Yönetmen: Farhad Safinia
Oyuncular
Tür: Biyografi, Drama
Yapım Yılı: 2019 (124 dk)
Vizyon Tarihi: 29 Mart 2019 Cuma
Senaryo: Farhad Safinia, John Boorman
Yapımcı Firma: Fastnet Films
Yapım Ülkesi: İrlanda
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: The Professor and the Madman
Dağıtıcı Firma: CGV Mars Dağıtım
Maliyet: 25 Milyon Dolar

Deli ve Dahi Filminin Konusu

Ünlü Oxford İngilizce Sözlüğü'nün ortaya çıkışının gerçek hikayesini konu edinen filmde Profesör James Murray, gerçekleştirmek istediği proje için gecesini gündüzüne katarak çalışmaktadır. Onun amacı, Oxford İngilizce Sözlüğü'nün on bin kelimelik ilk baskısını hayata geçirmektir. Çalışmalarını sürdürdüğü sırada Murray’in eline akıl hastanesinden büyük bir çalışma geçer. Çok tehlikeli hastaların konulduğu bir akıl hastanesinde yatmakta olan Dr. W.C. Minor, profesöre 10,000 kelimelik bir çalışma gönderir. Minor’un gönderdiği bu liste ikilinin yollarının kesişmesine neden olur.

Simon Winchester’ın kitabından esinlenilen biyografik yapımın yönetmen koltuğunda Farhad Safinia oturuyor. Senaryosunu yönetmen ile John Boorman ve Todd Komarnicki’nin birlikte kaleme aldığı filmin başrolünü Mel Gibson üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Natalie Dormer, Sean Penn, Ioan Gruffudd, Jennifer Ehle, Jeremy Irvine gibi isimler yer alıyor.

Deli ve Dahi Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 2 Yorum
  • Film Notu -/10
    Volkan MAĞDEN 29.03.2019 19:20:00
    İlk seansı da 12.00 da görünüyor üstelik. Madem film gelmedi. Siteden kaldırın bari.
  • Film Notu -/10
    Volkan MAĞDEN 29.03.2019 19:18:00
    Ordu/Fatsa premier sinemasında var diye geldik. Her şey geldi film gelmedi dediler. Şaka gibi. Bu nasıl bir ciddiyetsizlik anlamadım. Madem yok niye seanslarda görünüyor Onca yolu boşuna geldik.

Deli ve Dahi Filminin Oyuncuları