Filler ve Çimen

Filler ve Çimen

Puan : 4/10 17 oy
Yönetmen: Derviş Zaim
Oyuncular
Tür: Drama
Yapım Yılı: 2000
Vizyon Tarihi: 5 Ocak 2001 Cuma
Senaryo: Derviş Zaim
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.fillervecimen.com

Filler ve Çimen Filminin Konusu

Para ve çıkar uğruna çevrilen dolapları, devlet içindeki mafyalaşmayı, yozlaşan insan ilişkilerini cesurca masaya yatıran, son yılların en önemli yerli filmlerinden biri. Ödüllü maratoncu olmasına karşın yoksullukla mücadele eden, bir yandan da güneydoğu gazisi ağabeyine bakan bir genç kız (Çelik), otel sahibi Ali Bey (Barlas), tetikçi Camoka (Sürmeli) ve uyuşturucu baronu Sabit’in (Bilginer) kesişen yolları.

Çekim Bilgileri

OYUNCULAR:

SANEM ÇELİK
1983 yıluıda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale bölümüne girdi. 11yıl profes...
Devamı için tıklayın...
OYUNCULAR:

SANEM ÇELİK
1983 yıluıda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale bölümüne girdi. 11yıl profesyonel dans eğitimi aldı. Ön lisansını aldıktan sonra Tiyatro bölümüne geçti.1992'de mezun oldu. 'Yaban' filminde ve “Kara Melek' adlı TV dizisinde oynadı. 1996 Adana Altın Koza Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ve Magazin Gazetecilerin verdiği En İyi Kadın Oyuncu Ödüllerini kazandı.2000 yılında rol aldığı 'Filler ve Çimen' adlı sinema filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

HALUK BİLGİNER

Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünü bitirdikten sonra Devlet Tiyatrosunda çalıştı. İngiltere’de LAMDA bünyesinde 1 yıllık çalışmanın ardından 1980 - 1993 yılları arasında. İngiltere’de TV dizilerinde ve tiyatrolarda oyuncu olarak görev yaptı. Türkiye’de kendi tiyatrosunu kurduktan sonra (Tiyatro Stüdyosu) birçok oyun sahnelendi.Haluk Bilginer Ulusal ve Uluslararası Sinema ve Tiyatro ödülünün sahibidir.

ALİ SÜRMELİ

1959 yılında doğdu. 1985 M.S.Ü.Konservatuvarı Tiyatro bölümünden mezun oldu.Sokak Tiyatrosu , Dostlar Tiyatrosu ve Devtet Tiyatrosunda çalıştı. Mavi Sürgün , Sokaktaki adam , Babam Askerde , Ka.rışık Pizza , Füler ve Çimen gibi sinema filmlerinde önemli rolleri üstlendi. İsmail Dümbüllü , Ulvi Uraz , Ankara Ulusal Film Yarışması Yardımcı Erkek Oyuncu , 'Sokaktaki Adam' rolü ile SİYAD ödüllerine layık görüldü. En son olarak Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ”Filler ve Çimen ' adlı sinema fılmiyle En İyi Yardımcı Erkek ödülünü aldı.

BÜLENT KAYABAŞ

1945 yılında doğdu.1961 yılında Eskişehir Belediye Tiyatrosunda profesyonel oldu.1961 2000 yılları arasında birçok özel tiyatrolarda sayısız oyunları , bunlara bağlı ödülere sahip.Yer aldığı sinema ve TV filmlerinden bazıları şunlardır ; ”Bereketli Topraklar , Son Urfalı , Faize Hücum , Fantastik Hikayeler , Aynı Dünyalar' . 1981 yılında 'Avni Dilligil' En İyi oyuncu ödülüne layık görüldü. Son yıllarda 'Fasülye , Filler ve Çimen' adlı sinema. filmlerinde oldukça önemli rolleri üstlenmiştir.Halen oynanmakta olan “Bir Kış Öyküsü' adlı müzikal oyunla 9 sene ara vermiş olduğu sahneye geri dönüş yapmıştır.(Çekim Bilgileri: Özen Film)

