Love's a Bitch

26.7.2001
Love's a Bitch

Aksiyon ve animasyon filmlerin ağırlık kazanmaya başladığı sinemada yeni ya da etkileyici senaryolar çok nadir çıkartılabiliyor. Meksika sineması bu hassas dönemde bir yıldız çıkardı; Alejandro González Iñárritu Paramparça Aşklar Köpekler’in yönetmeni. Üstelik ilk filmi bu.

Filmin uluslararası piyasada ismi “Love’s a Bitch”. Çok güçlü ve güzel bir senaryoya sahip. Toplumun çeşitli kesimlerini kucaklıyor ve yaşamın temel sorunları üzerine bir karşılaştırma ve tartışma ortamı yaratıyor. Film karakterlerinin meselelerinin çatışma noktaları çok etkileyici seçilmiş. Böylece karakterler ayrıca birbiri ile de kıyaslanır bir yapı kazandırılmış. Çatışmaların yaratılması için gereken ön hikayeler ise seyirciyi ikna edici şekilde gelişiyor.

Üç ayrı hikaye değişik bir kurgulamayla iç içe birlikte işleniyor. Ayrıca bu üç hikayenin iki ortak noktası var. Bunlardan ilki filmin isminden de anlaşıldığı gibi köpekler. Sahipleri ile neredeyse özdeşleşen köpekler üç hikayede de sahiplerinin çöküş süreçlerinde başrolü oynuyorlar. Hayvanların insan yaşantısı üzerindeki etkilerinin ve yaptırımlarının altını kalınca çiziyor. İkinci ortak nokta ise üç hikayenin de bir kaza olayı çevresinde kesişmesi.

Kısaca hikayesinden bahsedecek olursak:

Octavio, abisi, yengesi ve annesi ile birlikte yaşamaktadır. Abisi karısına kötü davranan serseri ruhlu biridir. Küçük bir bebekleri vardır. Aralarındaki ilişki daha çok cinselliğe dayanmaktadır. Ancak yengesi yine de abisini sevmektedir. Abisinin getirdiği küçük hediyeler hırsızlıkla elde ettiği şeylerden sağlanmaktadır. Yengesi ikinci kez hamile kaldığını kocasına nasıl söyleyeceğini bilememektedir. Octavio yengesini platonik olarak sevmektedir. Abisine karşı onu kollamaktadır. Abisinin kötü davranışları karşısında hırpalanan yengesini kurtarmak ve birlikte yaşamak için bir plan yapar. Köpeği ile köpek dövüşlerine girecektir.

Valeria fotoğraflarıyla, dergileri ve duvar panolarını süsleyen ünlü bir modeldir. Evli ve çocuklu Daniel ile yasak bir ilişki yaşamaktadır. Valeris Daniel’le görüşmek için evine sessiz telefonlar açmaktadır. Bu kadar güzel ve meşhur biri iken Daniel’e sahip olmamak onu rahatsız etmektedir. Bir süre sonra Daniel, Valeria’ya bir ev alır, onunla ve küçük köpeği ile birlikte yaşamaya başlar.

El Chivo, sokaklarda köpekleriyle yaşayan bir serseri görüntüsü vermektedir. Yıllar önce daha iyi bir dünya kurma hayalleri ile Sandanista gerillalarına katılıp karısını ve kızını terk etmiştir. Daha sonra bir polis memuru onu tutuklamış ve yıllarca hapiste yatmıştır. Hapisten çıkınca aynı memur ona kalacak yer ve yeni bir iş vermiştir. Artık o kiralık katildir. Karısının ölüm haberi üzerine kızına yakınlaşmaya çalışır.

Bir trafik kazası ile bu üç kişinin hayatları kesişir. Octavio arabasıyla Valeria'ya çarpar. El Chivo ise o sırada orada bir cinayet işlemek üzere bulunmaktadır. Orada bulunuşlarının en önemli nedeni köpekleridir. Bu kaza hepsinin yaşantısında bir dönüm noktası olacaktır. Yine köpekler bundan sonraki yaşamlarında da önemli roller üstlenecektir.

Filmin,2001 Oscar (en iyi yabancı film) adaylığının da aralarında bulunduğu bir çok festivalde adaylık ve 30 un üzerinde ödülü var.

Köpek dövüşleri, araba takip sahneleri, cinayetler ve planları, hızlı ve etkileyici kurgusu ile bir aksiyon filmi verileri taşıyan Paramparça Aşklar Köpekler, güçlü bir senaryo ile nasıl bu etkinin azaltılacağına ve sinema değerlerinin ortaya konulacağına iyi bir ders. Sezonun en iyi filmlerinden biri olan bu filmi sakın kaçırmayın

Yazıda adı geçen kişilerle ilgili bilgi için tıklayın:

Vizyondakiler