Yönetmen: John Woo
Oyuncular
Slogan: Yine imkansızı bekle..
Tür: Aksiyon, Macera
Yapım Yılı: (123 dk)
Vizyon Tarihi: 16 Haziran 2000 Cuma
Senaryo: Bruce Geller, Ronald D. Moore
Yapımcı Firma: Cruise-Wagner Productions
Yapım Ülkesi: Avustralya
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: Mission: Impossible II
Resmi Site: www.missionimpossible.com/

Görevimiz Tehlike 2 Filminin Özeti

Özel ajan Ethan Hunt ve arkadaşlarının uluslarası bir krize müdahele etmesini anlatan, romantizm bezenmiş aksiyon gerilim filmi “Görevimiz Tehlike 2”de dünya sinemasının önde gelen iki ismi Tom Cruise ve John Woo işbirliği yapıyor. 1996 yılında çekilen “Görevimiz: Tehlike”den bağımsız bu ikinci macerada Ethan Hunt (Tom Cruise) yine olanaksızı başarmaya çalışacak ve dünyayı ele geçirmek isteyen düşmanını Avustralya ve İspanya’da durdurmaya çalışıyor. Özel ajanımıza bu serüveninde bilgisayar dahisi Luther Stickell (Wing Rhames) ve Hunt’ın kalbini çalan güzeller güzeli hırsız (Thandie Newton) eşlik ediyor.

Çekim Bilgileri

Özel ajan Ethan Hunt ve arkadaşlarının dehşet verici uluslar arası bir krize müdahale etmesini anlatan romantik aksiyon gerilim fi... Devamı için tıklayın...
Özel ajan Ethan Hunt ve arkadaşlarının dehşet verici uluslar arası bir krize müdahale etmesini anlatan romantik aksiyon gerilim filmi " Görevimiz: Tehlike " dünya sinemasının önde gelen iki ismi, Tom Cruise ve John Woo işbirliği yaptı. 1996 yılında gösterime girdiğinde hasılat rekorları kıran " Görevimiz: Tehlike "nin devamı niteliğindeki filmde Ethan Hunt ( Tom Cruise ) yine olanaksızı başarmaya ve dünyayı ele geçirmek isteyen düşmanını Avustralya ile İspanya'da durdurmaya çalışacak. Özel ajanımıza bu yeni serüveninde bilgisayar dahisi Luther Stickell ( Ving Rhames ) eşlik ederken aklının bir yarısının da güzeller güzeli kadın hırsızda ( Thandie Newton )
olduğuna tanık olacağız. Filmin sürprizlerinden biri de Oscar ödüllü aktör Anthony Hopkins'iyardımcı oyuncu kadrosunda görecek olmamız.

70'li yıllarda TRT televizyonlarında da " Görevimiz: Tehlike " adıyla gösterilen " Mission: Impossible " adlı TV dizisi tüm dünyada geniş ilgi görmüş ve uzun yıllar boyunca ekranlarda kalmıştı. Çeşitli yerlere bırakılan teyp kasetleri aracılığıyla görevlerinin öğrendikten sonra yerine getiren gizli ajanların dünyasını anlatan bu dizi temel alınarak 1996 yılında yapılan " Görevimiz: Tehlike " adlı sinema filmi de geniş ilgi topladı ve o yılın hasılat rekortmenleri arasında yer aldı.

Yönetmenliğini John Woo'nun üstlendiği " Görevimiz:
Tehlike 2 " ( Mission: Impossible 2 )de başta Ethan Hunt olmak üzere kahramanlarımız dünyayı yok etmek üzere yaratılmış Alman yapımı çok tehlikeli bir virüsü ele geçirip yok etmekle görevliler.

