Dünyalar Savaşı

Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

Puan : 5/10 164 oy
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular
Slogan: Onlar Zaten Burdaydı
Tür: Aksiyon, Drama
Yapım Yılı: 2005
Vizyon Tarihi: 1 Temmuz 2005 Cuma
Senaryo: H.G. Wells
Yapımcı Firma: Paramount Pictures [us]
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: War of the Worlds
Resmi Site: www.laguerradelosmundos.uip.es/
Dağıtıcı Firma: UIP

Dünyalar Savaşı Filminin Konusu

Portresini Tom Cruise’un çizdiği Ray Ferrier, eşinden yeni boşanmış liman işçisidir. Eski karısından (Miranda Otto) olan iki çocuğuyla iletişimi iyi olmadığı için mükemmel bir baba olduğu söylenemez. Eski karısının yeni eşiyle birlikte kısa bir tatile gitmesi üzerine oğlu Robbie (Justin Chatwin) ve küçük kızı Rachel’i (Dakota Fanning) hafta sonu için yanına almak zorunda kalır.

İki çocuğuyla beraber hafta sonunu geçirirken gökyüzü aniden kararır ve şimşekler eşliğinde çok şiddetli bir fırtına patlak verir. Gökyüzünde tuhaf şeyler olmaktadır. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra evinin yakınındaki kavşakta sıradışı bir olaya tanık olur. Toprağın aniden yarılmasıyla yeryüzünün derinliklerinden üç bacaklı çok büyük bir savaş makinesi ortaya çıkar ve görünürdeki herşeyi yakıp yıkmaya başlar.

Bu olay, uzaylıların dünyamıza saldırısının ilk hamlesidir. O andan itibaren herhangi bir gün gibi görünen günün akışı değişmiş ve bu sıradan insanlar hayatlarının en olağanüstü anlarını yaşamaya başlamıştır.

Ray hemen harekete geçerek çocuklarını toparlar. Acımasız düşmanın gazabından kurtulmak için o bölgeden bir an önce kaçmaktan başka çareleri yoktur. Uzaylı istilacıların elinden kurtulmaya çalışan binlerce insanla beraber çıktığı bu amansız yolculukta vahşi doğa koşullarıyla mücadele ederken tek isteği iki çocuğunun hayatını kurtarabilmektir.

Ancak nereye kaçarlarsa kaçsınlar tam bir güvenlik yoktur. Sevdiklerini kurtarabilmesi için Ray’in elindeki tek gücü iradesidir.

