Festival'in Beğenilen Filmi Vizyonda

28.7.2001
Festival'in Beğenilen Filmi Vizyonda

Bir silah sesi üzerine komşuları Leonard Shelby'lerin evine polis çağırırlar. Polisler banyo da üç kişi bulurlar. Maskeli bir adama ait bir ceset, kanlar içindeki Leonard ve banyo perdesi gibi bir şeyle sarmalanmış Leonard'ın karısı.

Geçirdiği bir beyin travmasından sonra beş dakika önce ne yaptığını hatırlayamaz hale gelen Leonard. Sadece bu olaydan önceki yaşamını ve kim olduğunu hatırlayabilmektedir. Son görüntüler karısı ile geçirdiği güzel günlere aittir.

Hatırladığı bir başka kişide kendisi ile benzer bir rahatsızlık geçiren Sammy Jankins'dir. Sigorta müfettişliği yaptığı sırada sigorta adına onun gerçekten rahatsız olup olmadığını araştırmakla görevlendirilmiştir.

Olay sırasında iki kişi olduğuna inanan Leonard bir türlü ikinci kişinin varlığına polisleri ikna edememiştir. Karısına tecavüz edip öldüren katili bulmak için araştırma yapan Leonard'ın tek amacı sapığı öldürmektir. Ancak beş dakika öncesini hatırlamadan bunu yapması neredeyse imkansızdır. Düzenli ve sistematik bir yapı kurarak notlar tutar ve karşılaştığı kişilerin fotoğraflarını çekerek arkalarına kendine mesajlar yazar. Not kağıtlarını kaybetmemek için bunları vücuduna dövme olarak işler.

Karşısına çıkan kişilerinde kendi hesapları vardır.

Film akıllıca bir kurgulamaya dayanıyor. Beş dakika öncesini hatırlayamadığı için sürekli bundan önce ne oldu, sorusu ile sürekli geriye dönüşlerle bu ölüm olayının aydınlanmasına ilişkin ipuçları üzerinde ilerliyoruz.

Geriye dönüşler renkli olarak çekilmiş. Siyah beyaz görüntüler ise ölümün ve Leonard'ın sırrının çözümüne doğru normal bir seyir izliyor. Burada Sammy'nin hikayesini ve Leonard'la arasındaki paralellikleri görüyoruz.

Film bir bulmaca gibi ilerliyor. Yukarıda bahsedilenler filmi sadece ana yapısı. Film, bu yapı üzerine kurulmuş birçok sürpriz gelişmelerle dolu. Bir sürü yan karakter var ve onlar bu seyri çok değiştiriyor. İzlediğinizde anlatılanların çok dışında birçok şeyle karşılaşacaksınız.

Yönetmen Christopher Nolan'ın ikinci filmi bu. Senaryoyu Jonathan Nolan'ın kısa hikayesinden birlikte yazmışlar. Oyuncular çok başarılı bir performans sergilemişler.

Filmde geri dönüşlerden dolayı bazen kafanız karışabiliyor. Öncelik sırasını siz de kaybedebiliyorsunuz. Ayrıca aklınıza bazı sahnelerin neden filmde olduğunu takılabilir ve bu sahnelerin hikayeye nasıl hizmet ettiğini anlamadığınız anlar olabilir (Eskort kız gibi) . Bu küçük ayrıntılara rağmen izlenme keyfi yüksek güzel bir film. İstanbul Film Festivali'nde de seyircilerin en beğendiği filmlerden biri oldu 'Memento'.

Filmin yönetmeni Christopher Nolan, filmin şöyle tanımlıyor. 'AKIL DEFTERİ tersine çevrilmiş bir kara film. Seyirciyi, kendini bulunduğu anda tanımlayamayan, önceki kişiliğinin vardığı sonuçlara güvenmek zorunda olan bir kahramanın zihnine sokmak için, gerisin geriye anlatılmış bir dedektiflik öyküsü.' (20. Uluslararası İstanbul Film Festivali Programı'ndan alınmıştır)

Filmi izledikten sonra www.otnemem.com filmin resmi sitesini ziyaret etmelisiniz. Böylece filmdeki notların ve görmediğiniz raporların bir bölümüne ulaşabilirsiniz. İngilizceniz fena değilse filmden ayrıldığınızda hissettiğiniz acaba dediğiniz birçok şeye yanıt da bulabiliyorsunuz.

Yazıda adı geçen kişilerle ilgili bilgi için tıklayın:

Vizyondakiler