Yönetmen: James Algar, Gaëtan Brizzi, Paul Brizzi
Oyuncular
Tür: Çizgi Film, Aile
Yapım Yılı: 2000 (75 dk)
Vizyon Tarihi: 20 Ekim 2000 Cuma
Senaryo: Hans Christian Andersen, Carl Fallberg
Yapımcı Firma: Walt Disney
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Resmi Site: www.fantasia2000.com/
Dağıtıcı Firma: UIP

Fantasia 2000 Filminin Konusu

Disney'in bu özel yapım güncellemesinde (Fantasia'nın ilkini bundan on yıllarca önce çektiler) film, animasyon ve müzik uyumu sergileniyor.

Film Beethoveen'ın Beşinci Senfonisi üzerine uyarlanan bir aydınlık - karanlık savaşı ile başlıyor. Daha sonra Humpback Whale'in 'The Pines of Rome' eserini görüyoruz. Ardından 1930'ların New York'undan bazı kesitler 'Rhapsody in Blue' bölümünde sunuluyor.

Film tam anlamıyla müzik şaheserlerine animasyon uydurma üzerine kurulmuş oldukça başarılı bir çalışma.

Çekim Bilgileri

Walt Disney’in sürekli değişen bir müzikal repertuar ile “bir konser filmi” yaratma hayali, animasyon harikası “ Fantasia 2000” in... Devamı için tıklayın...
Walt Disney’in sürekli değişen bir müzikal repertuar ile “bir konser filmi” yaratma hayali, animasyon harikası “ Fantasia 2000” in hayata geçirilmesiyle gerçek oldu. Dokuz yıllık bir çalışma sonunda yaratılan filme start veren isim Roy E. Disney oldu. Roy, filmin prodüksiyon amirliğini de üstlendi.

1940 yılında gösterime giren orijinal “ Fantasia ”, Walt Disney’in belki de en parlak deneyimi olmuş ve klasik müzikle animasyonu birleştirme arzusunu gerçekleştirme imkanını sağlamıştı. Başlangıçtaki amacı o dönemde popüler olan Miki Fare’nin tanınma düzeyini artırmak olan film, kısa zamanda animasyon tarihinin baş yapıtları arasına girmeyi başardı.

Bir grup seçkin Disney sanatçısı ve öykü anlatıcısının yorumladığı yepyeni bir müzikal program yaratan “Fantasia 2000”e katkıda bulunan sanatçılar arasında, Steve Martin, Itzhak Perlman, Bette Midler, Quincy Jones, James Earl Jones, Penn and Teller, Angela Lansbury, Leopold Stokowski ve James Levine yer alıyor.

Filmin süpervizör yönetmenliğini Disney’in emektar animatörlerinden Hendel Butoy üstlenmiş. 1992 yılında gösterime giren Disney’in hit filmi “ Alaaddin ”in kurgusunu ve ortak yapımcılığını üstlenen Donald W. Ernst, “ Fantasia 2000” de yapımcı olarak görev almış. Filmin “ live-action” sunuş bölümlerinin yönetmenliğini ise, “ Beauty and the Beast”, “ The Lion King” gibi Disney’in en başarılı projelerine imza atan Don Hahn gerçekleştirmiş. Filmin müzikleri günümüzün önde gelen maestrolarından James Leopold tarafından yapılmış. Müziklerin seçiminde, betimleyici olmalarına, şu ya da bu şekilde öykünün gelişimine katkıda bulunmalarına özen gösterilmiş.

(Çekim Bilgileri: BiggCinema)

Fantasia 2000 Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 1 Yorum
  • Film Notu 3/10
    gizli 22.10.2000 12:34:00
    iğrenç

Fantasia 2000 Filminin Oyuncuları