Çekimlerinin tamamı Avustralya'da gerçekleştirilen
" Görevimiz: Tehlike 2 "nin başrolünde oynayan Tom Cruise, Ethan Hunt rolünü ilk kez Paramount Pictures'ın 1996 yapımı
" Görevimiz Tehlike " filminde üstlenmişti. Yönetmenliğini Brian De Palma'nın üstlendiği ve çekimleri Londra ile Prag'da yapılan o filmin bir özelliği de Tom Cruise ile Paula Wagner'in birlikte kurduğu Cruise/Wagner prodüksiyon şirketinin ilk yapımıydı. " Görevimiz: Tehlike 2 "nin de yapımcılığını Paula Wagner ile birlikte gerçekleştiren Cruise, üstüne basa basa bir Joh Woo hayranı olduğunu belirtiyor : " John Woo inanılmaz bir yönetmen..." Görevimiz: Tehlike 2 " konseptini alıp mitolojiye dönüştürdü. Çektiği filmlerdeki aksiyon unsurunun gerçeklik ile gerçeküstünün kombinasyonu olması nedeniyle filmlerinin coşkusal boyutu da son derece gerçek oluyor " Son olarak karısı Nicole Kidman ile Stanley Kubrick'in " Eyes Wide Shut " ve daha sonra Paul Thomas Anderson'un " Manolya " adlı filmlerinde karşımıza gelen Cruise, " Manolya "daki performansı ile daha önce " Born on the Fourth of July " ve " Jerry Maguire " ile yakalamaya çalıştığı Oscar'a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterilse de üçüncü kez hüsrana uğradı.

Filmin yönetmenliğini üstlenen Hong Kong'lu yönetmen Joh Woo'nun ABD'deki ilk filmi " Hard Target " adını taşıyordu ve filmin başrolünde Jean Claude Van Damme yer alıyordu. 1994 yılında WGC Entertainment adlı bir yapım şirketi kuran Woo, bu şirket adına " Broken Arrow " adlı filmi yönetti. Daha sonra Paramount Pictures için " Face/Off "u çeken yönetmen, son filmi " Görevimiz: Tehlike 2 " projesine niçin katıldığını şu sözlerle dile getiriyor : " Bu proje daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapabilmem için mükemmel fırsatlar sunuyordu. Bence öykünün en önemli yanlarından birisi insan unsurunun güçlü olması...Duygusal boyutu yüksek bir drama çekmeyi hep istemişimdir. Aynı kadına aşık olan iki erkeğin öyküsünü işleme fikri çok cazip geldi. Böyle bir durum filmin öyküsünün duygusal derinliğinin artmasını sağladı "

Tom Cruise'un dışında 1996 yılındaki " Görevimiz: Tehlike "nin kadrosundan ikinci filmde oynayan bir diğer oyuncu da Ving Rhames. Son dönemlerde " Entrapment " ve " Out of Sight " gibi filmlerde izlediğimiz Ving Rhames, son olarak Martin Scorsese'nin imzasını attığı " Yaşamın Kıyısında " adlı filmde Nicolas Cage ve eşi Patricia Arquette ile birlikte oynayan Rhames, sinema kariyeri boyunca " Pulp Fiction " ve " Striptease " gibi yankı uyandıran filmlerde roller aldı.

Yakın bir zamanda gösterime girmesi planlanan Bernardo Bertolucci'nin " Besieged " adlı filminde başrol oynayan Thandie Newton, " Görevimiz: Tehlike 2 "nin korkusuz kadınını canlandırıyor. Filmde başarılı bir performans sergileyen siyah kadın oyuncu, Tom Cruise, Brad Pitt ve Antonio Banderas gibi yıldızların yer aldığı " Interview With the Vampire " ve yönetmenliğini Jonathan Demme'in üstlendiği ve başrollerini Oprah Winfrey ve Danny Glover ile paylaştığı " Beloved " adlı filmlerde rol aldı.