Dünyalar Savaşı Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 164 Yorum
 • Film Notu 5/10
  serhat duman 18.11.2017 16:13:00
  Filim güzel ama o makineler yerin altına nasıl girdi şaçmalık orda
 • Film Notu 10/10
  n fw 24.4.2013 12:14:00
  film süper
 • Film Notu 9/10
  mustafa taş 20.7.2009 15:20:00
  Hunturk HUNOĞLU kardeş sen filmi tam izlemedin galiba o uzay robotları uzaydan dünyaya yıldırımra benzer bişeyle göndeririliyor hatırlarsın belki yaratıklar çıkmadan çıkacagı yere üst üste yıldırım gibi bişey çakıyo ve yaratıklar yer altına sokuluyo filmi baştan sona dikkatli de sonra yorum yap...
 • Film Notu 5/10
  yusuf demir 6.3.2009 22:58:00
  tom cruisenin para için oynadığı kötü filimlerinden biri
 • Film Notu 5/10
  emine ünver 17.11.2007 13:15:00
  Film gerilim olarak iyi.Biraz gerçekçilik de var.Ame efektler müthiş olmuş.Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
 • Film Notu 10/10
  DoGuKaN 9.11.2007 08:17:00
  arkadaşlar adamlar harika bir film yapmış bence hiçbiryeri saçma değil aksine bunlar gelecekte olacak şeyler adam o uzaylıyı kafasından atmamış herhalde kaç defa uzaylı incelediler onlara baqarak özenerek yapmışlar -OKUYUN
 • Film Notu 8/10
  batu 28.9.2007 20:30:00
  Çok Güzel Bir Film Tom Cruise'nin Filmleri Zaten Aksiyon Yada Bilmkurgudur Gerçekten de Uzay Gemileri Garip ve Korkunç Sesler Çıkarıyor.Ama Steven Spielberg'inEn İyi Filmi 'Transformers'...........
 • Film Notu 10/10
  9.9.2007 13:15:00
  çok heyecanlı bir film.biraz karışık ama izleye izleye öğreniyor insan.uzay gemileri garip ve korkunç sesler çıkarıyor.
 • Film Notu 8/10
  Teoman 29.8.2007 18:06:00
  H.G.Wells’in 1898 tarihli aynı adlı,çok satan kült Bilimkurgu romanından Hollywood’un dahi,yaramaz çocuğu unvanına sahip Akademi ödüllü yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanmış bir yapım Dünyalar Savaşı.Öncelikle Wells’in bu kitabı yazılışından neredeyse 100 yıl geçmiş olmasına rağmen inanın hikaye bugün bile insanı tedirgin etmeyi başarıyor.Elbette bunda,2005 yapımı bu filmin payıda büyük.Dünyalar Savaşı’nın senaryosunu Spielberg’le pek çok kez çalışmış olan David Koepp kaleme almış.Koepp,kitapta 1800′lü yıllarda geçen hikayeyi günümüz Amerikasına uyarlarken romana büyük ölçüde sadık kalmış.Bu da başarılı bir edebiyat uyarlaması olduğunu gösterir.Dünyalar Savaşı etkileyici ve çarpıcı sahnelerle örülü nefes kesen bir uzaylı istilası filmi.Hele filmde öyle bir açılış varki gerçekten insanın yüreğini ağzına getiriyor.Spielberg gerilim yaratmadaki ustalığını bir kez daha bu filmiyle izleyiğicisine gösteriyor.Tıpkı her Spielberg filminde olduğu gibi Dünyalar Savaşı’da çok iyi çekilmiş ve çok iyi yönetilmiş,teknik olarak nerdeyse mükemmele yakın bir film.Tam bir görsel şölen.Özel efektleri ve zekice tasarlanmış sahneleriyle akıllara kazınan bir film demek de yanlış olmaz herhalde.Senaryodan kaynaklanan bazı mantıksal hatalar ve birkaç izlemeyle farkedilebilecek ufak tefek kamera hataları dışında gayet başarılı bir Spielberg filmi.1978'de Üçüncü Türden Yakınlaşmalar ile,1982'de E.T ile izleğici ilk kez dost canlısı,barışçıl,sevimli uzaylılarla tanıştıran ünlü yönetmen,Dünyalar Savaşı’nda bu kuralı bozuyor. (Ya da bu tezini).Çünkü Dünyalar Savaşı’nda insan ırkını yok edip Dünyamıza ele geçirmeyi planlayan acımasız,saldırgan ve insanoğlundan teknolojik olarak çok daha üstün uzaylılar var.Spielberg’ün böyle bir uzaylı türünü anlatmasındaki en büyük etken HİÇ KUŞKUSUZ 11 Eylül’de ikizkulelere yapılan saldırı.Çünkü filmde bu terör olayına pek çok gönderme yapılıyor.Hatta zaman zaman film bu Uzaylı İşgalini sanki bir terör saldırısıymış gibi ele alıyor.11 Eylül Spielberg’ü çok etkilemiş olmalı. Tom Cruise ve küçük yıldız Dakato Fanining’in başarılı performanslarıyla da dikkate değer bir film War Of The Worlds.Tim robins’i de unutmamalı bu arada.Sonuç olarak bu modern H.G.Wells uyarlaması,her ne kadar bittiğinde akıllarda bazı soru işaretleri bıraksada tekrar tekrar kendini zevkle izlettirmeyi başaran iyi bir Bilimkurgu/Gerilim/Dram.
 • Film Notu 8/10
  Hunturk HUNOĞLU 29.7.2007 12:45:00
  Görsel, teknolojik olarak film bir harika, daha iyisi can sağlığı. Ama konu ve senaryo olarak tam bir fiyasko. Öncelikle, uzaylıların makinalarının yerin altında olması sacça. Bu güne kadar bu kadar yeraltı araştırmaları oldu, hiçmi rastlanmadı Hadi rastlanmadı, uzaylılar milyonlarca yıl önceki teknolojilerini şimdi niye kullansın Bizde bile geçen seneki cep telefonunu artık kulllanmıyoruz. Madem uzylılar insanlarla beslenmeye gelmiş, hiç bir mukavemetle karşılaşmadıkları sivil insanları neden ışıkla patlatarak öldürüp telef ediyorlar Biz koyunlara öyle mi yapıyoruz Savaş esnasında uzaylıların makinalarından inip de bodrum katı savunmasız bir şekilde gezmeleri de tam bir fiyasko. Mesela makinanın bir kolu onlara eşlik edebilirdi. Bunun gibi çok hata var ve APTAL SEYİRCİye yutturulmayı düşünülerek tasarlanmış adeta. Fakat görsel olarak mükemmeldi, ben defalarca seyrettim, savaş makinaları harika. Makinaların kolları, kollarındaki teknoloji tasarımı mükemmel. Heleki ışıkla yapılan savaş. Mercekle sigarayı yaktığım günler aklıma geldi. Teşekkürler Tom :)

Dünyalar Savaşı Filminin Oyuncuları