Gladyatör

Gladyatör (Gladiator)

Puan : 8/10 109 oy
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular
Slogan: Bir kahraman doğuyor
Tür: Drama, Aksiyon
Yapım Yılı: 2000
Vizyon Tarihi: 19 Mayıs 2000 Cuma
Senaryo: David H. Franzoni, John Logan
Yapımcı Firma: DreamWorks
Yapım Ülkesi: USA
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Gladiator
Resmi Site: www.gladiator-thefilm.com/

Gladyatör Filminin Konusu

MS 180 yılında Roma İmparatoru Marcus ölümüne yakın yerine general Maximus'un geçeceğini oğluna söyler. Bunu duyan oğlu Commodus çılgına döner ve babasını öldürür, generalide tutuklatır. General Maximus ellrinden kurtulur ve bir gladyatör olarak savaşmaya başlar.

Maximus zamanla bir kahraman haline gelir ve halkla kaybettikleri haklarını, özgürlüklerini kazanmak konusunda lider olur.

Çekim Bilgileri

Eski Roma'nın ünlü iki tekerlekli savaş arabalarının, arenalarda kılıç sallayan gladyatörlerin boy gösterdiği tarihi gladyatör fil... Devamı için tıklayın...
Eski Roma'nın ünlü iki tekerlekli savaş arabalarının, arenalarda kılıç sallayan gladyatörlerin boy gösterdiği tarihi gladyatör filmleri neredeyse 40 yıldır sinema perdelerine yansımıyordu. Ridley Scott'ın imzasını attığı yeni çalışması " Gladiator "
( Gladyatör ) görkemli bir cesaret ve intikam öyküsüyle antik Roma arenalarındaki ölüm kalım mücadelelerini yıllar sonra yeniden sinema salonlarına taşıyacak.

Universal Pictures ile DreamWork Pictures'ın birlikte sunduğu " Gladyatör "ün yönetmenliğini " Thelma & Lousie " ile Oscar'a aday gösterilen ünlü yönetmen Ridley Scott üstlendi. Arenaya sürülerek gladyatör olarak yetiştirilen general Maximus rolünde son olarak " Köstebek "in ( The Insider ) başrollerinden birinde izlediğimiz Russell Crowe kamera karşısına geçti. Yardımcı rollerde Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Derek Jacobi, Djimon Hounsou ve Richard Harris'ten oluşan güçlü bir oyuncu kadrosu görev yaptı.

70 milyon İngiliz Sterlinine ( yaklaşık 66,5 trilyon lira ) mal olan ve çekimlerinin büyük bir bölümü Malta adasında yapılan " Gladyatör "deki dövüş sahnelerinin çekimi sırasında 30 bin figüran görev alırken çok sayıda özel efektin de kullanıldığı bildiriliyor.

Konusu Milattan Sonra 3. Yüzyılda geçen filmde, 19.yüzyılın ünlü ressamlarından Jean-Leon Gerome'un " Pollice Verso " adlı tablosundan esinlenerek gladyatörlerin savaş alanı olan Roma'daki ünlü Colosseum'un bir benzeri orijinaline uygun bir şekilde olarak Malta'da inşa edildi.

Roma İmparatorluğu'nun büyük generallerinden Maximus'u canlandıran Russel Crowe, " Gladyatör " projesini kabul etmesinin iki nedeni olduğunu söylüyor : " Bu tür bir konuyu ele alan son filmin yapılışından bu yana çok uzun yıllar geçti. Oysa Roma İmparatorluğu üzerine ne kadar film yapılsa yine de yetmez diye düşünüyorum. Çünkü o dönem inanılmaz bir dönem...Roma İmparatorluğunun ulaştığı başarılar çok büyük olabilir ama o çağda sergilenen vahşet ve zalimlikler bugünün insanlarına bile damgasını vurabiliyor. Projeyi kabul etmemim ikinci sebebi ise Ridley Scott gibi günümüzün en büyük görsellik ustalarından biriyle çalışma fırsatını getirmesiydi."

