Çatlak Yönetmen

Çatlak Yönetmen (Bowfinger)

Puan : 6/10 1 oy
Yönetmen: Frank Oz
Oyuncular
Tür: Komedi
Yapım Yılı: 1999 (97 dk)
Vizyon Tarihi: 8 Ekim 1999 Cuma
Senaryo: Steve Martin
Yapımcı Firma: Universal Pictures
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Bowfinger
Dağıtıcı Firma: Universal Pictures
Maliyet: 55 milyon usd
Hasılat: 67 milyon usd

Çatlak Yönetmen Filminin Konusu

Film Hollywood'da çıkış yapmalarını sağlayacak bir filmi hayata geçirme hevesinde olan bir grup tanınmamış sinema emekçisinin öyküsünü anlatır. Grubun başında önemsiz bir yapımcı olan Bobby Bowfinger (Steve Martin) vardır. Yıllardır bu camiada çalışıp didinmiş olmasına rağmen sinemada önemli bir başarısı olmamıştır. Dahası ömrü boyunca kumbarasında biriktirmiş olduğu 2,184 dolardan başka parası da yoktur. Elinde sadece bir muhasebecinin (Adam Alexi-Malle) yazdığı senaryo, stüdyolarla bağlantısı olan bir kameraman (Jamie Kennedy), taşradan 'artist' olmak için gelmiş cilveli bir kız (Heather Graham) ve birkaç da önemsiz heveskâr oyuncu (Christine Baranski ve Kohl Sudduth) vardır.

Ancak bu bağımsız filmin satabilmesi için tanınmış bir stüdyonun şemsiyesi altında dağıtımının yapılması gerekmektedir. Bu stüdyolardan birinin yöneticisi olan Jerry Renfro (Robert Downey Jr.) işi yokuşa sürerek, son yılların gözde aksiyon oyuncusu Kit Ramsey (Eddie Murphy)'in filmin başrolünü oynaması şartıyla filmin dağıtımını üstlenecekleri sözünü verir. Burnu havalarda şımarık bir aktör olan Kit doğal olarak para kazanamayacağı bu önemsiz filmde oynamayı reddeder. Geriye bir seçenekleri kalmıştır. Kit'in sahnelerini ondan habersiz olarak gizli kamerayla çekecekler ve montajla filme ekleyeceklerdir. Böylelikle Kit'e para ödemeyecekleri için film de çok ucuza mal olacaktır. Durumdan haberleri olmayan ve Kit'le tanışmak için sabırsızlanan ekibin bazı elemanlarına da Kit Ramsey'in bir metot oyuncusu olduğu ve rolüne yoğunlaşabilmesi için ekiple muhattap olmak istemediği söylenir. Çekimler için gerekli olan ekipmanı kameraman Dave çalıştığı stüdyodan günü birliğine 'ödünç'(!) alır ve çekimler başlar.

Uzaylılarla ilgili olan bu filmin gizli çekimleri sırasında durumdan habersiz olan Kit, sahiden uzaylılar tarafından rahatsız edildiği kuşkusuna kapılır ve üyesi olduğu MindHead teşkilatına başvurarak psikolojik yardım almaya başlar ve teşkilatın tesislerinde inzivaya çekilir. Onun ortadan kaybolması çekimleri aksatır. Bu arada ona tıpatıp benzeyen ama oyunculuk yeteneği olmayan Jeffernson 'Jiff' Ramsey adında acemi bir genç (onu da Eddie Murphy oynuyor) ekibe alınır. Çekimler ilerledikçe 'Jiff'in 'Kit'in aptal kardeşi olduğu ortaya çıkar. Sonunda çekimler 'Kit'in gizli çekimlerine de devam edilerek tamamlanır ve her şey tatlıya bağlanır.

Çatlak Yönetmen Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Çatlak Yönetmen Filminin Oyuncuları