Fırat Çelik

Fırat Çelik

Fırat Çelik
Oyuncu

Doğum Tarihi: 25.03.1981

Türk oyuncu.

Tuncelili bir ailenin çocuğu olan Çelik, çocukluk ve gençlik yıllarını Paris’te geçirdi. Louise Michel ve Langevin Wallon College’de ilköğretim ve lise eğitimini tamamlayan Fırat Çelik, Paris Sudden Theatre’da 3 yıl boyunca drama ve oyunculuk eğitimi aldı, atölye çalışmalarına katıldı.

Fırat Çelik’in Fransa’daki oyunculuk kariyeri, Fransız yönetmen Thierry Harcourt ile tanışmasıyla başladı. 2006 yılında Harcourt’un sahneye koyduğu “Orange Mécanique” (Otomatik Portakal) oyununda Fred karakterini canlandıran Fırat Çelik bu performansıyla tiyatro çevrelerinden büyük ilgi topladı. Çelik, 2007 yılında Comédie de Paris tiyatro topluluğuyla, Jean- Georges Tharaud tarafından sahneye konulan “Effets Secondaires” oyununda Julien karakterini canlandırdı.

Çelik, 2007 yılında Elisabeth Richard’ın Cosa Nostra isimli kısa filminde Nino karakterini canlandırdı. Fırat Çelik’in kariyerindeki ikinci kısa filmi ise 2008 yılında Johann Bertelli’nin yönetmenliğinde çekilen Lignes isimli kısa film oldu.

2008 yılında Fransa’nın ulusal kanallarından France 3’da yayınlanan Famille D’Accueil dizisi ile televizyon oyunculuğuna geçen Fırat Çelik; aynı yıl Toyota Avensis’in global ölçekteki reklam filminde de rol aldı.
İlk uzun metraj sinema deneyimini ise 2009 yılında Fransız yönetmen Philippe Lioret’nin Welcome filmiyle gerçekleştirdi. Filmin İstanbul Film Festivali gösterimi için Türkiye’ye gelen Fırat Çelik, 2009 yılında Kış Masalı dizisinden aldığı teklifi kabul ederek Türk izleyicisiyle tanıştı.

2010 yılından bu yana Kanal D ekranlarşnda yayınlanan Fatmagül'ün Suçu Ne dizisinde Mustafa karakteriyle başrolde oynayan Fırat Çelik, 2011 yılında yönetmen Şerif Gören’in Necati Cumalı’nın aynı isimli kitabından uyarladığı Ay Büyürken Uyuyamam isimli sinema filminde de başrol oynadı. 1 Ocak 2013 de başlayan dizide Komiser Ozan rolünü canlandirmaktadır.

Oynadığı Yapımlar
Tiyatro
Orange mécanique, yönetmen: Thierry Harcourt, karakter: Fred - 2006
Effet secondaires, yönetmen: Elisabeth Richard, karakter: Julien - 2007
Kısa film[değiştir | kaynağı değiştir]
Lignes, yönetmen: Johann Berteli, karakter: Nuri – 2008
Cosa Nostra, yönetmen: Elisabeth Richard, karakter: Nino – 2007

Dizi
Firuze - 2013
20 Dakika Komiser Ozan - 2013
Fatmagül'ün Suçu Ne? Mustafa - 2010-2012
Kış Masalı Masum – 2009
Famille d'accueil, İlhan – 2008

Sinema
Ay Büyürken Uyuyamam, yönetmen : Şerif Gören, karakter: Mert – 2011
Welcome, yönetmen: Philippe Lioret, karakter: Koban – 2009

Reklam
Toyotaa Avensis World, yönetmen: Jan Wents - 2008

Görev Aldığı Yapımlar

Fırat Çelik Fotoğrafları

Fırat Çelik Haberleri