Emilio Estevez

Emilio Estevez

Emilio Estevez
Oyuncu, Senarist, Yönetmen

Doğum Tarihi: 12.5.1962

Doğum Yeri: ABD

ABDli aktör,yönetmen ve senaristdir. 

Bobby filmi ile (2006) Hollywood festivalinde ödül almışdır. Charlie Sheen'in abisidir. Martin Sheen'in oğludur.

Emilio Estevez 12 Mayıs, 1962 tarihinde New York,ABDde dünyaya aktör Martin Sheen ve sanatçı Janet Sheen tarafından dünyaya getirildi. Kendisi ispanyol kökenlidir. Ramón Luis Estévez, Carlos Irwin Estevez (Charlie Sheen), ve Renée Estévez kardeşleridir. Manhattan da yaşayan Estevez daha sonra ailesi ile 1968 yılında Malibuya yerleşdi. Ve burada Santa Monica Yüksek Okulunu 1982 yılında bitirdi.

Emilio Estevez, ilk defa 18 yaşında kendisini Apocalypse Now (1979) filminin setinde buldu, sahneleri silindi. Kardeşi ve babası gibi olmadı ve babasının isteklerine rağmen soyadını değiştirmedi ve Emilio Sheen değil Emilio Estevez oldu. Emilio ayrıca iki E harfinin üst-üste düşmesinin guzel bir şey olduğuna inanıyordu. Kendisi birçok TV filmlerinde rol aldı. Bunlardan ilki Seventeen Going on Nowhere (1980) idi. Ve kendisi 1982 yapımlı Tax filmiyle ilk defa beyazperde de göründü. Kült klasiği Repo Man (1984) ve The Breakfast Club filmindeki rolleriyle ilerledi. Aslında Benderi oynaması gerekiyorkan, Breakfast Club filminde Andy rolünü aldı. St. Elmo's Fire (1985) filminin ardından senaryosunu da yazdığı That Was Then... This Is Now (1985), isimli filmde rol aldı. Kendisi Bred Pack oyuncusu olarak bilinirken, 1986 yılında ilk defa Wisdom filmiyle ilk yönetmenlik denemesini yaptı. İkinci yönetmenlik denemesi ise 4 yıl sonra kardeşi Charlie Sheen ile oynadığı ve yine senaryosunu hazırladığı komedi filmi Fırlama Çöpçüler (1990) oldu. Maximum Overdrive isimli filmle En Kötü Aktör Razzieye aday oldukan sonra Estevez artık Stakeout ve Young Guns (yine Charlie Sheen ile, Kiefer Sutherland de var) gibi gişe başarısı getiren filmlerde dahil olmakla o filmin ardından asla Razzieye aday olmadı. 90lı yıllarda 80li yıllarda kazandığı şöhreti bir az kayb eden Estevez, yine de kardeşi Charlie Sheen ve Samuel L. Jacksonlu Loaded Weapon 1 (1992) filminde rol aldı fakat çok uğraşlara rağmen filmin devamı gelemedi. Stakeoutun devam filminden ve Görevimiz Tehlike filmindeki cameo rolünün ardından Evdeki Savaş filmiyle yine yönetmenlik yaptı. Late Last Night ve yine Charlie Sheenli Rated X (2000) filmlerinde rol aldı. Rated X isimli filmin yine yönetmeniydi. 2006 yılında yazıp yönetip ve oynadığı Bobby (2006) filmi çok ilgi gördü ve Estevez bu kaliteli filmiyle dikkatleri üzerine çekti. Ve filmde de çok büyük bir kadro vardı.

Demi Moore ile çıkmış olan Emilio Estevez, Carey Salleyden iki çocuğu oldu fakat sonra ayrıldılar. 1992de evlendiği Paula Abdul ile evliliği kısa sürdü. People dergisine verdiği röpörtajda Paula, Emilio ile hiç bir sorunu olmadığını fakat kendisinin Emiliodan çocuk istemesine karşı önceki ilişkisinden iki çocuğu olan Emilio Estevezin bunu redd etmesinden dolayı kavga edip ayrıldıklarını belirtti.

