Uzaya Gitmek İçin Geç Kalmadınız

5.11.2000
Uzaya Gitmek İçin Geç Kalmadınız

Tek ana karakter ya da ikili ilışkiler üzerine filmlerde başarılı çalışmalar çıkartarak yönetmen olarak da adından söz ettiren Clint Eastwood,2000 yılı hedefi olarak uzaya çıkmaya karar vermış.

Bunca yıllık polislik ve kovboyluk kariyerine ara vererek yeni bin yıla pilot / bilim adamı / astronot olarak giriyor. Clint Eastwood uzaya çıkmak için ekip arkada? larını da yine, sinemanın emektar oyuncularından seçmış ki onlar da uzaya Donald Sutherland (düşük bütçeli bazı kötü bilim kurgu filmlerinde oynadı) dışında çıkmamışlardı.

1958 yılında NASA’nın kurulu? u ile uzaya ilk giden olmayı hedefleyen kışiler hayal kırıklığına uğradılar. Çünkü uzaya ilk çıkan, bir maymun olmu? tu. Günümüzde ise NASA eski popülerliğini koruyamıyor. Mars projesi ile dünya çapında bir ilgi ile karşılansa da projelerin büyük çoğunluğunun gizlilikle yürütülmesi NASA’ya olan ilginin sürekliliğini azaltıyor.

Clint Eastwood bu noktalardan hareket edilmış bir senaryoyu filmle? tirmış. NASA’ya ve uzay çalışmalarına olan ilgiyi arttıracak? ekilde -son sahneler dışında- film NASA’da geçiyor. Görev yine gizli çünkü bir Rus iletışim uydusu bozulmu? tur ve atmosfere girmek üzeredir. Bu noktada dikkatleri gerçekten ciddi bir konu üzerine çekiyor. Gizlilikle yürütülen bu çalışmalar bizim hayatlarımızı ne kadar tehdit ediyor.

Bu çalışmaya dört ihtiyarın seçilmesinin nedeni ise; Rus uydusunda kullanılan teknolojinin eski olması ve bu tasarımı Amerikalı Dr. Francis D. 'Frank' Corvin (Clint Eastwood) tarafından yapılmış ve Rusların bu teknolojiyi bilgisi dışında kullanılmış olmasıdır. Yani yıllar önce uzaya gitme hayalleri ile ya? ayan ‘Frank’, bir çeşıt? antajla eski ekibinin uzaya gitmesi için NASA ile bir anla? ma yapar. Çünkü onu tamir edebilecek tek kışi kendisidir. Birini yetıştirmesi için yeterli zaman ve onun böyle bir niyeti yoktur.

Karakter sayısı arttığı için daha önceki filmlerinde gördüğümüz kışilik detaylarını bulamıyoruz. Ancak usta ve yüzlerini artık kendi yüzlerimiz gibi bildiğimiz oyuncularla bu ışin üstünden kolayca(!) gelinmış.
Uzay sahneleri, çok daha iyileri ile terbiye edilmış seyircilere yeni tatlar sunmuyor. Hatta bazı soru ışaretleri bırakıyor zihinlerde.

Yazıda adı geçen kişilerle ilgili bilgi için tıklayın: