Durmuş Akbulut

Durmuş Akbulut

Durmuş Akbulut
Senarist, Yönetmen

Doğum Tarihi: 1.1.1972

Doğum Yeri: Karaman, Türkiye

Türk yazar, senarist ve yönetmen.

Dokuz Eylül Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmasının ardından Fransa'ya giderek Lumiere Üniversitesi'nde sinema eğitimi almıştır. Kiraz Mevsimi (2017) ve Bekçi (2018) filmleriyle tanınmıştır.

İlk kitabı, Resim Neyi Anlatır 2005'te, ikinci kitabı Açık Beden 2007'de, Üçüncü kitabı Türk Resminin Öncüleri: 'Osman Hamdi ve Batı Kuşağı' 2009'da, dördüncü kitabı Sinemanın İlkleri 2012'de yayınlandı. Çok sayıda dizide yardımcı yönetmenlik yaptı. Müzik klipleri ve reklam filmi çekti. 

2008'de belgesel yönetmenliğine başladı. İlk iki belgeseli Andy Warhol: Plastik Suretler ve Gustav Klimt: Hazla Çizilen Kadınlar Çekirdek Film'den DVD olarak çıktı. Bu seriye ait belgesellerinin tamamını Payidar Tüfekçioğlu seslendiriyor. Levent Dönmez'in seslendirdiği 'Devrim Erbil: Resmin Şairi' adlı belgeseli yazıp yönetti. 2014 yılında TRT TÜRK için 78 bölüm Sinemanın İlkleri, 52 bölüm Resmin Şairi adlı mini diziyi yazıp yönetti. Sinemanın İlkleri adlı dizisini Mazlum Kiper seslendirdi. En son, Turan Özdemir'in başrol oynadığı Bekçi adlı sinema filmini yazıp yönetmiştir.

Filmografi

Yönetmen

2018 Bekçi
2017 Kiraz Mevsimi

Senaryo

2018 Bekçi

Görev Aldığı Yapımlar

Durmuş Akbulut Fotoğrafları

Durmuş Akbulut Haberleri

Portreler