Bu Film 3. Sayfa ya da Hafta Sonu Eki Haberi Değildir.

22.10.2000
Bu Film 3. Sayfa ya da Hafta Sonu Eki Haberi Değildir.

Dedikodunun kaynağı nedir, peki haberle dedikodunun farkı, ya iftira ile dedikodunun ayrımına nasıl varılabilir? Dedikodu intihara sürükler mi, peki bir cinayet sebebi olabilir mi?

Medyamızda zaman zaman, aydınlar tarafından sıkça tartışılan, halkın ise hala reyting sağladığı ve satışlarını arttırdığı magazinel kültürün ve 3. sayfa haberleri olarak andığımız tecavüzler, cinayetler üzerine akıllıca kurulmu? bir film Seks Dedikoduları. Aslında filmin ismi sadece “Dedikodu” ama biraz önce bahsettiğim kültür, filmin ismine “Seks” olarak bula? mış.

Üç arkada? , herkesçe bakire olduğu bilinen zengin bir kızın alkollü olduğu bir partide, erkek arkadaşıyla birlikte olduğu dedikodusunu yaymaya, bunun nasıl gelıştiğini ve yayılma hızını ölçümlemeyi bir ders tezi olarak hazırlamaya karar verirler. Ancak olaylar hızla gelışir ve geçmışle birlikte bir çok beklenmedik gelışme ardı ardına patlak verir.

Daha önce televizyon dizilerinde yönetmenlik yapan ve “Gossip”, ilk filmi olan Davis Guggenheim, Türkiye’de de benzerleri birbiri ardına açılan lüks gece kulüpleri ve barlarda gezdiriyor bizleri. Zengin kızın bir yurtta kalması, ailesi ve çevresi tarafından reddedilen birininse, lüks içinde ya? aması ve evini yine maddi olarak sıkıntıda olan kışilerle payla? ması kafaları karıştırıyor ama yakaladığı tempo ve dille seyirciyi başından sonuna kadar dikkat ve merak içinde bırakan bir film yapmayı başarıyor.

Metin Akpınar’lı, Okan Bayülgen’li, Mehmet Ali Erbil’li, Demet? ener’li, Cem Davran’lı, Meltem Cumbul’lu filmleri arka arkaya görmeye başladığımız sinemamıza iyi bir örnek olu? turacak genç ama başarılı bir kadro ile çekilmış iyi bir film.

Buradaki genç kelimesi üzerinde durmak istiyorum. Amerikan Sineması en çok para harcayan ve sinemaya ilgi duyan kesimine yönelik filmler yapmayı sürdürüyor. Bu kitle tabii ki genç kesim. Lise ve üniversite gençliğini ilgilendirecek, onların ilgisini çekecek konular ve kadrolar olu? turuluyor. Onları aptal yerine koymuyor ve gerekli özeni gösteriyor. Yanlış anlaşılmasın bunu tabii ki Amerikan Sinema’sı anlayışı içinde yapıyor. Sonuçta genç olması gereken oyuncular, genç rollerde oynuyorlar. Blair Cadısı’nın başarısının temelinde de bu yatıyor. Türk medyasında genç kelimesi ele? tirmeler tarafından özellikle tiyatro ve sinema camiası için sanki bir eksiklik ya da kötü bir olguymu? gibi kullanılıyor. Bu tip filmler sanırım bu tip ele? tirmenlere en iyi yanıtı veriyor.

Amerikan gençlik filmlerinden gına geldi diyorsanız, afışinden oyuncularına kadar bu filme girmemeniz için yeterli bilgiyi veriyor. Ama iyi bir film izlemek istiyorum diyorsanız bu filme gidebilirsiniz.

Yazıda adı geçen kişilerle ilgili bilgi için tıklayın:

Vizyondakiler