Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
Oyuncular
Tür: Drama, Korku
Yapım Yılı: (120 dk)
Senaryo: Don Bohlinger, Mario Giordano
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: Almanya
Orijinal Dil: Almanca
Orijinal Adı: Das Experiment
Resmi Site: www.dasexperiment.de

Deney Filminin Özeti

Deney, bilim adına bir oyun olarak başlar. 20 adam; iki hafta; 2.000 dolarlık ödül.“Oyun” hapishaneye benzetilen bir ortamda agresif davranışların araştırılmasıdır. 8 kişi gardiyan, 12 kişi de mahkum olacaktır. Mahkumların kilitlenip kurallara uymaları istenirken, gardiyanlar da kuralları korumakla sorumludurlar.Ama birine az yetki verilmesi onun beklenmeyen şeyler yapmasına neden olur. Birinin elinden gurur ve insanlığını almak onun daha da kötü şeyler yapmasına sebep olur. Günler geçerken, gerçek ile deney arasındaki çizginin gittikçe belirsizleşerek şiddeti artan ortamında isyana ve cezaya karşı savaşmaktadırlar.Psikologlar uç sınırdaki deneysel bir ortamda, hepsi denek olmaya gönüllü, normal, sağlıklı ve kanunlara uyan bir grup insanı bir araya getirdiğinde ne olur? Ve eski bir gazeteci Alman üniversitesinde gerçekleşecek böyle bir deneyi, kimlik değiştirerek gizli bir görevle anlatmasını gazeteciliğe dönmesi için büyük bir şans olarak düşünürse ne olacaktır? Gazeteci sorunun yanıtını kolaylıkla bulur. Yaşadığı deneyi çalıştığı medya kuruluşuna naklen gönderirse, umduğundan daha fazlasını alacaktır.

Aldığı Ödüller

Mario Giardano’nun “Siyah Kutu” isimli romanından uyarlanan “Deney”, çeşitli defalar Adolf Grimme Ödülünü ve 1999 Bavyera Televizy... Devamı için tıklayın...
Mario Giardano’nun “Siyah Kutu” isimli romanından uyarlanan “Deney”, çeşitli defalar Adolf Grimme Ödülünü ve 1999 Bavyera Televizyon Ödülünü kazanan Oliver Hirschbiegel tarafından filme alındı. Başrolünü genç Alman yıldız Moritz Bleibtreu’nin (“Run Lola Run”) oynadığı filmin kadrosu, bu konuda deneyimli An Dorthe Braker’ın yardımları ile oluşturuldu.

“Deney”, Ocak 2001’de yapılan Bavyera Film Festivalinde “En İyi Yönetmen”, “En İyi Görüntü” ve “En İyi Senaryo” olmak üzere 3 ödül kazandı. Temmuz 2001’de ise Alman Film Ödüllerinde “En İyi Film Seyirci Ödülü”, “En İyi Erkek Oyuncu Seyirci Ödülü”, “En İyi Başrol Oyuncusu” (Moritz Bleibtreu), “En İyi Yardımcı Aktör” (Justus von Dohnanyi), “En İyi Yapım Tasarımı” (Uli Hanisch, Andrea Kessler) olmak üzere toplam 5 ödül kazandı.

“Deney” en son 21. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde Radikal Gazetesi tarafından verilen Halk Ödülünü kazandı.

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Deney Filminin Oyuncuları


>> >> Deney

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor