüzde hatta türkiyedede bir cok kişi böle durumlar yaşıyo bunlara tanık oldum cok kez ama saygı duydum herkesin kendi yaşam secimi filim harikaydı sidisini aldım

Brokeback Dağı Filminin Oyuncuları