General Maximus'un babasının ölümüyle henüz 19 yaşındayken tahta geçen İmparator Commodus rolünü genç aktör Joaquin Phoenix canlandırdı. Phoenix, yönetmen Ridley Scott ile daha önce " Clay Pigeons " adlı filmde birlikte çalışmıştı.

" Gladyatör "ün oyuncu kadrosunda Hollywood'un emektar aktörleri de yer aldı. Bunlardan birisi de İmparator Marcus Aurelius rolünde kamera karşısına geçen Richard Harris oldu. Hollywood'un bir başka emektar ismi Derek Jacobi Senatör Gracchus rolünde oynarken, Oliver Reed de gladyatör antrenörü Proximo'yu canlandırdı.

Gladyatör antrenörünü canlandıran Oliver Reed'in çekimlerin devam ettiği sıralarda ölmesi üzerine film yapımcıları Reed'in kafa görüntülerini alıp gladyatör kılığına girmiş bir başka aktörün vücut görüntülerinin üzerine bindirmek zorunda kaldı. Böylelikle Oliver Reed'in filmdeki rolü yarım kalmamış oldu ama filme sonradan eklenen ve sadece 2 dakika süren bu sahnelerin yapımcılara maliyeti 2 milyon İngiliz Sterlinini buldu. ( yaklaşık 1 trilyon 900 milyar lira )

Eleştirmenler daha önce " Alien " ve " Blade Runner " gibi filmleri çekmiş olan Ridley Scott'un hit filmi " Thelma & Lousie "ın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra " Gladyatör " sayesinde şöhretinin katlanarak artacağı öngörüsünde birleştiler. Şu sıralara Sixties TV adlı bir televizyon kanalı için " Z Cars " adlı bir dizinin çekimlerine başlayan 62 yaşındaki Scott, aynı zamanda " Kuzuların Sessizliği "nin devamı olan yeni filmi
" Hannibal "ın da çekimlerini sürdürüyor. Uzun süredir merakla beklenen devam filminin başrollerinde Anşony Hopkins ve Julianne Moore yer alıyor.

Russell Crowe'un Colosseum'da kaplanlarla dövüştüğü sahnelerin çekiminde de bilgisayar hileleri kullanıldı. Bunun sebebi genç aktörün gerçek kaplanlarla aynı arenaya çıkmaya hazır olmamasıydı.

Prodüksiyon çalışmaları üç mevsime ve dört farklı ülkeye yayılan " Gladyatör " projesi, film yapımcılarının önüne bir dizi lojistik zorluğu da beraberinde getirdi. " Sanki aynı anda dört farklı film birden çekmiş gibi olduk " diyen yapımcı Branko Lustig, " Dört ayrı film ekibinin koordinasyonunu sağlamak zorundaydık. Bu ekiplerin birisinin Londra'da, diğerinin Malta'da, bir başkasının Fas'ta çalıştığını, dördüncüsünün ise bir mekandan diğerine gidip geldiğini düşünürseniz olayın zorluğunu daha iyi anlarsınız " diyor.

" Gladyatör "ün çekimlerinin startı, İngiltere'de Farnham yakınlarındaki bir ormanda verildi. Eski Roma İmparatorluğu'nun kuzey sınırındaki Germania bölgesine çok benzeyen bu bölgede yapılan çekimlerde General Maximus komutasındaki Roma birlikleriyle Alman birlikleri şiddetli bir meydan savaşına girdiler. Bu meydan savaşı sırasında 16 bin alevli ok fırlatıldı ve bu alevli oklar, görsel efektler süpervizörü Neil Corbould yönetimindeki bir özel efekt grubu tarafından yapıldı. Alev yağmuruna ek olarak o çağda kullanılan modellere uygun yapılan mancınıklardan balçık kalpıları fırlatıldı. Dört günlük süre içinde okçular tarafından 10 bin alevsiz ok daha fırlatıldı.

