Terry Gilliam'ın Hayalhanesi

3.4.2010
Terry Gilliam'ın Hayalhanesi

Terry Gilliam, bana göre sinema dünyasının en cesur, en sıradışı isimlerinden biridir ve The Imaginarium of Doctor Parnassus buram buram Terry Gilliam kokan bir filmdir. Yüksek hayalgücü gerektiren sahne ve sekansları izlerken, aklımıza ister istemez Terry Gilliam'ın da yer aldığı ve benim favori filmlerim arasında olan Monty Python serisi geldi.

Çekimleri sırasında Heath Ledger'in vefat etmesi senaryoda değişikliğe gidilmesine sebep oldu ve Heath Ledger'in oynadığı Tony karakteri Jude Law, Johnny Depp ve Colin Farrell tarafından oynandı. Filmin oyuncu kadrosuna bakarak gitmek isteyenler ve ya filmdeki herhangi bir oyuncunun özel hayranı olup filmi görmek isteyenler hayal kırıklığı yaşayabilir; ya oyunculuk performansından ya da kısıtlı süre aldığı için beklentilerinizi karşılamayacaktır. Beni oyunculuk performansı bakımından etkileyen tek isim Tom Waits oldu, gösterdiği performansla belli başlı festivallerden adaylık bile kazanamaması haksızlık.

Filmin kısaca öyküsüne değinirsek, hayalgücünün gücüne inanan Dr. Parnassus (Christopher Plummer) ile aldatıcı mutluluklar yaratan şeytanın (Tom Waits) mücadelesi olarak özetleyebiliriz.
Yönetmen, seyirciyi farklı ve büyüleyici mekanlara götürüyor ve bu sahnelerde seyirciye alt metinde mesajlar veriyor. Hayao Miyazaki'nin bir 'Ruhların Kaçışı' filmindeki gibi ciddi bir sistem eleştirisi yok tabiki ama filmin yoğun bir anlatımı var, bu yönüyle diğer basit fantezi filmlerden ayrılıyor. Özellikle 'hayalhane' sahnelerinde birçok mesaj, alıntı ve atıf görebilirsiniz.
Heath Ledger'in vefatı sebebiyle senaryoda değişikliğe gidilmesi, ilk halini bilmiyoruz ama senaryonun anlam bütünlüğünü bozduğunu söyleyebiliriz. İyi bir senaryoda, her sahne senaryonun hakim düşüncesini destekler niteliktedir ama bu filmde bazı kopukluklar yok değil. Yukarda bahsettiğim gibi her sahnede mesajlar okuyabiliriz ama filmin geneline baktığımızda bütünlük göremiyoruz. Heath Ledger'in vefatından dolayı, senaryodaki değişikliği ve buna bağlı olarak senaryo aksaklıklarını anlayışla karşılayabiliriz.

Sonuç olarak, Imaginarium of Doctor Parnassus, Terry Gilliam hayranlarının seveceği ama Heath Ledger, Johnny Depp ve ya diğer oyuncular için izleyecek olanların hayal kırıklığına uğrayacağı bir film.

Yazıda adı geçen kişilerle ilgili bilgi için tıklayın:

Vizyondakiler