Son Yılların En Ba?arılı Gerilim Korku Filmi

28.9.2000
Son Yılların En Ba?arılı Gerilim Korku Filmi

Korku filmleri son dönem film ele? tirilerinde popüler bir akım olarak değerlendirilmekte ve üzerinde gereken önem gösterilmeden durulmaktadır. Oysa korku filmleri sinemanın başlangıcından bu yana en önemli film gruplarından birini olu? turmaktadır.

Çünkü korku filmlerinin temelinde “inanç” kavramı yatmaktadır. İnsanın toplumsal birey olmasında ve bireysel ya? am süreçlerinde en belirleyici özellik olarak karşımıza çıkan inanç, iyi ile kötünün, doğru ile yanlışın savaşı olduğu gibi, bilinemeyen kavramlara tuttuğu projeksiyonla, korku filmlerinde insanın daha çok bilinç altına seslenmektedir.

Son Durak adlı film yine bu noktalardan hareketle, ölüme ve ölümden kaçılamayacağına dair bir hikaye ile karşımızda.

Korku filmleri arasında bir klasik olarak yerine alacağına kesin gözü ile bakılan bu film, iki önemli noktadan hareketle seyirciye korkunun derinliklerinde ho? bir gezintiye çıkartıyor.

Ölümün bir kurgusu vardır ve eğer bu kurguyu çözebilirseniz, ölümü bir süre geciktirebilirsiniz. Ta ki ölüm yeni bir kurgu ile karşınıza çıkıncaya kadar.

Filmin baş kahramanı Alex Browning arkada? ları ile çıkacağı Fransa gezisi öncesi, her an karşılaşılabilecek küçük ayrıntıların birer kötü ışaret olarak algılaması (ki bu ışaretler seyircinin de paranoyaya kapılması için ilk ışaretleri vermeye başlıyor) ve gördüğü karabasan neticesinde uçağı olaylı bir? ekilde terk etmesinin ardından ölümün kurgusu içinde yer aldığını öğrenir. Kendisi ile birlikte uçağı terk edenler bu kurgu içinde ölmeye başlarlar. Kurguyu anlamaya başlayan Alex ölümleri önlemeye çalışır.

Filmin üzerine kurulduğu diğer önemli nokta ise korku unsuru olarak yaratıklar, ruhlar ya da seri katiller yerine sürekli kullandığımız ve çevremizde elimizin altında duran ve bize zarar vereceğini bile düşünemeyeceğimiz e? yalardan faydalanmış. Yani ev kazaları diye niteleyebileceğimiz ölümlerle karşı karşıyayız. Bu seyirciyi salondan ayrıldıktan sonra da daha dikkatli ya? amalarını öğütler gibi paranoyayı ya? amınıza davet ediyor. Bunu yaparken çok iyi ve incelikli düşünülmüş. Birbiri üzerine yıkılan domino ta? ları gibi tasarlanmış. Bu da klışe gibi görülebilecek, çok bildik durumları keyifli hale getiriyor.

Filmde ölüm, paranoyayı kırmak için rüzgar gibi bazı fiziksel özellikle karşımıza çıkıyor. Eğer bu tip bir bedenselle? tirme yapılmasaydı, film inanılmaz bir gerçekçilikle karşımıza çıkacaktı ki bu da seyircinin ruhsal yapısında ciddi hasarlar bırakabilirdi. İnanç boyutunda bırakmak ve mistik havasını artırmak için bu yöntem seçilmış. Korku filmlerini sevenlerin ve zekice kurulmu? bir film izlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir film Son Durak.

Unutmadan eklemek gerek bu filmi diğer teen/slasher filmleri ile karıştırılmamalıdır. Çünkü, Son Durak, kendi başına söyleyecek sözü olan ve yeni bir solukla seyirci karşısına geçmış, klasik olmaya aday bir film.

Vizyondakiler