Altın yumurtlayan tavuğu kesmek;

5.11.2012
Altın yumurtlayan tavuğu kesmek;

“[REC],Serisinin ilk filmini izlediğimizde klasik zombi filmlerine alan daraltma ve handycam mantığıyla yaklaşmasını hem yenilikçi hem de akıllıca bulmuştuk.

The blair witch project İle başlayan bu handycam akımı kısa sürede yönetmen, yapımcılar, oyuncular vs... arasında da çok tutulmuştu. Bunun sebebi ise gayet açık aslında; düşük bütçeler ile gerçekten yüksek meblağlar kazanabiliyorlardı.

Bütün bunların yanında filmin gişede de iyi ciro yapması, deyim yerindeyse onu altın yumurtlayan tavuk yaptı. Ee hiç kimsede altın yumurtlayan tavuğu kesmek istemedi tabi! ? . Hatta Hollywood bile olaya el atıp “Quarantine” (Karantina) adı altında yeniden çevrimini yapmıştı. Haliyle korkulan oldu önce “[REC] 2, Sonra da “[REC] Genesis geldi. Hatta şimdi de [REC] Apocalypse'nin geleceğini ögrenmiş bulunmaktayım.

“[REC] Yeni bir 'Saw ' olur mu bilinmez bir kenara, gelelim asıl konumuza. İlk filmde verilen salgın ve karantina temalı olaylar izleyiceye daha realist gelmişti. Bu da filme artı unsur katan etkenlerden biriydi. Ama gerek ilk filmin finalinde çaktırmadan ve 2. film daha dinsel temalı konuları işleyerek filmi daha farklı bir boyuta (bu boyuta biz klişe diyoruz) çektiler. Böylece ilk ve en büyük darbesini almış oldu seri. (Misal ne olduğunu asla çözemediğimiz zombilerimiz kiliseye giremiyorlar!) ,. Ee hali hazırda konu bütünlüğünü kaybetmişken, bir de çekim tekniğinin yirmi dakikadan sonra bilindik profesyonel çekime dönmesi, farklı olanı da sıradan yaptı. bunlara bir de kötü oyunculuklar eklenince film gerçekten çok çekilmez bir hal alıyor.
Olayların bir düğünde geçmesi de Romantik-Zombi adı türünde yeni bir alt tür açıyor desek hiç kimse bize gülmez herhalde! ? Elinde elektrikli testere ile zombi avına çıkan bir gelin kime ilgi çekici gelebilir kestirmesi çok zor.

Kısacası vasat basit ve klişe yumağı bir devam filmi ortaya çıkmış. Filmden alacağımız en büyük ders
Pedersiz düğün yapmayınız! Çok kötü bir film olmasından çok ilk filme ihanet etmesi üzdü beni ki bu ihanet, aklınızda bütün seriyi kötü yapmanıza yetiyor. Vasat Bir Komedi-Zombi-Romantik (! ! ?) filmi diyerek yazımı burda noktalıyorum.

Hüseyin Yıldız tarafından yazılan diğer yazılar:

Vizyondakiler