Hoşgeldin Demir Adam

30.5.2008
Hoşgeldin Demir Adam

Marvel’ın karakterlerinden biri daha beyazperdeye aktarıldı. Demir Adam fanatiklerinin uzun süredir beklediği filmi Jon Favreau yönetti ve Demir Adam Tony Stark rolünü Robert Downey Jr. üstlendi.

Filmin kısaca hikayesi şöyle: Multimilyoner silah üreticisi Tony Stark, yeni geliştirdiği bir silahı orduya sunduğu bir test sırasında 10 Halka adlı bir terörist grup tarafından kaçırılır. Bir mağarada son yaptığı Jeriko füzesini yeniden üretmek için esir alınır. Ağır yaralanan Tony Stark silah üretimini gerçekleştirdiği fabrikasındaki enerji kaynağının bir minyatürünü yaparak hayatta kalmayı başarır. Mağaradan kaçmak için özel bir kostüm tasarlar, kurtuluşundan sonra kostümünü mükemmelleştirerek Demir Adam haline gelir.

Yaklaşık 140 milyon dolarlık bir bütçe ile gerçekleştirilen Demir Adam, ilk haftasından sadece Amerika’da 4.105 sinemada vizyona girerek 102 milyon doların üzerinde bir gişe hasılatı elde etti. 4. haftasında ulaştığı tutar ile şimdiden Amerika’da tüm zamanların en iyi hasılat yapan filmleri arasında 38. film oldu ve yükseliyor. Oyuncu – yönetmen Jon Favreau’nin filme kattığı espri ve sürprizler filmin filmin başarısını artırıyor.

Bir karakterin tanıtıldığı filmlerin ilk bölümünde genellikle tempo açısından bazı ödünler vermek zorunda kalınır. Aksiyon dozu bir nebze azdır. Demir Adam iyi bir film ile iyi bir fantastik film dengesini çok iyi kurguluyor. imdb seyirci oyları da bunu gösteriyor.

Kostümün gerçek mi, yoksa bilgisayar animasyon mu olduğunu anlamak mümkün değil. Özellikle kostüme katılan mekanik özellikler gerçeklik duygusunu inanılmaz artırıyor. Kostümü kullanmayı öğrenmeye çalıştığı sahneler çok eğlenceli.

Filmin inandırıcılığını yitirdiği, eksik kaldığı bazı sahneler ve boşluklar da var. En önemli sahne asistanı Pepper Potts (Gwyneth Paltrow) ’un Demir adamın göğsündeki enerji kaynağını değiştirdiği sahne. Elin gerçek olamayacak kadar çok göğsün içine girdiğini görüyoruz. Daha sonra aynı cihazı tek başına değiştirmeye kalktığında derinliği görme şansımız oluyor ki o sahnenin ne kadar abartıldığını anlıyoruz. Senaryo da ise Albay James 'Rhodey' Rhodes ile ilişkisi oldukça zayıf kalmış.

Ancak filmin bütünü değerlendirildiğinde karşımızda çok başarılı bir Hollywood prodüksiyonu olduğunu belirtmek gerek.

Hayranlarına bir bilgi daha yakında vizyona girecek The Incredible Hulk filminde Robert Downey Jr. yine Demir Adam Tony Stark olarak karşımıza çıkacak.

Demir Adam’ın internet sitesi http://ironmanmovie.marvel.com

Genellikle fantastik filmlerin internet siteleri çok iddialı olur. Sizi kendi gerçekliğine yaklaştırabilecek çok sayıda ilgi çekici öğe barındırır. Demir Adam’ın sitesi bu anlamda oldukça zayıf bir site. İçinde ekstra hiçbir bilgi ve görsel bulunmuyor. Temel olarak karakterleri tanıtıyor ve Demir Adam haline gelirken geçirdiği üç kostümün 3-D görüntüsü yer alıyor. Bu uygulama da filmdeki kadar başarılı değil. Uzun sözün kısası resmi internet sitesi yerine www.imdb.com/title/tt0371746/ yi ziyaret etmeniz size daha çok bilgi verecektir.

Çocuk filmleri mi gençlere dönük filmler mi?

Türkiye’de aileler film seçerken önemli bir yanlışlık yapıyorlar. Fantastik filmlerin büyük çoğunluğuna çocuklarını götürüyorlar. Hele bunlar Marvel karakterleri ise sinema salonlarını dolduruyorlar.

Dünya da endüstriler özellikle de sinema yetişkinler dışında kalan kitleyi iki bölümde ele alıyor. Çocuklar ve teenager yani 13 – 19 yaş arasındaki gençler. Çocuklara dönük çizgi filmler, E.T. gibi daha temel kavramlar çerçevesinde kalan fantastik filmler, hayvan hikayeleri ve soft aile filmleri çekiliyor. Teenagerları hedef alan Marvel karakterleri gibi fantastik filmler, korku filmleri iyi iş yapıyor. Gençlik filmlerini ve müzikalleri de unutmamak gerek.

Neden Marvel karakterleri çocuklara yönelik değil. Nedenleri çok. Karaterlerin çok katmanlı olması, yaşadıkları iç çatışmalar, iyi ile kötünün savaşının ete kemiğe ve kana bürünmesi, patlamalar, silahlar, cinayetler, hikayelerin genel olarak temelinde intikam olması, bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün. Çocukların gelişimi sırasında almaları gerekenden daha fazlası çocuklara izletilmiş oluyor.

Tony Stark, dünyaya akıllı silahlar satan, her gününü başka bir kadınla geçiren bir playboy ve tabii ki bir bilim adamı. Bilim adamı olması dışında çocuklarımıza örnek olabilecek biri değil. Yani “Oğlum büyüyünce bütün dünyaya silah satacak, toplu kitle imha silahları üretecek amcası.” ya da “Oğlum büyüyünce kadına saygı duymayan, azgın bir playboy olacak teyzesi” diye göğsümüzü gere gere söyleyemeyiz.

Demir Adam şüphesiz böyle kalmıyor, değişiyor, hata yaptığını anlıyor. Ama ne zaman; başı derde girdiğinde ölüm korkusu, tehdit ile yüzleştiğinde. Yani önce kendini kurtarıyor. Sonra şirketindeki kontrol edemediği güç odakları ile mücadele ediyor. Kendi pisliğini temizlemeye çalışıyor.

Çocukları sinemaya götürürken biraz daha dikkat etmek ve onlara uygun olanlarını seçmek gerek.

Yazıda adı geçen kişilerle ilgili bilgi için tıklayın: