Görkemli Hayatım

Görkemli Hayatım (American Splendor)

Puan : 8/10 1 oy
Yönetmen: Shari Springer Berman, Robert Pulcini
Oyuncular
Tür: Biyografi, Komedi, Drama
Yapım Yılı: 2003 (101 dk)
Senaryo: Harvey Pekar , Joyce Brabner
Yapımcı Firma: Good Machine
Yapım Ülkesi: ABD
Orijinal Dil: İngilizce
Orijinal Adı: American Splendor

Görkemli Hayatım Filminin Konusu

Günlük yaşamın bir çizgi roman için ilginç konular üretebilecek bir ortam olduğunu keşfeden ilk yazarlardan olan Pekar, yerel bir hastanede dosyalama memuru olarak çalışır. İçine hapsolduğu monotonluğu kıran tek anlar, çalışma arkadaşlarıyla yaptığı, müzikten Amerikan kültüründeki çöküşe ve de jelibonların yeni renklerine uzanan çeşitlilikteki konuşmalardır.

Harvey’nin ev yaşantısı ise okumak, yazmak ve caz dinlemekle geçer. Dairesi, binlerce plak ve kitapla doludur. Hafta sonlarını da eski ve ucuz plaklar arayarak geçirir. Harvey, bu gezmelerinden birinde, tebrik kartı çizeri, müziksever Robert Crumb’la tanışır.

Yıllar sonra, Crumb, çizgileriyle ünlü olunca, Harvey’nin aklına, günlük hayatını çizgi romana dönüştürmek gelir. Kendisi, bir çizgi bile çekemediği için ilk romanı Crumb’a çizdirir. 1976’da başlayan bu maceranın ürünü olan ‘American Splendor’ adlı çizgi roman, işçi sınıfının gerçek kaydını tutmaktadır.Harvey için hiçbir konu yazılıp çizilmeyecek kadar sıradan değildir. 1980’lerde gerçek bir külte dönüşen Harvey Pekar'ın ünü, David Letterman şovlarıyla iyice pekişir.

Görkemli Hayatım Yorum Yaz
"Yorumlar küfür hakaret ve müstehcenlik içeremez. Bu kurallara uymayan yorumlar silinecektir."
İlk yorumu siz yapın...

Görkemli Hayatım Filminin Oyuncuları