Yönetmen: Atıf Yılmaz
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: 1981 (80 dk)
Senaryo: Onat Kutlar, Ayşe Şasa
Yapımcı Firma: Yeşilçam Film
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe

Deli Kan Filminin Konusu

Rize'nin Mitari köyünde balıkçılık yapan Sefer, Zekiye adında bir kıza aşıktır. Zekiye ise sevmesine rağmen kaba bulduğu için Sefer ile evlenmeğe yanaşmaz. Ancak Sefer onu zorla kaçırıp sahip olur, Zekiye'de bunu gururuna yediremez ve evden kaçar. Sefer'in aramadığı yer kalmaz ama Zekiye'yi bulamaz. Bir süre sonra Zekiye'nin İstanbul'da kötü yola düştüğü haberi gelir. Bu kez de onu İstanbul'da arayan Sefer, tam umudunu yitirdiği sırada Zekiye ile karşılaşır. Onu öldürüp namusunu temizlemeye kararlıdır.

Deli Kan Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 6 Yorum
 • Film Notu 8/10
  Fuat 12.03.2015 04:56:00
  Rize'nin Mitari köyünde yaşayan yakışıklı balıkçı Sefer ve güzel romantik Zekiye birbirine aşık iki genç ''deli kanlı''dır. Sefer’in ''nasılsa birbirimizi seviyoruz'' ataerkil algısıyla zorla sahip olması üzerine Zekiye büyük bir gurur kırıklığı içinde gelin olduğu evden ilk gecenin sabahı kaçar, İstanbul’a gider. Kalabalık bir şehirde geçim sıkıntısı Zekiye’nin sandığı kadar basit bir sorun değildir, hizmetçilikle başlayan kimsesizlik macerası çok sürmeden pavyonlarda eğlendiriciliğe dönüştüğünde yaşama sevincini hepten kaybetmiştir. Başlarda herşeyi şaka tadında yaşayan aşık ve mutlu Sefer’in neşeli halleri ise yerini büyük bir ciddiyet ve derin bir hüzne bırakmıştır. Beyoğlu’nda çalıştığını öğrendiği Zekiye’yi aylarca aramadığı gece mekanı kalmayan Sefer tam umudunu kesip köyüne dönmeye karar verdiğinde abartılı makyajı, kabarık peruğu, yapmacık vücut dili ve şivesi ile bambaşka birine dönüşmüş olan Zekiye’yi görür, kuşku içinde takip eder ama bir türlü tanıyamaz. Zekiye hayatın arka sokaklarında kendisine bile yabancılaşmıştır… Müjde Ar başarılı sayılmaz, sadece güzelliği ile göz doldurmuş ama Tarık Akan’ın saygınlığını iyiden iyiye artırdığı dönemde oynadığı, arabeske göz kırpan ama underground çizgide, popüler olmak istememiş, hüzünlü bir Atıf Yılmaz filmi... Filmin en kayda değer ayrıntısı hiç şüphesiz Selim Atakan'ın bestelediği tema müziği, filmin uyarlandığı eser ise Zeyyat Selimoğlu'nun 1976'da yayınladığı Deprem adlı uzun hikaye.
 • Film Notu 7/10
  Banu 11.03.2015 19:47:00
  Arkadaş önerisiyle seyrettim. Sonu tüyler ürpertici gerçekten. Sanıyorum bu yüzden sevilmiş olmalı bu film.Sevdiğim öldürülse ve caddede gazetelerle örtülmüş yerde yatarken bulsam çıldırırım.Ardından kalabalığın dağılması el ayağın çekilmesi karmaşanın yerini boş karanlık Beyoğlu sokaklarına bırakmasıZekiye'nin büyük bir üzüntü içinde kafasını yana yatırıp tek başına yürüyüp gitmesi, yanından ambulans geçmesi. ah Atıf Yılmaz naaptın böyle :) Sefer gibi delikanlılar var mıdır hayatta. Gerçi delikanlılık bence bilekte ya da bilmem nerede depildir, sadece yürektedir, bu yüzden deli kanlılığın cinsiyeti ya da cinsel kimliği yoktur.... filmin bir yerinde görünen kadınsı gey alay malzemesi miydi yoksa Zekiyenin güvenilir dostu muydu anlamadım.. neyse. benden 7.