Gladyatör Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 109 Yorum
 • Film Notu 10/10
  okan kartpak 21.11.2022 00:45:00
  Tarihi film sevenler için bire bir kült bir yapım muhteşem ötesi..
 • Film Notu 10/10
  okan kartpak 20.08.2022 01:43:00
  Efsane bir film eşi benzeri yok film diye buna denir..
 • Film Notu 8/10
  meryemGS 5.02.2020 20:13:00
  Marcus Aurelius ve tahtın varisi Commodus imparatorluğunda yönetilen Roma’da imparator Marcus’un oğlundan daha çok güvendiği bir isim vardır. Bu isimde Maximus’tur. Maximus başarılı savaş galibiyetleri ile ordu içerisinde üst rüstbelere çok erken ulaşıp, aldığı galibiyetlerle Roma imparatorluğu'nun gücüne güç katmaya devam eder. Fakat imparatonun oğlu Commodus, bu durumdan oldukça rahatsız ve tedirgindir. Durum böyle olunca Commodus, Maximus ve ailesini katletmeleri için hemen emir çıkarır. Ail
 • Film Notu 10/10
  Ömer Şenyıldız 16.10.2009 20:31:00
  2000 yılından berı her sene 5 defa ızledım bı fılm gercekten ınsana her ızleyısınde su sekılde olmek ıcın neyımı wermezdım dedırtıyor
 • Film Notu 9/10
  gamze erdem 26.12.2008 21:29:00
  tüm zamanların en iyi filmlerinden birine aday olabilecek kadar kaliteli bir yapım ridley scott ve russel crow ikilisine yakışır olmuş ellerine sağlık...
 • Film Notu 9/10
  medeni güneş 26.11.2007 14:45:00
  fılmın başlangıcı beni çok etkiledi... tek kelimeyle muhteşem bir fılm.. trajediyle birleşen duygusal anlar... teşekürler scott teşekkürler crowe....
 • Film Notu 10/10
  Yahya GÜLER 20.10.2007 00:17:00
  Filmin başında general savaşçılarından mücadeleden sonra çimenlere uzanmış güneşin ilk ışınlarını yüzünüzde hissederseniz bilinki cennetesinizdir sözleri çok iyiydi
 • Film Notu 10/10
  eray_tanrıwerdi 17.10.2007 04:21:00
  öldürülen cocuğun babası öldürülen kadının kocası bu hayatta ve diğer hayatta öcünü alacak sadık hizmetkar... bu filmi defalarca hizledim doyum olmuoo ama en önemlisi azimle çalışırsan olur KÖLE OLAN BİR GENERAL ,GLADYATÖR OLAN BİR KÖLE ve tüm imparatorluğa meydan okuyan bir GLADYATÖR
 • Film Notu 10/10
  Burhan verdi 30.08.2007 02:41:00
  yoruma gerek duymuyorum filmden anlayan insanlar için konusu ve görselliği tartışılmaz
 • Film Notu 10/10
  oktay 20.08.2007 22:05:00
  BEN-HUR ile birlikte ROMA tarihini en iyi anlatan filmdir GLADIATOR.arenanın birinde ölümüne yapılan gladyatör dövüşleri diğerinde ise ölümcül at arabası yarışları.

Gladyatör Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • Elli yıl aradan sonra yeniden Arena'dan Sinema'ya...

  Elli yıl aradan sonra yeniden Arena'dan Sinema'ya...

  “Thelma ve Louis”, “Blade Runner”, “Alien” gibi gerek sinematoğrafik gerekse oyuncu ve öykü gelışimiyle başarı kazanılmış filmlerin ardından; uzunca b..
  19.6.2000

 • Scott' ın görselliğiyle Roma

  Scott' ın görselliğiyle Roma

  Çocukluğumdan beri Erol Flynn ve onun kılıçlı filmlerini hep ayrı bir hayranlıkla izlerim. Belki kaybolmayan çocukluğum yüzünden... O filmlerin büyüsü..
  10.6.2000