Doğruyu Seç

Doğruyu Seç (Do The Right Thing)

Puan : 8/10 1 oy
Yönetmen: Spike Lee
Oyuncular
Tür: Komedi, Suç, Drama
Yapım Yılı: 1989 (120 dk)
Vizyon Tarihi: 21 Temmuz 1989 Cuma
Senaryo: Spike Lee
Yapımcı Firma: 40 Acres & A Mule Filmwork
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İtalyanca
Orijinal Adı: Do The Right Thing
Dağıtıcı Firma: Universal Pictures
Maliyet: 6 milyon usd
Hasılat: 37 milyon usd

Doğruyu Seç Filminin Konusu

New York Brooklyne'de, yılın en sıcak günündeyiz. Mahallede geveze bir DJ'yin yeteneklerini sergilediği bir radyo istasyonu ve Koreli bir çiftin işlettiği bakkal dükkanı dışındaki yegane hareket merkezi, mıntıkanın bir beyazın işlettiği tek ticarethane olan pizzacıdır. Sal'ın Meşhur Pizzaları isimli dükkanda adamın birbirinden deli saçması iki oğlu ve bezgin siyahi Mookie çalışmaktadır.

Mookie'nin hayatında ise gereğinden fazla sorumluluk sahibi kızkardeşi Tina dışında, iki kankası, rap düşkünü sessiz Radio Raheem ve çabuk alevlenen mizacıyla Buggin’ Out vardır. Buggin? bir gün Sam'ın dükkanında asılı bir İtalyan asıllı Amerikalılar köşesinde neden hep beyazlar olduğunu gündeme getirip mahalle çapında eylem yapmaya kalkar. Küçük aklıyla hesabedemediği şey ise, sinirlerin zaten gergin olduğu bu yılın en sıcak gününde olayların ne kadar kolay kontrolden çıkabileceğidir.

80'lerde yapılmış Amerikan filmleri içerisinde en değerlilerinden biri kabul edilen Do the Right Thing ile Spike Lee, çok zor bir şeyi başarmış ve ırkçılık gibi tehlikeli bir konuyu olanca karmaşıklığına rağmen enfes bir şekilde beyazperdeye aktarmıştı. Nitekim sonraki yıllarda istediği sinemayı yapabilecek gücü de bu filmin başarısından aldığını söylemek yanlış olmaz.

Doğruyu Seç Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Doğruyu Seç Filminin Oyuncuları