Büyük Heyecan

4.2.2001
Büyük Heyecan

Vizonteleyi frangmanlarını izlediğimde mutlaka görmem gerek diye düşündüm ve sabırsızlıkla beklemeye başladım. Film vizyona girmeden medyadan bazı duyumlar ve görüntüler almaya başladık. Ne güzel kadınlar vardı haberlerde ne de sansasyonel olaylar. Kamera arkaları ve filmi anlatan insanlar vardı.

Kışiler şu şöyle olmasaydı, bu böyle olmasaydı diye yorumlar yapmaya başladılar. Mükremin'le Deli Emin arasında paralellikler yakalamaya çalıştılar (eline tükürmemeliymış) . Cenaze törenine laf attılar. Efendim Yılmaz Erdoğan yönetmenlik yapmamış gibi dedikodular ürettiler.

Ben film hakkında yorum yapmayacağım. Beni nelerin heyecanlandırdığını aktarmaya çalışacağım.

Filmin biletlerinin bazı yerlerde bir hafta önceden bittiğinin haberini almaktan,

Filme bilet almak için bir saat önce gitmeme rağmen uzun süre kuyrukta bekledikten sonra ancak bir sonraki seansa yer bulmaktan,

Filmin kapalı gışe oynamasından,

İlk günlerindeki izleyici sayısının Türkiye'de yeni bir rekora imza atabileceğinin ipuçlarını vermesinden,

Film boyunca salondan yükselen kahkahadan,

Ölüm haberi sırasında salonun bir anda ölüm sessizliğine bürünmesinden,

Teknolojinin ula? tığı bir nokta (Televizyon ile tanışma) ile ilk karşıla? ma gibi bir olayın ki bu evrensel bir temadır, yakalanmış olması,

Filmden memnun ve keyifli ayrılmış olmak,

Beni gerçekten çok heyecanlandırıyor.

E? kiya'dan sonra beni en çok etkileyen son dönem Türk Filmi.

Not: Bir senaryo yazarı senaryoyu olu? tururken görsel notları minimumda tutar. Kamera hareketlerini yazamaz. Nasıl kadraj alınacağını belirtemez. Bunlar yönetmenin ışidir. Eğer projenin sahibi yazarsa ki Yılmaz Erdoğan projenin mimarıdır. Sırf yazarlığı ile bile yönetmen olarak adı geçebilir. Ki oyuncular da onun ekibi olduğuna göre, (Haklarını yemeyelim hepsi kendi adlarına çok başarılılar) oyunculuk yönetimi ile de bunu hakketmıştir. Yönetmen olarak adının yanında Ömer Faruk Sorak gibi çok önemli bir ismin yer almış olması projenin değerini biraz daha arttırıyor.

Emeğinize sağlık...

Yazıda adı geçen kişilerle ilgili bilgi için tıklayın:

Vizyondakiler