Giulietta Masina

Giulietta Masina

Giulietta Masina
Oyuncu

Doğum Tarihi: 22.2.1921

Ölüm Tarihi: 23.3.1994

Doğum Yeri: San Giorgio di Piano, Bologna, İtalya

Ödüllü İtalyan sinema oyuncusu. Doğumunda verilen isim Giulia Anna Masina idi. Kendisine kısaca Giulietta da deniyordu.

Aralarında Cabiria'nın Geceleri (Le Notti di Cabiria) filmindeki rolü için 1957 yılında Cannes Film Festivali'nde aldığı 'En iyi kadın oyuncu' ödülünün de bulunduğu 11 ödülü vardır. Bu film yine başrollerinden birinde oynadığı 1954 yapımı Sonsuz Sokaklar (La Strada) ile birlikte En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü'nü almıştı. Her iki filmi de 1943 yılından 1993 yılındaki ölümüne kadar evli kaldıkları eşi Federico Fellini yönetmişti. Masina da kocasının ölümünden 5 ay sonra 73 yaşındayken kanserden öldü.

Giulietta Masina 22 Şubat 1921 tarihinde İtalya'nın Bologna şehrinin San Giorgio di Piano beldesinde doğdu. Doğduğunda Giulia Anna Masina ismi ile nüfusa kaydedilmişti. Babası keman çalıyordu annesi ise öğretmendi. Dört kardeşin en küçüğüydü. Gençlik yıllarının büyük bölümünü Roma'da oturan dul teyzesinin yanında geçirdi. Buradayken önce edebiyata ilgi duydu sonra ilgisini tiyatro üzerinde yoğunlaştırdı ve Roma Üniversitesi'nde tiyatro eğitimi aldı ve iyi bir derece ile mezun oldu. 1942 yılında radyoda çalışmaya başladı. Çoğunlukla Federico Fellini'nin senaryolarını yazdığı radyo oyunlarını seslendiriyordu. 30 Ekim 1943'te iş arkadaşı Fellini ile evlendiler. 1948 yılında sinemadaki ilk filmi Senza Pietà'da (Without Pity) oynadı ve İtalyanın prestijli ödüllerinden Gümüş Kordela'yı aldı. Gerçi bundan önce 1946'da Roberto Rossellini'nin Paisà filminde şöyle bir gözükmüştü ama tanıtım yazılarında adı geçmiyordu. 1950'deki Persiane Chiuse (Behind Closed Shutters)'tan sonra 1951'de eşi Federico Fellini'nin ilk filmi olan Luci del Varietà (Varyete Işıkları)'nda rol aldı. 1954 yılında yine eşinin yönettiği Sonsuz Sokaklar (La Strada) filmi En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü'nü aldı. 1957 yılında eşi Fellini'nin çektiği Cabiria'nın Geceleri (Le Notti di Cabiria) tekrar en iyi yabancı film Oscar'ını alırken Giulietta Masina da Maria 'Cabiria' Ceccarelli rolü için Cannes Film Festivali'nde 'En iyi kadın oyuncu' ödülünü alıyordu. Fellini'nin yönettiği filmlerde oynamayı sürdürdü. Bunlardan en ilginçleri 1965'teki Ruhların Giulietta'sı (Giulietta Degli Spiriti) ile 1986 tarihli Ginger e Fred (Ginger and Fred) dir. Federico Fellini'nin tam 7 filminde oynamıştı. Son filmi 1991 tarihinde çektiği Aujourd'hui peut-être... (A Day to Remember) oldu. Federico Fellini'nin 31 Ekim 1993 tarihinde ölümünden 5 ay sonra 23 Mart 1994'te kanser nedeni ile hayata veda etti. Karı-koca birlikte Rimini mezarlığında heykeltıraş Arnaldo Pomodoro'nun yonttuğu anıtsal mezara gömüldüler.

Filmografisi
Senza Pietà (Without Pity) (1948), Marcella rolünde. İlk filmi.
Persiane Chiuse (Behind Closed Shutters) (1950), Pippo rolünde.
Varyete Işıkları (Luci del Varietà) (1950), Melina Amour rolünde. Eşi yönetmen Fellini ile birlikte yaptıkları ilk film.
Wanda la peccatrice (The Shameless Sex) (1952), Nadina rolünde
Lo Sceicco bianco (The White Sheik) (1952), Cabiria rolünde. Yönetmen Federico Fellini
Europa '51 (1952), Passerotto rolünde.
Sonsuz Sokaklar (La Strada) (1954), Gelsomina rolünde. Yönetmen Federico Fellini
Il bidone (The Swindlers, (1955), Iris rolünde. Yönetmen Federico Fellini
Cabiria'nın Geceleri (Le Notti di Cabiria) (1957), Maria 'Cabiria' Ceccarelli rolünde. Yönetmen Federico Fellini
Ruhların Giulietta'sı (Giulietta Degli Spiriti) (1965), Giulietta Boldrini rolünde. Yönetmen Federico Fellini
The Madwoman of Chaillot (1969) .... Gabrielle rolünde. Oynadığı ender İngilizce filmlerden.
Perinbaba (The Feather Fairy) (1985), Perinbaba/Lady Winter rolünde
Ginger e Fred (Ginger and Fred) (1986), Amelia Bonetti (Ginger) rolünde. Eşi yönetmen Fellini ile birlikte yaptıkları son film.
Aujourd'hui peut-être... (A Day to Remember) (1991), Bertille rolünde.

Görev Aldığı Yapımlar

Giulietta Masina Fotoğrafları

Giulietta Masina Haberleri