Bir oğlu Taylor Levi Estévez (Haziran,1984) ve kızı, Paloma Rae Estévez (Şubat,1986) var.
Çocukken kardeşi Charlie Sheen (Carlos Estevez) beyzbola dersinden daha çok ilgi gösterdiğinden kavga ederlerdi.
Yönetmenlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Emilio Estevez ilk defa Wisdom filminin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptı. O zamanlar birlikte çıktığı Demi Moore ile filmin başrolünü paylaşmışdı. Polisiye ve dramatik türlerinin karışımı olan bu film, iyi tepkiler alsada pek fazla başarılı olmadığı ayni sonraki yönetmenlik denemesi Men at Work filmi oldu. Kendisi bu filmin yine senaristliğini üstlendi, başrolünü ise Charlie Sheen ile oynadı. Charlie Sheen ve Emilio filmde iki çöpçüyü canlandırıyorlardı. Film macera ve komedi türlerinin karışımıydı ve film küçük bir bütçe ile çekilmişdi. Sokakta insanlar Emilio Esteveze yaklaşıp gördükleri en komik olduğu film olduklarını söylemelerine rağmen, Emilio filmin o kadarda komik bir film olmadığını belirtmişdir. 6 yıl sonra bir Vietnam Gazisinin evinde yaşadığı problemlerinin anlatıldığı dramatik türde çok başarılı ve eleştirmenlerden iyi eleştiriler alan The War at Home filminin yönetmenliğini yaptı. Filmde babası usta aktör Martin Sheen ile birlikte kamera karşısına geçmişti. Ancak film Emilionun D3: The Mighty Ducks filminden aldığı 3 milyon dolar ile çekildi fakat film Amerikada sadece 4 sinema salonunda vizyona girince, film gişede başarısız oldu ve Emilio buna sinirlendi. 4 yıl sonra televizyon filmi olan Rated X filmini yönetti. Rated X filmini yapmasına Martin Sheen karşıydı çünkü filmdeki karakterleri nedeniyle diğer oğlu Charlie Sheenin tekrar uyuşturucu ve alkole başlamasından korkuyordu. Filmse bazı Boogie Nights (1998) filmine göndermeler yaparken, Mitchell kardeşlerin dramatik öykülerini ve biyografilerini anlatıyor. Bu çekim teknikleri Emilio daha sonra tekrar kullandı.

Emilio film yönetmeye ara verdi ve The Guardian dizisinin üç bölümünü, Cold Casenin iki bölümü, CSI: NYnin iki, Close to Homenin bir bölümünü yönetmişdir. Bu çok tutan dizilerin yanı sıra Culture Clash in AmeriCCa isimli belgesel tadında skeçlerden oluşan komedi filmini yönetti. 2001 yılında kendisi Bobby diye Robert Francis Kennedynin Ambassador otelinde öldürülmesini anlatan dram filminin senaryosunu hazırlamışdı ancak böyle bir film yapmaya çekiniyordu. Kardeşi Charlie Sheen filmin senaryosunu okuyunca, Emilio filmi çekmeye karar verdi. Film Rated X filmine benzer çekim teknikleri ile çekildi ve çok ünlü oyuncular filmde rol aldı. Film birçok ödül aldı. Kendisi Wisdom filmiyle tarihteki en genç yazıp, yönetmiş ve başrolünü oynamış insan olan Emilio Estevez 2008 yılında The Public isimli yeni bir filmi yazıp yönetecektir ve 2009'da filmin çıkması beklenecektir.

İlginç bilgiler
Denise Richardsın eski kayın biraderi.
Rob Lowe, Chad Lowe, Chris Penn, ve Sean Penn ile iyi arkadaş.
Genelde ailesinden olanlarla filmler yapar.
Tom Cruise ve Mimi Rodgersin düğününde en iyi erkek seçildi.
Sam Sheenin amcası.
Evdeki Savaş filminde Martin Sheen gerçek hayattakı gibi Emilionun babasını oynuyordu.
Charlie Sheen ile 6 filmi var: Rated X, Men at Work ,Wisdom, Never on Tuesday, Loaded Weapon 1 ve Young Guns.
CSI: NY, Close to home, The Guardian ve Cold Case gibi dizilerin bazı bölümlerini yönetti.
John Parr'ın 'St. Elmo's Fire (Man In Motion)',Bon Jovinin 'Say It Isn't So, Jon Bon Jovi'in 'Blaze of Glory' video kliplerinde rol aldı.
Kardeşi Charlie Sheenin rol aldığı iki filmdeki rolü geri çevirdi. Ferris Bueller's Day Off ve Platoon (1986) idi bunlar.

Kişisel Sözleri
'Neler yapacağıma Google'a kendi ismimi yazıp bakıyorum'.
'Sokakta insanlar bana yaklaşıp Men at Work (1990) filminin gördükleri en komik film olduklarını söylüyorlar ancak o insanlara sormak istediğim bir şey var ki, onlar kaç tane film izlemiş?
'Hayatımın büyük bir kısmında seyahet ettim ve işte o zaman bilimin ne olduğunu anladım, okulda değil'
'Yazmak yalnız bir iştir.'

Görev Aldığı Yapımlar

Emilio Estevez Fotoğrafları

Emilio Estevez Haberleri