Gelibolu

Gelibolu (Gallipoli)

Puan : 4/10 106 oy
Yönetmen: Tolga Örnek
Slogan: Çanakkale Savaşı’na evrensel bir bakış
Tür: Belgesel
Yapım Yılı: 2004
Vizyon Tarihi: 18 Mart 2005 Cuma
Senaryo: Tolga Örnek
Seslendirme
:
Yapımcı Firma: Özen Film
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Orijinal Adı: Gallipoli
Resmi Site: www.canakkale-film.com/

Gelibolu Filminin Konusu

“Gelibolu”, Çanakkale Savaşı’nın 90. yıl dönümünde, 18 Mart 2005’te gösterime giriyor. Dünya tarihine yön veren, uğrunda binlerce şehit verilen, Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkaran, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın ulus olmalarını sağlayan, Sovyet Devrimi’ne zemin hazırlayan, tarihin en büyük ikinci kara çıkarma harekatı olan Çanakkale Savaşı, “Gelibolu” belgeselinde bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplar, belgeler ve fotoğraflarla objektif olarak ele alınıyor.

Sadece Türk askerlerinin değil, din, dil, ırk, uyruk gözetmeksizin siperdeki askerlerin yaşadıkları acıları ve onların duygularını anlatan hikayelerden oluşuyor. Bu hikayeler, filmde 2 İngiliz, 3 Yeni Zelandalı, 3 Avustralyalı ve 2 Türk ana karakterin mektup ve günlükleriyle anlatılıyor.

Gelibolu Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 106 Yorum
 • Film Notu -/10
  seldacan 11.6.2007 23:39:00
  tam bir hayal kırıklığı yarattı izleyenler üzerinde.bir kere çok mide bulandırıcıydı.tamam gerçek olabilirdi ama biraz daha saygı.hadi bunu da geçtik büyüklerimizin anlattıklarıda mı yalan bu filme gelirken ne kadar heyecanlı ve mutluydum türkün zafetrini anlatır diye ne zaferi zaferin z si bile yok izleyipte beğenmediğim tek filmdi yapanlara helal olsun helal sizlereee
 • Film Notu 1/10
  ayben 26.5.2007 23:01:00
  berbat ötesi tamam bi bakıma emeğe sayı duymak gerekir ama bu belgeseln teması 'aşağılık türk askeri' 'fakir türk askeri' nin hayatı gibi olmuş sanki. yazık türk askerini dibe btırmadıkları kalmıştı.
 • Film Notu 1/10
  Yahya GÜVELİ 28.3.2007 18:40:00
  Seçeneklerde 0 yoktu mecburen 1 verdim.Bu belgeseli seyrettiğimde ingilizlerin yada avustralya-yenizelanda yapımı sanmıştım.Ne acıdırki milli değerler üzerinden bile menfaat elde etmeye çalışılmış.Tam bir Orhan Pamuk zihniyeti bu belgeseli yapanları nefretle kınıyorum.Yazıklar olsun.Avrupa bile TÜRK askerini bizi bu kadar basit görmezdi.Yazıklar olsun.Yazıklar olsun.
 • Film Notu 10/10
  ayhansonbahar 9.3.2007 17:02:00
  ben grtcekten üzüluyorum insanın iliklerine kadar işleyen bu dram yüklü hayatların ve bir efsanenin anlatıldıgı bir filmi bu arkadaşlar hangi pencereden seyrettiler..yazık..
 • Film Notu 1/10
  büşra 8.3.2007 12:41:00
  beğenmedim. bi keresinde bir belgeslin içinde anlatılanlar hele bu bir türk tarafından türkler için yapılmış bir belgeselse belgeselin içindeki varlıkları yüceltir onların etkileyici yani bir kahraman olmasını sağlar. bu sadece tarihi belgesellerde olmaz her türlü belgeselde olur. nihatyetinde tolga örnek bunun tam tersini yaparak türk askerini aşağılayıcı bir seneryoyla karşımıza çıkmış. o yüzden 1 veriyorum.
 • Film Notu 1/10
  Hakan Önaçan 8.3.2007 12:22:00
  Ne zorum vardı da bu filme gidip belirli kesimlerinde horlayarak uyudum bilmiyorum ama merak ettiğim bu Tolga Örnek denen Ekip Film’in patronu arkadaş nasıl bir pazarlama stratejisi ile bu filme bu kadar adam çekti. En azından ilk iki gün. Biz de sazan gibi atladık. Galiba filmin belgesel olduğunu mu anlamadık nedir Tabi bizde de suç yok değil. Sinemadan çıkışta “savaştan sağ çıkan, günlük tutmayı falan seven 2 İngiliz ve 1 Türk toplam 3 subayın notları ile bir belgesel yapmış bu adam” dedim. Milli duygularımızın kabarması bir tarafa bu kadar mı Çanakkale Destanı basite indirgenir be Tolga Örnek. Topla fotoğrafları ve 3-5 adam konuştur.Eleştiriyor, buna sıfır üzerinden 1 yıldız veriyorum. Reklamını yapanlara da on yıldız…
 • Film Notu 1/10
  selin 6.3.2007 16:56:00
  bu belgeseli hiç beğenmedim. cansu ya katılıyorum 7 yılda çekilmiş bi belgesel bu kadar mı kötü olur ve aynı zamanda türk askerini aşağılar.
 • Film Notu 1/10
  cansu 5.3.2007 16:41:00
  hiç beğenmedim .ben de filmi izlemeden önce sandım ki ya bunlar 7 yıl bu belgeseli çekmek için uğraşmışlar muhakkak çok güzeldir diye düşündüm ama sonuç hüsran... 7 yılda böyle bir belgesel nasıl hazırlanır ya .elin admları 1 yılda ortalığı yıkan belgeseller yapıyo. beğenmememin sebebiyse türk askeri çok küçümsenmiş. nedendse tolga bey ingiliz askerlerini saray sultanı yapmış... neyse sonuçta çok kötüydü. kendiyle gurur duymasın (bu filmi yapan)
 • Film Notu 1/10
  mehmet 11.11.2006 12:29:00
  be bı turk fılmı dımı ..kınıyorum sızlerı...kımsınızde turku bole gosterıyosunuz...bu vatanı yavas yavas bölmeye calısan sizlersınız.Atamızdan bıle bahsedilmemıs.bu bence anzakları anma fılmı olmus..lğrenc iğrenc
 • Film Notu -/10
  merve aslan 11.11.2006 12:24:00
  nefret ettım yapımcıden yonetmenden.kım kendı vatanını bukadar yerer.sankı bu fılm bı turk yapımı degıl.Ataturk nerde hem bu vatanın fatıhı.bıkere bı turk yapımı yazılar bıle ıngilizce.Tolga örnek sen kocaman bı cahılsın.türkmusun suphelıyım..