Yugoslavya'da edebiyat dersleri programında yer almış olan "Derviş ve Ölüm"ün ele aldığı temalar, romana evrensel bir boyut kazand...">
Alberto Rondalli
Derviş

Derviş

Puan : 4/10 1 oy
Yönetmen: Alberto Rondalli, Rengin Arvay
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı:
Vizyon Tarihi: 13 Aralık 2002 Cuma
Senaryo: Alberto Rondalli
Yapımcı Firma:
Yapım Ülkesi: Türkiye/İtalya
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.dervisfilmi.com
Dağıtıcı Firma: Warner Bros

Derviş Filminin Özeti

Boşnak yazar Meşa Selimoviç'in 1966'da yayınlanan "Derviş ve Ölüm" adlı romanı, ülkesinin kültürel hayatında büyük öneme sahiptir. Değişik dönemlerde birçok eleştirmenin inceleme konusu olan "Derviş ve Ölüm"ün başarı grafiği sürekli yükselmiş, otuz değişik dile çevrilmiş ve Yugoslavya'nın en önemli edebiyat ödüllerine lâyık görülmüştür.

Yugoslavya'da edebiyat dersleri programında yer almış olan "Derviş ve Ölüm"ün ele aldığı temalar, romana evrensel bir boyut kazandırır. "Derviş ve Ölüm" tarihsel dönemlere veya koşullara bağlı özel durumlardan çok, insan doğasının zaaflarını, ihtiraslarını ve değişimlerini anlatması açısından Shakespeare dramlarına benzer.

"Derviş ve Ölüm" kusursuz dramaturjisi ile sinema sanatı için ideal bir malzemedir. Yönetmen Alberto Rondalli tarafından yazılan "Derviş"in senaryosu, insanın varoluşuna dair soruları, romanın başkahramanı Ahmet Nurettin'in deneyimleri aracılığı ile tartışır. "Derviş" Osmanlı döneminde küçük bir kasabadaki bir tekkede yaşayan Mevlevi şeyhi Ahmet Nurettin'in hayatını anlatır.

Mutlak dinî doğrular üzerine kurulu dünyasında yaşayan Ahmet Nurettin, olaylar karşısında hep seyirci kalmış, gerçeklerden ve çelişkilerden kaçmıştır. Öte yandan, diğer insanlara yol gösterici olma iddiasındadır. Ancak yaşam, onu kaçtığı her şeyle yüzleşmeye zorlayacaktır. Hikâye, Nurettin'i geri dönülmez bir yola ve felaketlere sürükleyecek bir olayla açılır.

Nurettin'in erkek kardeşi, suçsuz yere tutuklanıp hapsedilir. Dönemin bozulmuş hukuk sistemi içinde, kötü bir yargılama sonucunda idama mahkûm edilerek öldürülür. O zamana dek iktidar sahiplerince korunduğuna inanan Nurettin'in çabaları sonucu değiştirememiştir. Sağlam dünyasının temel taşları sarsılan Nurettin, bunun sorumlularına karşı müthiş bir öfkeye kapılır ve isyan eder.

Bu öfke ve isyan sonucu "kutsallık" ve "sonsuzluk" katından iner, yıkıcı duygulara sürüklenerek, gittikçe daha kusurlu ve güvensiz bir kişiliğe bürünür. Artık, düşmanlarının silâhlarıyla kuşanacaktır. İntikam hisleri ile halkı tahrik eder. Çıkan isyan sonucu Nurettin'in düşmanları öldürülür ve Nurettin, isyan sırasında öldürülen Kadı'nın yerine geçer. Artık iktidar sahibi, kendisidir. Ne var ki iktidar mekânizması, Nurettin'i, en yakın dostu Hasan'a ihanete zorlayacaktır. Ve böylece Nurettin, erkek kardeşinin ölümüne yol açan kararın aynısını, Hasan için almak zorunda kalır. Filmin zincirleme gelişen konusu, kaderin zaferi ile sonuçlanacaktır.