" Görevimiz: Tehlike 2 "nin çekimleri, 1999 yılının ilkbahar ve yaz aylarında Avustralya, Utah ve Los Angeles'ta gerçekleştirildi. Belirli bir prodüksiyon takvimine göre yapılan çekimlerin en çarpıcı yanlarından birisi Tom Cruise'un filmdeki bütün tehlikeli sahneleri kendisinin oynaması konusunda ısrarlı olmasıydı. Cruise'un yaşadığı en tehlikeli deneyimlerden birisi, Utah eyaletindeki Moah dağında yapılan tırmanış sahnesi oldu. Ünlü aktör kendisini F-14 ya da F-18'e binmiş gibi hissettiğini ve bu sahnelerin nefes kesici olduğunu söylüyor. Ünlü aktördeki bu tutkuyu çok iyi anladığını belirten yönetmen Woo şunları söylüyor : " Tom seyirciyle yakın kontakt kurmayı seven bir aktördür. Bu nedenle ne kadar tehlikeli olursa olsun her şeyi kendisi yapmak ister. Seyircisinin hayal kırıklığına uğramasını asla istemez "

Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
Toplam 12 Yorum
 • Film Notu 10/10
  Hakan CELASUN 17.12.2009 14:08:00
  ben bu filmi çok beğendim.zaman zaman gerildim çünkü ben bu filmi gece izledim neyse tom cruise'un başarısını tebrik ediyorum.hayatımda gördüğüm en güzel aksiyon fimi...
 • Film Notu 6/10
  Burhan verdi 30.8.2007 02:43:00
  madem görevin tehlike uğraşma yavrum böyle gereksiz işlerle gözlüklere yazık.12-20 yaş gurubu için ideal
 • Film Notu 4/10
  Onur Polat 29.7.2000 16:16:00
  Mission İmpossible 2 kendi havasından çıkıp James Bond filmi havasına bürünmüş.John Woo Matrix 2 ye layık olabilmek için yeni ve anlamsız aksiyon sahneleri kullanmış . Filmi az da olsa ses efektleri ve Tom Cruise%%1%nin varlığı kurtarmış . Görevimiz Tehlike de ki takım oyunu Mİ-2 da yok , hatta film sadece Eşan Hunt üzerinde
 • Film Notu 8/10
  Dinner 28.7.2000 16:15:00
  John Woo, (Gerçek adı olan Wu-Yu Sen%%1%i Hollywood%%1%a giden birçok Hong Kong%%1%lu gibi değiştirdi) The Killer ve Hard Boiled gibi klasik haline gelen filmlerle Hong Kong piyasasında bir efsane haline geldikten sonra Hollywood%%1%a gelmiş, Broken Arrow%%1%un ardından çektiği Face/Off ile aksiyon sinemasının belki de bir numaralı ismi haline gelmişti. Woo, tek bir sahne için onlarca kamera ile değişik açılardan yaptığı çekimler, ağır çekimler ve devamlı hareket halindeki kamerası ile birçok yönetmen tarafından taklit edilen bir stil yarattı. Ayrıca, Woo filmlerinde sık sık görülen özellikler olarak rüzgarda uçuşan giysiler, birden havalanan güvercinler ve uzakdoğu sporları gösterilebilir. John Woo böyle birisi. O halde kim ne dersin. Eğer yönetmen John Woo ise o film güzeldir, o filmde aksiyon vardır. bu yönüyle bakmak lazım görevimiz tehlikeye.
 • Film Notu 7/10
  Osman Okuyan 16.7.2000 18:29:00
  Aksiyon sahneleri müşiş, gerisi işe yaramaz...
 • Film Notu 10/10
  Haktan 14.7.2000 11:17:00
  Kısaca söyliyim. J.Woo=Aksiyon+Eğlence
 • Film Notu 10/10
  Selim Okudan 28.6.2000 17:01:00
  Mission Impossible 1%%1%i izlememiştim ama kendi kendime söylüyorum da keşke izleseydim diye... Sinemada filmin ilk başlarında biraz uykum gelmişti ama sonra ikinci yarısında canlandım ve Tom Cruise%%1%un o karizmatik hareketleri karşısında tek kelimeyle hayran kaldım. Fakat bazı hareketleri bana biraz abartılmış geldi. Dünya sinemasının en önde gelenleri John Woo ile Tom Cruise%%1%un bir ikili oluşturacağı hiç aklıma gelmemişti ve 2. bölümünde ikisi beraber oynayacak deseler hiç inanmazdım.... Sonuç olarak çok beğendim ve hayran kaldığım bir film, gidilmesinin tavsiye ederim...
 • Film Notu 8/10
  murat sengulen 26.6.2000 15:17:00
  John Woo gercekten cok basarili bir yonetmen.Bence ileride daha da guzel filmler cevirecek.Bu filmde de aksiyon sahneleri muhtesem.Ancak film beni hayal kirikligina ugratti.Bunun nedeni de dizideki gibi bir ajan filmi beklemem galiba.Bir de o mukemmel muzigini fazla calmadilar.Buna da cok uzuldum.Yine de cok guzel bir film.
 • Film Notu 3/10
  şövalye 26.6.2000 15:09:00
  berbat diyebilirim..hayal kırıklığına uğradım inanın...aksiyon ama ucuz mu ucuz...paranıza yazık,hiç tavsiye etmem. şu yüz değiştirme yani %%2%maske%%2% olayını o kadar abartmışlar ki,komik kaçmış... aradıklarınızı bulamazsınız...sakın ha!
 • Film Notu 8/10
  acp 25.6.2000 10:37:00
  film genel itibariyle güzeldi yine klasik gorevimiz tehlike sahneleri vardı tavandan sarkma felan bir yerde afallamışlar kötu ajanı kabiliyetsiz diye tanımlıyorlar ama adam nerdese harikalar yapıyor yine cesur yürektarzi bir ask yapmaya calışılmış bazı şeyler savaşmaya değer felan ama Cruise nerdeyse hic dubler kullanmamış bu da filmin artıları arasına giriyor

Görevimiz Tehlike 2 Filminin Oyuncuları

Film Kritiği

 • Görevimiz Tehlike Değil; Yorum...

  Görevimiz Tehlike Değil; Yorum...

  Görevimiz Tehlike geleneğindeki büyük değışim; Televizyon dizisi olduğu süreç boyunca biz başka hiçbir? eyle ilgilenmeyerek, pür dikkat seyretmeye alı..
  2.8.2000

 • Görevimiz Abartı

  Görevimiz Abartı

  TRT’ye mahkum kaldığımız günlerde her anı heyecan ve macera dolu olam Görevimiz Tehlike dizisi, bizleri ekrana bağlıyordu. Uzun süre ekranlardan uzak ..
  16.7.2000

 • Gerçek bir Woo gösterisi.

  Gerçek bir Woo gösterisi.

  Televizyonların tek kanaldan yayın yaptığı yıllarda, keyif ve heyecanla izlediğimiz “Mission: Impossible” 80’ li yıllarda, TV deki uzun serüvenini tam..
  14.7.2000

 • Pasta Dilimleri

  Pasta Dilimleri

  Bundan yıllar önce büyük üstat Alfred Hitchcock; verdiği bir röportajda 'Herkes insanlara hayat dilimleri verir. Bense filmlerimde insanlara pasta ..
  13.7.2000

 • IMF'LE İKİNCİ RANDEVU...

  IMF'LE İKİNCİ RANDEVU...

  1996’da Brian de Palma imzasıyla ilk bölümünü izlediğimiz Görevimiz Tehlike, bu sefer de John Woo’nun gözlüğünden yeniden beyazperdede! Televizyon diz..
  6.7.2000

 • Ethan Hunt'ın 'Sıcak' Macerası

  Ethan Hunt'ın 'Sıcak' Macerası

  Ve nihayet; kılıktan kılığa girmelerini sağlayan maskeleri, yoğun bilgisayar donanımlı savunmaları,5 sn içinde kendini imha eden mesajlarıyla IMF ajan..
  1.7.2000