KÖTÜ TANRININ GÜNAHKAR KULLARI

26.6.2000
KÖTÜ TANRININ GÜNAHKAR KULLARI

Interview With The Vampire Ve Michael Collins gibi dönem filmlerini başarıyla kotaran Neil Jordan şimdi de 2. Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir aşk hikayesini beyaz perdeye yansıtıyor. Aslında The End Of The Affair'in özünde yasak bir aşk hikayesinden öte çok daha ilginç bir tema yatıyor: 'Tanrı ve Kulları! '

Mutsuz bir evliliği olan Sarah (Moore) , tanıştıkları gece yalnız bir yazar olan Maurice'e (Fiennes) gönlünü kaptırıyor ve yasak bir ilışki başlıyor. Buraya kadar hiçbir sorun yok.2. Dünya Savaşı atmosferi de hikayeye ustaca yedirilerek ikilinin ilışkisi tüm 'ateş'iyle gözler önüne seriliyor. Ne var ki Sarah birdenbire bu ilışkiyi bitirmeye karar veriyor ve ilgisiz kocasına dönerek zaten kıskanç olan sevgilisini iyice çılgına çeviriyor. Film boyunca küçük replikler halinde kurcalanan 'Tanrı-İnsan' ilışkisi ışte bu aşamadan sonra birden tanrısallaştırılıyor ve finalde zirveye ulaşıyor. Öyle ki finale yaklaştıkça filmin kötü adamının Tanrı olduğu ortaya çıkıyor. Ve filmin 'günahkar(! ? !) ' karakterleri yoğun bir bunalım içinde ya ona daha çok bağlanıyor ya da ondan daha çok nefret ediyor ama hala 'o'nun hayatlarına soktuğu oyunlar yumağıyla debelenip duruyor.

Aslında filmin öyküsüne taslak olarak baktığımızda bir Pembe Dizi için bile çok fazla doyuruculuğu ve orjinalliği bulunmayacak olayların, neden-sonuç ilışkilerinin yer aldığını görüyoruz. Bu aşamada filmin hemen hemen hiçbir artısı yok. Ne var ki romanın sinemaya aktarılış tarzı, karakterlerimizin yoğun İngiliz aksanıyla sarfettiği edebi laflar, kısaca senaryo öyküyü basitlikten kurtarıyor.

Gelışen olayların sıradanlığı tabii ki filmi takdir etmemiz için çok büyük bir engel teşkil etmiyor. Neil Jordan'ın yarattığı atmosfer ve bakış açıları kusursuz! Bu birinci sınıf sahnelerin kurgulanışı ise dört dörtlük... Oyuncular ise üstlerine düşen görevi fazlasıyla yerine getiriyorlar. Ralph Fiennes tanrıya inanmayan ama hayatını çekilmez hale getirdiği için bir o kadar da tanrıdan nefret eden yazar rolünde çok iyi. Zaten yuva yıkan sevgili rolüne de yabancı değil :) Julianne Moore ise artık şaşırtmıyor. Filmin en patolojik karakterinin ete kemiğe bürünme ışlemini Oscar adaylığına yakışacak bir performansla yerine getiriyor. Stephen Rea ise anlaşılamayan koca rolünde ustalığını gösteriyor.

Sonuç olarak The End Of The Affair-Zor Tercih her yönüyle görülmeyi hakediyor. Cinsel arzuların körüklenmesiyle başlamış ve tüm ya? am kaynağını bu arzuların oluşturduğu bir 'ilışkiyi, sonu'ndan itibaren, takip ederek aslında bu aşkın ne evrimler geçirdiğini merak ediyorsanız; biraz daha uğraşılsa felsefik çıkarımlara ula? acak senaryosu, Neil Jordan'ın usta yönetimi, seyirciyi tekrar 1940'lı yıllara başarıyla götüren sanat yönetmenliği ve usta oyuncuları ile 'Zor Tercih' görmeniz gereken bir film.

Yazıda adı geçen kişilerle ilgili bilgi için tıklayın:

Vizyondakiler