Cennetteki Çöplük

Cennetteki Çöplük (Der Müll im Garten Eden)

Puan : 8/10 1 oy
Yönetmen: Fatih Akın
Tür: Belgesel
Yapım Yılı: 2012 (85 dk)
Vizyon Tarihi: 5 Ekim 2012 Cuma
Yapımcı Firma: Corazon International
Yapım Ülkesi: Almanya
Orijinal Dil: Almanca
Orijinal Adı: Der Müll im Garten Eden
Dağıtıcı Firma: M3 Film

Cennetteki Çöplük Filminin Konusu

Fatih Akın “Cenneteki Çöplük” adlı belgeselinde; Karadeniz kıyısındaki bir köydeki çay tarlaları ortasına kurulan dev çöp arıtma ve toplama tesisine karşı köylülerin verdiği mücadeleyi gözler önüne seriyor.

2006 yılında “Yaşamın Kıyısında” filminin final sahnesini çekmek için dedesinin köyüne giden Akın, köylülerin bu tesisin kurulmasına karşı verdikleri mücadeleyi görmüş, bundan çok etkilenmişti.

Fatih Akın kendi deyimiyle “cennetten bir köşe” olarak tanımladığı Çamburnu’nun karşı karşıya olduğu çevre felaketini öğrenir öğrenmez, bu sorunla kendi yöntemiyle mücadele etmeye karar verdi.

Çamburnu köylüleri ile birlikte bu tesisin kurulmasına engel olamasa da; çöplüğün kurulma aşamasından günümüze kadar ki her süreci belgelediği bu filmi 5 yılda tamamladı. Akın, ilk gösterimi 2012 Cannes Film Festivali’nde yapılan belgeseli “Bütün filmlerimden fazla Türk” olarak tanımlıyor.
 

Cennetteki Çöplük Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 1 Yorum
  • Film Notu 10/10
    Vildan poyraz haslaman 27.10.2015 18:29:00
    Cennetteki copluk yaşayanlara biriyim çok mücadele yaptiir çaldık .lakin bir sonuç alamadık bumucadele öncü olanlar şimdi aramızda değil ama bu mücadelede yinede ediyoruzBu filme emeği geçen başda fatih akin a ve bütün ekibine sonsuz teşekkürler camburnu Sizi unuttut sanma özellikle haşlaman ailesi teskkurler