Filler ve Çimen Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 17 Yorum
 • Film Notu 8/10
  yusuf sevinç 2.8.2008 23:39:00
  izlediğim en iyi türk filmlerinden zaten Derviş Zaim sinemamızın en iyi yönetmenlerinden ama hayret bu filme nasıl sansür konmadı aldığı ödülleri sonuna kadar hakeden bi film
 • Film Notu 10/10
  eren otunç 11.12.2007 20:40:00
  ali sürmeli gercektende süper rol yapıyor hayranın doğrusu bu adama hiçbir filimini kacırmıyorum ve kacırmayacamda başarılar diliyorum
 • Film Notu -/10
  serpil kaya 21.7.2007 01:18:00
  unutmadan; film 37. antalya fılm festıvalınde bırcok odul aldı.. sırf oyuncuları ıcın ızleyenlere ve kotu fılm yorumunu esırgemeyenlere duyurulur..
 • Film Notu 10/10
  serpil kaya 21.7.2007 01:14:00
  fazla söze gerek yok.. film de aynen böyle zaten.. kelam değil görüntüler var.. çünkü hepsini biz gercek hayatta yasıyoruz.. ama fılm basarılı olsaydı ısmını duyururdu dıyenlere cevap vermek ıstıyorum.. Turkıye de hangı ıyı fılm adını duyurmayı basardı bırcok fılm cekıldı ama cogunu bılmıyoruz bıle.. ama bılen bılıyor.. secıcıdır benım halkım.. ıyıyı ve kalıtelıyı bılır.. Türk Polis Köpeği'ni de bilir..
 • Film Notu -/10
  ŞİRİN ESER 24.6.2007 01:55:00
  bir sinema ögrencisi olarak izledim filmi.sinema bence gerçekliğin doğasını yansıtmak ister her zaman fakat bunu ne kadar başarabildiği de tartışmalıdır bence. bu filmin ismini çok duydum fakat izlerken zevk aldığımı söleyemem. evet bana tek çekici gelen yönü filler büyük yaratıklardır ve çimenler her zaman ezilmeye mahkumdur.ayrıca kahramanlardan birinin askerde yaralanması bugün her zaman duydugumuz olaylara da ne kadar yakın aslında. sanırım hoşuma giden tek nokta buydu. gerçegi anlatmaya çalışan bir film ve bunu başaramamış bir film malesef
 • Film Notu 10/10
  burak altun 23.6.2007 20:13:00
  bir sinema öğrencisi nasıl izlerse öyle izledim bu filmi ve bitişinde bu kesinlikle izlenmeli dedim..sembolik anlatımların yoğunlukta olduğu bu film tam bir sistem eleştirisi yapılmıştır: 1990' lar. yani devlet-mafya-derin devlet(MİT) üçgeni kusursuzca ele alınmış.tabi ki bi film gerçekleri anlatmalıdır görüşünde değilim ama gerçekleri kendi diliyle ve anlatımıyla çokj güzel bir perspektife sokmuş bence Derviş Zaim.Filmin adı bize zaten ana temayı veriyor: Filler ve Çimen. Fiiler topulumun gidişatını ellerinde bulunduran para sahipleri yani en üst kademedekiler.Çimenler ise masum hayatlarıyla büyüklerin hayatına yakışmayacak insalar daha doğrusu kabaca itilip kakılan sürüyüz.Fillerrin arasındak boğuşmalar onalrı değilde masum bizi yani çimenleri etkilemekte.bunun yanısıra bir de bu boğuşmalrı göremiyoruz.Dibimizde neler akmakta ama bunların farkına varamıyoruzz.Havva Ademin bu üst atbakanın ya da fillerin kirli işleri yaptıkları yerlerden ya da planladıkları yerlerden koşarak geçiyor. dibinden geçmesine rağmen neler döndüğünü anlayamıyor. bu da devlet mafya ve derin devlet üçgenin kirli ve çıkarcı ilişkilerini bize gösteriyor filmde.mafya devlete susu payı oalrak haraç ödüyor devlet ya da daha doğrusu taşeron camoka bu paraları uyuşturucuya yatıror. parasını alamayan aziiz bebek 9mafyayı tehdit ediyor. haberalma teşkilaı(MİT) da aziz bebek'i indirmek istiyor.yam bir karanlık işler yumağı.işte bu rezil durum bize susurlukun yaşandığı dönemi anlatıyor.bu yönleriyle ve ayrıca metaformasıyla mükemmel bir yapıt.
 • Film Notu 10/10
  turhay demir 21.4.2007 23:30:00
  ali sürmeli ben bu insanın hayat hikayesinide okudum eğer güç para ise we amaç gerçek anlamda güç ise bence ali sürmeli bunu bu filmde dile getirmişş ayrıca filmdeki rolü we gerçek anlamda werdiği we filmde uyguladığı roller bence tartışılmaz ben diyorimki gerçek haytta da bunun gibi yani ali sürmöeli gibi olmak gerekk bu benim düşüncemmm not olarak bu filmi yaklaşık tamm belkide abatmayım 20 kere izlemişimdir onun için filmin konusu tamamen kara paraya dayandığı için bence çok süpewr mükemmelllllllsaygılarımla turgay demir
 • Film Notu 3/10
  mustafa kuşkan 27.11.2006 12:15:00
  filim o kadar başarılı olsaydı ismini duyururdr sanemden daha iyi bir perfoormans beklerdim
 • Film Notu 10/10
  volvocu orhan 17.8.2006 18:00:00
  filmi izlemedim izlicem aliye hayranıyım çok güzel bakmaya kıyamıyorum
 • Film Notu 10/10
  metin arseven 20.7.2006 21:58:00
  film gayet güzel filmin sonlarında konuda kopukluklar var:ama filmin geneline bakıldığında gayet güzel izlenmeye değer bir film ali sürmeli de çok başarılı bir oyun çıkarmış.

Filler ve Çimen Filminin Oyuncuları