 • Film Notu 9/10
  Murat 11.03.2015 06:59:00
  Kutsi sana katılıyorum.. Biz erkekller daha derin seviyoruz. kadınlar toplumsal şartlanmadan dolayı daha duygusalmış gibi davranıp aslında mantığı hiç ellerinden bırakmıyorlar. bizse sevdik mi ölümüne seviyoruz. toplumsal rollerden dolayı dile gelemiyoruz. Bunun da nedeni erkek dediğin şöyle olur mantalitesindeki annelerdir. Yani kadın düşmanlığı homofobi gibi cinsiyet ve seksle ilgili sorunları aslında kadınların kendileri inşa ediyor ama sonuçlarına katlanamıyorlar. kadın ruhu karmaşık değil aslında bu kadar sade. tüm kadınları katmıyorum çok sağlam hatunlar da var. Sürüden ayrılmayı başarmış, seksapelini kullanmayan, tatlı su feministi olmayan, parasını kendi kazanan, gerçekten özgür ruhlu, toplumu iplemeyen sağlam hatunlardan bahsediyorum.
 • Film Notu 10/10
  kutsi 10.03.2015 20:33:00
  gerçek bir delikanlının aşkla tutkuyu birbirine karıştıran bir kadın uğruna canından olduğu hikaye.. adam öylesine seviyor ki kadın fahişe olduğu halde onu affediyor ve sevmeye devam ediyor.. kadınsa hala beklentiler ricalar istekler içinde ısmarlama bir ilişki yaşamayı hayal ediyor. yahu sen bu adamı sevdiğini iddia ediyorsan daha hala niye olduğu gibi kabul etmiyorsun da yok kabaymış yok sevmesini bilmiyormuş diye burnundan getiriyorsun. herkesin sevme şekli farklıdır, önemli olan gerçekten sevilip sevilmediğindir. ki tarık (sefer) seni canından çok seviyordu. baştan sona kadın ruhunun saçmalıklarını izleyeceksiniz. ve kesinlikle erkekler genellikle kadınlardan daha duygusal daha ince yaradılışlı varlıklar.
 • Film Notu 10/10
  gonca 9.03.2015 20:20:00
  harika. nostalji.. küçükken annemlerle sinemada seyretmiştim. açık sahnelerde gözümüzü kapatıyorduk.
 • Film Notu 8/10
  cem 9.03.2015 20:19:00
  Tüm zamanların en yakıcı Türk filmlerinden biri. Bu filmi YouTube'da da genellikle beğenmemişler. Tahmin ediyorum; günü birlik kotarılan dizilere ayılıp bayılan zibidi şımarık tiki ruhsuz yeni nesildir bu filme 10 üzerinden 4 verenler... Deli Kan son derece sarsıcı bir aşk hikayesi, Deprem adlı bir edebiyat eserinden uyarlanmış... Bağımsız film festivallerini kaçırmayan, koyu sinemasever biri olarak söylüyorum, evet, filmin ''yayınlanmadan önce keşke tekrar gözden geçirilseymiş'' dedirten, aceleye gelmiş ya da tipik Türk filmi kokan sahneleri var ama toplasanız 10 dakikayı geçmez.. Filmin kahramanları çok yürekli, sevmek için doğmuş, şahsına münhasır, bu trajik hikayeye cuk oturmuş acayip karizmatik karakterler. Özellikle Tarık Akan'ın canlandırdığı Sefer gibi birine kim aşık olmaz Çok acıklı. Ağlattı beni. 10 üzerinden en az 7,5 olmalıydı notu. Müzik zaten başlı başına şaheser, Selim Atakan ne müthiş sanatçısın.

Deli Kan Filminin Oyuncuları