Yönetmen: Carlos Saura
Oyuncular
Tür: Serüven, Fantastik
Yapım Yılı: 0
Vizyon Tarihi: 4 Nisan 2003 Cuma
Senaryo: Carlos Saura, Agustín Sánchez Vidal
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: İspanya/Meksika/Almanya
Orijinal Dil: İspanyolca
Orijinal Adı: Bunuel and King Solomon's Table

Bunuel Filminin Konusu

Carlos Saura'nın Bunuel And King Solomon's Table adlı bir film çektiğine ait haberler sizi mutlu edecektir. Benim de içinde olduğum kayıtsız şartsız saurophiles’ ın arasında gerçekte patron, büyük patrona minnettarlığını gösterir, doğumundan yüzyıl sonra, macera filmlerini andıran filmin başlığı mutluluğa yakındır. Saura'nın filmografisine göre, tabi ki bu bir içsel macera olacaktır. Fakat King Solomon's Table and Sir Luis Bunuel'in yankısı daha büyüleyici olamazdı. Sir Bunuel, Perceval'a ait imparatorluk şehri olan Toledo 'nun yeraltı pasajlarında araştırmaya değer bir maceraya atılır. Agustin Sanchez Vidal ve büyük ressam Pepe Hernandez gibi kişiler bu projede yer alır. Bu büyük bir basarı olacaktır.

Luis Alberto de Cuenca y Prado

Kültür Bakanlığı Sekreteri

Carlos Saura yeniden film yapımcısı olan Aragonya’lı arkadaşı ve hemşehrisi Luis Bunuel'e bir yönetmenin verebileceği en güzel hediyeyi kendi işini ve Bunuel'in başrol oynadığı filmi bir minnettarlık göstergesi olarak vermek ister. Saura ,Agustin Sanchez Vidal ile birlikte gelişi güzel bir senaryo yazar. Bu senaryo da Bunuel gençliğinde arkadaşları Lorca ve Dali ile beraber Toledo da çekmek istediği filmi gözlerini kapatarak hayal etmeye baslar ve zamanımızın karakteri olur.

'Yüzyıllardır Yahudilerin,Hıristiyanların ve Müslümanların birbiriyle mücadele ettiği mitik Kral Solomon'un Masasını bulmak için Toledo'nun yeraltında Dali ve Lorca ile beraber olağanüstü bir macera yaşadığı beynine girerek hayal gücünün yollarında seyahat ediyoruz. Kral Solomon'un Masasını bulan kişi geçmişi, geleceği ve şimdiki zamanı görmek için güç kazanır.'

Seyirci film çekmeye yeniden başlayan iki Aragonya’lı yapımcının birbirlerine karışmış hayallerinde bitmek bilmeyen hayallerin, mucizelerin, gizemlerin ve Çin kutularının dünyasını bulacaktır. Saura ilk kez çok geniş filmografisinde bir macera filmi çeker ve bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu bu tip muhteşem bir sanatçının gerçek kimliğini göstermek için Bunuel'in yaratıcı yolunda gezinerek filmlerini hayal ettiği aklının uzak bölümlerinden geçmektir.

Eminim Bunuel kendini bir roman karakteri olarak görmekten hoşlanacaktır. Şimdiden gülümsemesini görebiliyorum.

Carlos Saura

Bunuel Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 2 Yorum
  • Film Notu -/10
    yasin altıner 23.10.2005 05:35:00
    filmin bir yerinde, lorca için bir şarkı söyleniyor. günlerdir o şarkıyı arıyorum. çok sevineceğim bulursam. sevgiler
  • Film Notu 10/10
    Hülya Aydoğan 18.4.2003 23:16:00
    Hayalgücünün sınırlarını zorlayan,bunu yaparken bir yandan üç dahinin yaşamlarını ve içlerini irdeleyen,biryandan da üç ana dinin ortak noktalarını arayan bu filme gitmemek olmaz ama ne yazık ki,ancak iki salonda gösteriliyor.Yine de zamanınızı zorlayarak gitmeye çalışın,sanırım son haftasında.Özellikle bu şiirsel gösteriyi izlerken,ona eşlik eden ve tamamlayan müziği dinlemeli sanatseverler.Yaşadığımızı farketmemizi sağlayan böylesine güzelliklere........sevgiler

Bunuel Filminin Oyuncuları