Derin Karanlık

Derin Karanlık (Pitch Black)

Puan : 6/10 10 oy
Yönetmen: David N. Twohy
Oyuncular
Tür: Aksiyon, Korku
Yapım Yılı: 2000 (108 dk)
Vizyon Tarihi: 19 Mayıs 2000 Cuma
Senaryo: Jim Wheat, Ken Wheat
Yapımcı Firma: Interscope Communications
Yapım Ülkesi: Avustralya
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Pitch Black
Resmi Site: www.pitch-black.com/

Derin Karanlık Filminin Konusu

Başka bir gezegene yerleşmek üzere 40 yolcusuyla dünyadan haraket eden uzay gemisi yolda bir meteor fırtınasına yakalanır. Bilinmeyen bir gezegene mecburi iniş yapar. İçecek su bile olmayan bu gezegende, kurtulan az sayıdaki yolcu, gece olunca burada verecekleri yaşam mücadelesinde daha da zorlanacaklarını anlar.

Çekim Bilgileri

Çok tehlikeli bir mahkumu taşımakta olan bir uzay gemisinin arızalanarak kontrolden çıkması ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapmak... Devamı için tıklayın...
Çok tehlikeli bir mahkumu taşımakta olan bir uzay gemisinin arızalanarak kontrolden çıkması ve bilinmeyen bir gezegene iniş yapmak zorunda kalması sonucunda meydana gelen bir dizi olayı konu alan " Derin Karanlık " ( Pitch Black )ın etkileyici bir bilim-kurgu gerilim filmi. Yönetmenliğini ve aynı zamanda senaristliğini David Twohy'nin üstlendiği filmin başrollerinde Radha Mitchell, Vin Diesel ve Cole Hauser yer alıyor.

Filmin başrolünde oynayan Radha Mitchell, uzayın derinliklerine doğru yolculuk yapan uzay gemisinin kaptanı Carolyn Fry karakterini canlandırıyor. Mitcell'i, Ally Sheedy'nin yanında oynadığı " High Art " ile " Love and Other Catstrophes " adlı filmlerden tanıyoruz. Ünlü yönetmen Steven Spielberg'in " Er Ryan'ı Kurtarmak " ( Saving Private Ryan ) adlı filminde önemli rollerden birini üstlenen Vin Diesel, filmde yakışıklı polis Johns rolünü canlandırıyor. Oyunculuğunun yanı sıra senarist, yönetmen ve yapımcı yönleriyle de tanınan Diesel, " Multi-Facial " adlı ilk filmiyle 1995 Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümüne katıldı. Başrolünde oynayıp yazarlığını, yönetmenliğini ve de yapımcılığını üstlendiği " Strays " adlı ilk uzun metrajlı filmiyle 1997 Sundance Film Festivali'nin yarışmalı bölümüne seçilen aktör-yönetmen, daha sonraları bu filmin televizyon dizisine dönüştürülmesi için MTV televizyonu ile bir anlaşma imzaladı.

Filmin yönetmeni ve senaryo yazarı David Twohy, başrollerinde Charlie Sheen ile Ron Silver'ın oynadığı " The Arrival "ın ve başrollerinde Jeff Daniels'in oynadığı " Disaster in Time "ın senaryosunu yazmıştı. Twohy, ayrıca Demi Moore'un bir kadın subayı canlandırdığı " G.I.Jane ", Kevin Costner'ın
" Waterworld ", Harrison Ford'un başrolünü oynadığı ve Tommy Lee Jones'a En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oscar kazandıran " The Fugitive "in de senaryolarını yazdı. Bunların yanı sıra Charlie Sheen ile Nastassja Kinski'nin oynadığı " Terminal Velocity "nin senaryosunu yazıp prodüksiyon amirliğini üstlendi. Twohy'nin senaryosunu yazdığı bir başka film ise " Alien III " oldu.

Çekimlerine 1998 yılının Temmuz ayında Avustralya'nın güneyindeki Coober Pedy bölgesinde başlanan " Derin Karanlık ", insanlığın en temel koskusu olan karanlık üzerine odaklanıyor. Projenin oldukça ilginç ve keyif verici olduğunu belirten yönetmen David Twohy, film hakkında şunları söylüyor : " Geceyle gündüzün birbirini izlemediği, dolayısıyla kısa aralıklarla aydınlıkla karanlığın olmadığı bir gezegen fikri bana çok ilginç geldi. Bu ıssız görünümlü gezegende 22 yılda bir karanlık çöküyor ve her yer 22 yıl boyunca karanlığa gömülüyor. Ve gezegende yaşam işte o zaman, yani karanlık çökünce başlıyor. Böyle bir fikri işlemenin oldukça keyifli olacağını düşündüm."

" Bu filmin çekimleri Mars'tan daha ıssız ve tehlikeli bir çevrede yapılmalı " görüşünden yola çıkılarak çekim yeri olarak seçilen Avustralya'nın orta kesimlerindeki Coober Pedy kasabası, daha önce de " Mad Max " filmine ev sahipliği etti. Çekimlerin yapıldığı alanın bir başka özelliği de tüm bölgenin elmasa çok benzeyen ve " alçıtaşı " adı verilen bir maddeyle kaplı olmasıydı. Yüzeyi kaplayan alçıtaşı tabakasının güneş ışığında pırıl pırıl parlaması sonucunda seyredenlere gerçeküstü duygusu veren bir görüntü ortaya çıktı.

Çekim süresi boyunca aşırı titizliği ile tanınan David Thowy, tüm oyuncu kadrosuna zor anlar yaşattı. Özellikle hava koşullarının ansızın değişmesi ile çekim işleri zorlukla gerçekleştirilebildi. Aktör Vin Diesel'in kendisini bütünüyle işine veren ve birlikte çalıştığı insanlardan da bunu isteyen bir yönetmen olarak tanımladığı David Thowy, yapım süreci içerisinde sette yaşananları şöyle dile getiriyor : " Üç hafta süreyle bol güneş ışığına ihtiyacımız vardı. Gökyüzünde tek bir bulut bile olmamalıydı. Aslında Avustralya gibi yazları bol güneşli geçen bir ülkede bunu istemek çok fazla bir şey değildir, ama bizim çekim yaptığımız günlerde parlak güneş ışığı gitti, yerini sağanak halinde yağmurlar, kuvvetli rüzgarlar ve kötü hava koşulları aldı. Neyse ki David Burr gibi mesleğinde dahi olarak adlandırılabilecek bir görüntü yönetmenimiz vardı. Onun geliştirdiği işlemler sonucunda filmimiz son derece farklın bir görüntü kazandı ve kötü hava koşullarını bütünüyle maskelemeyi başardı. " Gerçek mekanlarda yapılan üç haftalık çekimlerin ardından Queensland'ın Gold Coast kesiminde kurulu bulunan Warner Roadshow Stüdyolarına geçildi ve çekimlerin kalan kısmı burada tamamlandı.

Derin Karanlık Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 10 Yorum
 • Film Notu 10/10
  alev 16.09.2006 23:47:00
  vin diesel in oldugu bütün filmler harikaaaaaa
 • Film Notu 10/10
  ahmet arif 24.08.2006 15:37:00
  vin dieselin riddick günlükleri ve derin karanlık flmini izledim.gerçekten mükemmel bir film bence 2000 yılının en iyi filmi.özel efekleriyle aksiyon sahneleriyle birlikte çok güzel bir film
 • Film Notu 10/10
  ridik 22.08.2006 16:20:00
  ben ridikin ikisinede baktım çok güzel bir film viin dasııl çok güel aynamış
 • Film Notu 7/10
  Murty 29.07.2006 17:46:00
  Bu Film Riddick Günlükleri Filmidir.Riddickin İlk Yaşadıklarını Anlatmaktadır.Bence İyi.
 • Film Notu 8/10
  selçuk genç 26.11.2002 13:16:00
  Derin Karanlık oldukça farklı bir aksiyon filmi.
 • Film Notu 8/10
  cem arslan 2.08.2000 11:48:00
  biraz standart bir konusu olsada özel efekt ve kamera teknikleri acısından iyi kurgulanmıs bır fılm.Yalnız ızleyıcılerın afısı bıraz daha ıyı ıncelemelerı gereklı yoksa hayal kırıklıgı yasayabılırler.
 • Film Notu 6/10
  Serdar Sirel 31.07.2000 00:03:00
  Vasat bir alien benzetmesi daha nedense Alien filminden sonra bilim kurgu gerilim tarzı bu sendromdan kurtulamadı konu ilginc ama oyuncular ve efektler yetersiz. daha iyilerini bekliyoruz.
 • Film Notu 4/10
  st.burak 30.07.2000 21:11:00
  Sıradan Bir Korku Filmi.Bildik sahneler Sonu Tahmin Edilebilen Klasik Korku Action Sahneleri Yenilik Ve yaratıcılık bakımından Sınıfta Kalıyor.Efeckt teknolojisi de Olmasa Yarısından Çıkaılacak Bir film illaki Korkmak istiyorum derseniz Yapacak bir şey yok size iyi seyirler.
 • Film Notu 7/10
  acp 25.06.2000 10:29:00
  walla film idare eder yani ne iyi ne kötü alışılmış alien tarzı ama bu filmde binlercesi var bas roldeki adamın gözlerini iyi düsünmüşler tavsiya edilebilir
 • Film Notu 7/10
  Murat Güvendi 4.06.2000 12:45:00
  İlginç bir filimdi.Yabancı gezegen ortamı güzel yaratılmış.Oyuncular pek tanınmamış oyuncular ama iyi oynuyorlar. Görüntüler ve müzikler de iyiydi.Gerilim ve bilimkurgu sevenlerin seyretmesini öneririm Murat Güvendi

Derin Karanlık Filminin Oyuncuları