Talip Karamahmutoğlu
Girdap

Girdap

Puan : 1/10 3 oy
Yönetmen: Talip Karamahmutoğlu
Oyuncular
Yapım Yılı:
Vizyon Tarihi: 21 Mart 2008 Cuma
Senaryo: Onur Aydın
Yapımcı Firma: Kuzey Yapım
Yapım Ülkesi: Türkiye
Orijinal Dil: Türkçe
Resmi Site: www.girdapfilmi.com
Dağıtıcı Firma: Warner Bros

Girdap Filminin Özeti

İstanbul Üniversitesi’ni kazanan Umut, Antalya’dan gelip okul kaydını yaptırdıktan sonra; kantindeki ilanlar yoluyla kiralık bir ev ve iki ev arkadaşı bulur.

İki arkadaşıyla birlikte paylaştığı öğrenci evinde yaşadığı bazı mistik, doğa üstü olaylar; Umut’un bilgilenme kaynaklarını çeşitlendirdiği gibi, bu donanım farklılığı onun arkadaş çevresini ve yaşam tarzını da değiştirir.

Karşılaştığı metafizik olaylarla başa çıkmanın bir yolu olarak; ibadetlerle ve ritüellerle örülü daha dini bir hayat tarzını seçen Umut için başlangıçta her şey iyi gitmektedir.

Fakat, bilgilenme kaynaklarının onu götürdüğü yer “Siyasal Ümmetçi” bir çevre olunca; Umut’un da dini yaşantısı, yalnızca ibadetlerle sınırlı kalmayıp “siyasallaşır” ve o artık bir “fundamentalist” olur.

Bu başkalaşım kahramanımızı; başlangıçtaki arkadaş çevresinden, kız arkadaşından ve son olarak da (seçimi sebebiyle çatıştığı) ailesinden koparır, uzaklaştırır.

Başlangıçta ve camiye gittiği günlerde sevgi ve hayat dolu olan Umut; siyasallaştıktan sonra, kin ve nefretin donattığı saldırgan bir kişiliğe bürünmüştür.

Bu ruh ve düşünce halinin Umut’u götürdüğü son; “intihar eylemcisi” olmaktır…

Girdap Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

  • Bulanık Suda Balık Avlama

    Bulanık Suda Balık Avlama

    Talip Karamahmutoğlu’nun yazıp yönettiği “Girdap” Din baronlarının, gençleri çeşitli oyunlarla kandırdıktan sonra radikal islam fikrini benimsetip, en..
    21.3.2008


>> >> Girdap

Vizyondaki Filmler

Hangi Film Nerede Oynuyor