En Merak Edilen Cadı Efsanesini Yeniden Yaratmak

21.1.2001
En Merak Edilen Cadı Efsanesini Yeniden Yaratmak

Blair Cadısı ilk bölümü ile özellikle Amerika’da bir çılgınlık halini almış ve beklenenin çok üzerinde bir izleyici kitlesi tarafından izlenmışti. Bunun iki nedeni vardı. Biri, internet üzerinden özel bir tanıtım çalışmasının yapılması, diğeri, Amerika’da ya? anan video kamera çılgınlığıydı.

İlk filmden sonra film çekimlerinin yapıldığı yer Burkittsville, Maryland, meraklılar tarafından istila edilmışti. Çok konu? ulmu? ve çok yazılmıştı. Tam anlamıyla devam filmi olarak düşünebileceğimiz Blair Cadısı 2, ilk filmin varlığının üzerine kurulmu? ve ona göndermeler yapılmış.

Bir efsaneyi ara? tırmak için geldikleri Maryland’de ölen gençlerin, çektikleri filmlerin bulunduğu yere giden be? kışi orada bir gece geçirirler. Ancak ertesi sabah kalktıklarında gece neler olduğunu hatırlayamazlar. Yaptıkları ara? tırmanın notları, kayıt sistemleri tahrip edilmıştir. Daha sonra rehberlerinin evine sığınan gençler, yanlarında bir? ey’i getirdiklerinin anlarlar. Ancak filmin finaline doğru, o gece neler olduğunu anlaşılacaktır. Acaba bu gerçeğe hazırlar mı?

Filmin hikayesi için daha fazla? ey söylemek, filmi izlenirliğini azaltabilir. Ancak şu söylenebilir, Blair Cadısı 2, her ne kadar başka bir film olsa bile ilk filmin de gizemini çözen bir yaklaşımı var.

Blair Cadısı’nın, Amerika’daki inanılmaz başarısının öyküsü ülkemize de yansıyınca, oldukça kalabalık bir seyirci kitlesi tarafından izlenmışti. Ancak Türk seyirci kitlesi bu filmde beklediğini bulamamıştı. Çünkü bu filmin Türkiye’deki hedef kitlesi Amerika’daki gibi değildi. Normal film izleğine sahip seyircilerden bazıları, daha filmi ilk yarısında terk etmışlerdi. Beğenenler: bazı ele? tirmeler, sinema sanatının sınırlarını merak edenler, belgesel ve kısa filme ilgi duyanlar, evinde video ile çekim yapanlar, festival seyircileri, yeniliklere açık olanlar vd. idi.

“Unutun! Gördüğünüz... Duyduğunuz... Her? eyi unutun.
Bu kez profesyonellerden izleyin.”

Bu cümleler filmin afışini süslüyor. Yukarıda bahsettiğim normal film izleğine sahip seyircileri de filme çekebilmek için onlara sesleniyor. Bir yandan da beğenen seyirciler için de yeni heyecanlar vaad ediyor.

Bu film için olumlu ya da olumsuz bir yorum yapmayacağım...

Vizyondakiler