Çekim Bilgileri

PRODÜKSİYON NOTLARI


"Derviş"in sekiz hafta süren çekimleri, 9 Ekim ile 2 Aralık 2000 tarihleri arasında Kapadokya...
Devamı için tıklayın...
PRODÜKSİYON NOTLARI


"Derviş"in sekiz hafta süren çekimleri, 9 Ekim ile 2 Aralık 2000 tarihleri arasında Kapadokya bölgesinde, 44 kişilik Türk ve İtalyan bir ekip tarafından sesli olarak gerçekleştirildi.

Tamamı tarihî ve gerçek mekânlarda yapılan çekimler için hazırlanan mekânlardan bazıları şunlardır: Sarıhan Kervansarayı (Avanos), Mustafapaşa Kervansarayı (Mustafapaşa), Cansever Evi (Mustafapaşa), Old Greek House (Mustafapaşa), Mehmet Paşa Konağı (Göreme), Yüksek Kilise (Güzelyurt), Karamustafapaşa Kervansarayı (İncesu).

Filmin oyuncuları, yönetmen Alberto Rondalli tarafından aylar süren titiz bir çalışma sonunda seçildi. Ahmet Nurettin rolündeki filmin başrol oyuncusu İspanyol Antonio Buil Puejo dışındaki oyuncuların tümü Türk.

14 oyuncu ile 300 figüranın rol aldığı filmin çekimleri için bir kısmı Roma'da olmak üzere 400 kostüm dikildi.

Filmin başrol oyuncusu Antonio Buil Puejo, çekimlerden önce iki ay süresince İstanbul ve Konya gibi Mevlevîlik kültürünün izlerini derinden taşıyan şehirlerde ve mekânlarda, bu kültürün günlük yaşantıya yansıyan yönlerini yakalayıp özümseyebilmek, jest ve mimiklerini oturtabilmek için aralıksız ve yoğun bir eğitim gördü. Filmde rol alan oyuncuların tümü filmin hazırlık aşamasında yönetmen Alberto Rondalli ile çalışarak rol alacakları her sahneyi prova yaptılar.

"Derviş"in çekimlerinde 70.000 metre 35 mm'lik Kodak marka film kullanıldı.

Aldığı Ödüller

Locarno Film Festivali Jüri Özel Mansiyonu

Jüri, Alberto Rondalli'nin yönettiği "Derviş" filmini evrensel bir konunun etkil...
Devamı için tıklayın...
Locarno Film Festivali Jüri Özel Mansiyonu

Jüri, Alberto Rondalli'nin yönettiği "Derviş" filmini evrensel bir konunun etkili anlatımı, fotoğrafların güzelliği ve oyuncuların başarısı nedenleriyle özel mansiyon ile ödüllendirdi.

Gallio Film Festivali En İyi Film Ödülü

Jüri, ödülün verilme nedenini şöyle açıkladı: "Yönetmen, romanın edebi değerini, içeriğini ve anlamını yorumlamada, sentezlemede çok başarılı olmuş ve kültürel altyapısının ne kadar hazırlıklı olduğunu ortaya koymuştur. Rondalli bunu, olağanüstü görüntülerle, oyuncuların mükemmel yorumuyla ve sinema dilinin bütün ögelerinin titizlikle, özenle seçilmiş kullanımıyla gerçekleştirmeyi başarmıştır. Rondalli'nin eseri farklı kültürleri biraraya getirmesi açısından da önemli ve tavsiye edilecek bir film. Diyalogların biçimi, orijinal sufi müziği, yöneten ve yönetilen sınıflar arasındaki ilişki, filmi üzerinde düşünülecek ve incelenecek bir bütün haline getirirken, aynı zamanda da zekice, dikkatle izlenecek bir estetik keyif oluşturuyor."

Yorum Yaz"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Derviş Filminin Oyuncuları


>> >> Derviş

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor